Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový „Rain Man“. I s psychickou poruchou Švéd chytá na MS juniorů

Linus Söderström ze Švédska zasahuje proti ruskému juniorovi Ivanu Barbasjovovi. | foto: AP

4 2016
O hokejových brankářích se občas říká, že jsou tak trochu „vyšinutí“. Ovšem v souvislosti s Linusem Söderströmem, 19letým brankářem švédských juniorů na mistrovství světa ve Finsku, by takovéto označení bylo dost nekorektní. Mladý Švéd totiž trpí Aspergerovým syndromem, což je onemocnění podobné autismu.

„Když jsem byl mladší, tak jsem se na věci, které jsem měl rád jako třeba hokej, hodně soustředil. A věci, které jsem rád neměl jako školu, mi v hlavě udělaly binec,“ vyprávěl Söderströmem zámořskému reportérovi z prestižního magazínu The Hockey News.

Už jenom tenhle rozhovor by mu mohl v určitém případě uškodit. Mohutný chlapec původem ze Stockholmu totiž má vážné psychické problémy. Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra.

Děti s touto nemocí jsou sice intelektově dobře vybavené, ale nezvládají běžné sociální situace, nesoustředí se, těžko chápou myšlení druhých lidí, špatně komunikují. Obvykle bývají hyperaktivní, mohou být agresivní či naopak uzavření do sebe. Jakákoliv odchylka od zavedených rituálů je stresuje.

Často jsou v kolektivu obětí šikany, v dospělosti pak u nich dochází k depresím a sebepodhodnocování.

Ačkoliv nelze zobecňovat a filmaři použili uměleckou nadsázku, stačí si vzpomenout na Dustina Hoffmana v kultovním snímku Rain Man.

Ale hokejový brankář Söderström je jiný.

Fotogalerie

Na šampionátu hráčů do 20 let se normálně baví s novináři - a hlavně díky němu Švédsko bojuje o medaile. Ve čtyřech zápasech dostal pět gólů a má 95,19% úspěšnost zákroků. Proti hvězdným Američanům ve skupině dokonce vychytal čisté konto.

Další nulu přidal ve čtvrtfinále proti Slovákům a i přes porážku 1:2 byl vyhlášen nejlepším Švédem v semifinále proti Finsku. (více ZDE)

Švédský trenér: Díky Söderströmovi jsem lepší kouč i člověk

Nadějný Švéd úspěšně bojuje se svým handicapem právě hokejem. „Nebyl bych bez těch chorob ani stejným hráčem, ani stejným člověkem, jako jsem teď,“ vyznal se švédským novinářům.

Söderströmovi pomohla péče rodiny, přesun v deseti letech na speciální školu i hokejoví trenéři. „Všichni pro mě udělali hodně moc, jsem jim vděčný,“ řekl.

Lidé s Aspergerovým syndromem zvláštní péči vyžadují, nemoc se nedá zcela vyléčit, ale dají se potlačit její příznaky. Důležitá je včasná diagnostika i pomoc okolí.

„Jsme pyšní na to, jak zvládá tu situaci. Je to pro nás zajímavá výzva a zábava s ním pracovat. Vím, že jsem díky tomu lepší kouč i člověk,“ prohlásil švédský kouč Rikard Grönborg.

Söderström sám o sobě říká, že je normální hráč v normálním týmu. A svým příběhem by rád motivoval další lidi s „Aspergrenem“ a inspiroval jejich okolí.

„Vím, jaké to je, necítit se v těch temných dnech spokojeně. Chtěl bych jim vzkázat, aby si užívali každého dne, využívali podporu rodiny a nikdy nepřestali věřit. Užívejte života! U mě to funguje.“

Švédského gólmana si v loňském draftu zamluvil jako 95. v pořadí New York Islanders. Brzy by se mohl vydat do zámoří. „Jednoho dne chci hrát v NHL a nikdy se nenechám připravit o tu naději, kterou mám,“ řekl bojovník Söderström, hokejový „Rain Man“.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze