Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejové reprezentaci škodí extraliga

15 2005
Praha - Když před finským Karjala Cupem zatoužil kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik po slavistickém útočníkovi Marku Tomicovi, tvrdě narazil. Nadějný hokejista by byl ve výběru už čtvrtým hráčem Slavie, proto zůstal doma. Doplatil na dohodu silných extraligových klubů.

Ty si před rokem vynutily, že na podniky evropské tour uvolní maximálně tři své hráče, navíc každý může odehrát jen dva turnaje. A národní tým se musel podřídit.

„Ta omezení jsou někdy na úkor dobrého jména české reprezentace,“ prohlásil o víkendu Hadamczik poté, co tým skončil ve Finsku poslední. „Ale nevymlouvám se na to.“

„Přijde mi to jako brečení na cizím hrobě. Odmítám, že by se tím degradoval národní tým. A jestli se to panu Hadamczikovi nelíbí, nemusel reprezentaci vůbec přebírat,“ tvrdí naopak rázně bývalý trenér reprezentace a nyní kouč Slavie Vladimír Růžička.

Reprezentační přestávka je totiž pro kluby téměř spásným obdobím. Během ní se snaží hráči vypilovat přesilovky, doléčit šrámy, nabrat kondici. Kdyby celek přišel třeba o šest hokejistů, byla by mu pauza k ničemu.

Navíc turnaje Euro Hockey Tour jsou stále více tolerovaným zlem. O výsledky v nich příliš nejde a celky se spíš strachují, že se jim hráči vrátí zranění.

Jenže tím trpí reprezentace, oproti soupeřům není tak silná. Hadamczik chtěl vyzkoušet v akci celou klubovou pětku, jenže kvůli striktní dohodě má smůlu.

Jako by národní tým okrádala a porážela vlastní neústupná extraliga. „Třeba Švédi měli z jednoho mužstva mnohem víc hráčů,“ říká Hadamczik.

„Proč by mělo hrát osm slávistů na Karjale? Znamená to, že jich Hadamczik tolik vezme i na olympiádu do Turína? Jasně, že ne,“ kontruje Růžička. „Aspoň mají šanci poprat se o dres hráči z Karlových Varů či Plzně.“

Finský hráč Jukka Hentunen překonává českého brankáře Milana Hniličku. Druhý zleva je další český hokejista Miloslav Hořava.Najdete na iDNES.czmobilní verze