Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej v Ústí ožil. Snaží se o oddlužení a zajišťuje sezonu

Jan Čaloun s novým logem ústeckého Slovanu, které sám vymyslel. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

20 2014
Vzrostla šance, že ústecký hokej přežije. Akciovka je v úpadku, občanské sdružení ale zakládá pro 1. ligu novou společnost. Pomáhají i hráči, třeba Roubík sám navrhl razantní snížení svého platu. Klub ve čtvrtek představil projekt, jak bude fungovat.

Nový ústecký hokejový klub se probouzí k životu. Stačí „maličkost“: sehnat 21 milionů korun na příští sezonu, z nichž padne 6 milionů na dluhy akciovky Ústečtí Lvi, která je v insolvenci.

Kádr Slovanu Ústí

Brankáři: Petrásek, Volke
Obránci: Brož, Holomek, Šimanovský, Kolafa, Černý, Smetana, Zdvořáček, Vágner
Útočníci: Roubík, Rod, Přeučil, Meidl, Pořický, Kloz, Bačák, Faigl, Budínský, Vávra, Tůma, Gengel, Suchan, Baránek, Kuchynka, Merta

Přišli: Volke (jednání s Litvínovem), Kolafa (host. Kladno), Vágner (host. Hradec Králové), Gengel (přestup z Vrchlabí), Zdvořáček, Faigl, Suchan, Bačák, Šimanovský, Budínský (přestup z Hradce Králové)
Odešli: Alinč (? Most), Sklenička a Hanzl (oba jednání s Litvínovem), Vobořil, Dlouhý (návrat na Slavii), Grin (zkouška Plzeň), Vaněk (host. Vary), Orct (konec kariéry), Videlka, Motejlek, Procházka, Dostálek

„Jsme na zelený louce, ale já jsem optimista. Chceme časem vybudovat klub konkurenceschopný extraligovým týmům. A ne jen přežívat rok od roku,“ sní sportovní ředitel Jan Čaloun, olympijský vítěz a slavný odchovanec Ústí.

Akciovka s 31milionovými dluhy už nezmátoří, štafetu přebralo občanské sdružení, které se stará o mládež. Ale profesionální hokej provozovat nesmí, i proto zakládá novou společnost se svým významným podílem. Pod její hlavičkou bude hrát 1. ligu.

Vznikající klub Slovan Ústí se hlásí k tradičnímu názvu. Jednatel Jiří Zdvořáček tvrdí: „Budeme otevření, žádné mlžení, tajnosti. Rozpočet schválíme až při 70procentním zasmluvnění. Bylo by jednoduché si dávat stotisícové platy, ale management dostane roční odměnu, jen když klub skončí v plusu. Všichni máme svůj džob jinde.“

Zdvořáček je jednatel za obchod a marketing, Vladimír Evan za sport, třetí do party bude za ekonomiku. Návrh rozpočtu na sezonu? 14,7 milionu, z toho 2 miliony na novou výstroj a výzbroj, klub žádnou nemá. Zkusí ji odkoupit od akciovky. Evan je ale na ní nabroušený: „Teď se ukazuje, kdo o záchraně klubu mluvil a kdo pro to něco dělal.“

Dva brankáři, 8 beků, 16 útočníků, toť současný kádr trenéra Skrbka. Bude se muset zúžit. Řada hráčů odešla, někteří míří do Mostu, možná i veterán Alinč. Útočník Martin Hanzl trénuje v Litvínově, kde se potká s bratrem Robinem.

Sportovní ředitel Slovanu Ústí Jan Čaloun

Sportovní ředitel Slovanu Ústí Jan Čaloun

Jednatel Slovanu Ústí Vladimír Evan

Jednatel Slovanu Ústí Vladimír Evan

Jednatel Slovanu Ústí Jiří Zdvořáček

Jednatel Slovanu Ústí Jiří Zdvořáček

„Měli jsme dvě hvězdy, Alinče a Roubíka, museli jsme se rozhodnout pro jednu z nich. Na doporučení trenéra zůstal Roubík,“ řekl Zdvořáček a nejproduktivnějšího muže vychválil. „Sám přišel s návrhem, aby měl plat o víc než půlku menší (bral 84,7 tisíc měsíčně). Postavíme to na něm na ledě i marketingově, bude přeroubíkováno,“ usmál se.

I další s vyššími smlouvami se uskromnili. „Hráči letos mají rozumný základ a vysokou odměnu za každý bod do tabulky. Vnímají to pozitivně. Nebude to jako loni, že některé začalo něco píchat, když se mělo jet na Moravu. Scházela jim motivace,“ míní Zdvořáček.

2,5 milionu od města? Klíčové!

Zástavní právo na hráče akciovky, které drží firma LH Profi Roberta Šatníka, přestupy do občanského sdružení neovlivnilo. „To je smlouva pana Šatníka s akciovkou, je na ní, jak ji bude plnit,“ tvrdí Zdvořáček, bývalý krizový šéf Lvů, který přešel na druhou stranu.

Přidej se do Klubu za 10 tisíc! Podají první pomoc fanoušci?

Fanoušci, pomozte! Vedení „nového“ hokejového Ústí spouští akci pro patrioty, kteří se za poplatek deseti tisíc korun můžou stát členy nově založeného Klubu HC Slovan.

„Naplnit rozpočet a ještě doplatit šest milionů dluhů za akciovku, to teď bude darda, obrovské peníze. Proto jsme se pro tuhle promoakci rozhodli. Na startu potřebujeme finančně posílit,“ uvedl Jiří Zdvořáček, jednatel klubu, který vzniká. „Rádi bychom, aby nám fanoušci přispěli k záchraně.“

Klub HC Slovan bude sdružením legend a fanoušků ústeckého hokeje. Za jednorázových 10 tisíc korun má člen doživotní nárok na své místo na stadionu a permanentku za poloviční cenu, v prvním roce navíc druhou zdarma.

A nejen to. Členové dostanou certifikát s dědičným právem. „Tohle byl nápad Honzy Čalouna. Hrál v zahraničí a sám říkal, že tohle je běžné. Já zase vím, že v anglické fotbalové lize se taky permanentky dědí z generaci na generaci,“ podotýká Zdvořáček. „Jestli je skalních fanoušků 500 až 700 a sto z nich se stane členy, tak je to milion korun. Což je obrovský příjem, který nám strašně pomůže.“

Klub HC Slovan bude sdružovat - řečeno slovy Zdvořáčka - také poctivé stávající akcionáře a významné osoby. „Pan Gross, Morvay a další lidi, kteří akciovku před dvaceti lety zakládali a za její potíže nemůžou. Rádi je uvidíme.“ Neplacenými členy, kteří budou mít vstup do VIP prostor, se stanou i významní bývalí hráči nebo funkcionáři. Legendy budou do Klubu uváděny i slavnostně před zápasy.

„Dlouho jsme diskutovali nad částkou, nakonec jsme se shodli na deset tisících,“ řekl Zdvořáček. „Jde o pomoc od fanoušků. Že v dalších sezonách budeme mít míň peněz z permanentních vstupenek, to nás tolik nebolí. Peníze potřebujeme teď na rozjezd.“

Klub i v nejistotě sehnal posily, třeba Kolafu a Vágnera, které chtěly i Litoměřice, či Gengela.

„Sami volali, že znají situaci a chtějí pomoct. Dobré znamení,“ těší Čalouna. Ústí se domluvilo i s bekem Pavlasem z Chomutova, Piráti ho nepustili. Posilování končí, tedy kromě střídavých startů z extraligy, hlavně z Plzně, Boleslavi a Pardubic, kde je sportovním ředitelem exústecký gólman Salfický. „Dušan je dál náš hráč a je připravený naskočit, když bude třeba,“ řehtal se Čaloun.

A plánuje: „Mohli bychom být do desítky pro play-off, ale jsme skromní, takže cílem je záchrana.“ Prvotní je hlavně záchrana ekonomická, nový klub totiž dostal podmínku od svazu, že převezme od akciovky dluhy k hráčům a k hokejovým subjektům. Což je 6 milionů. Uhrazeny musí být do 15. srpna.

„Prostředky už jsou připraveny, příští týden oddlužení začíná,“ zmáčkl Zdvořáček spoušť na startovní pistoli.

„Odkoupíme od hráčů dluh, který k nim má akciovka. Doufáme, že budou vstřícní a něco prominou. Ale nechceme splátkové kalendáře, to by nás pak mohlo semlít jako akciovku.“

Lvům už někteří sponzoři dávat peníze odmítli, podle Zdvořáčka jsou teď nadšení z nové cesty klubu.

Podporu slíbil i Milan Hagan, největší akcionář Lvů. Klub čeká na dotaci 2,5 milionů od města; zastupitelstvem o 2 hlasy neprošla, znovu se budou zvedat ruce v září.

„Upřímně, my s těmi penězi počítáme. A jestli nebudou, budeme mít problémy,“ doznal Zdvořáček, finanční „dráb“ ve Slovanu: „Je jedno, jestli tu bude 20 nebo 40 hráčů, ale sportovní vedení musí měsíční rozpočet dodržet. Když ho vyčerpají a někdo se zraní, tak ať si někoho seženou zadarmo. Je to střet mezi námi, což je dobře. Dřív tady držel kasu jeden člověk, nechal se unést sportovní stránkou a v jedné sezoně vystřídal i 52 hráčů.“

Čaloun věří finské cestě, nový znak proto udělal z loga Suomi

Ústečtí Lvi, hokejový druh, který vymřel. Vznikající klub nese staronový název HC Slovan Ústí nad Labem a představil i nové logo, které vychází ze znaku finské reprezentace.

Návrh vytvořil olympijský vítěz Jan Čaloun, sportovní ředitel Slovanu. „Já věřím ve finskou cestu, podle toho jsem i logo dělal. Místo Suomi je tam Slovan. Doufám, že se posuneme tam, kde jsou Finové. Možná je to jen sen, možná se toho ani nedožiju, ale snad aspoň tu cestu nastavíme,“ řekl Čaloun.

Akciovka Ústečtí Lvi je v úpadku, její název ani logo už nový klub používat nebude. „Lva, který je v novém znaku, máme jako ochrannou známku. Myslím, že logo je zdařilé,“ líbí se Jiřímu Zdvořáčkovi, jednateli nové společnosti. „HC Slovan Ústí se jmenovalo občanské sdružení, vracíme se k tomu. Dodnes takhle hráči mají registračky. Cítil jsem, že Lvi byli umělí, chtěli jsme se oddělit od akciovky.“

Finská cesta, o které mluví šampion s IFK Helsinky Čaloun, vede hlavně přes práci s mládeží.

„Já jsem 4 roky u dětí a nelíbilo se mi, kolik áčko protočilo hráčů a že jen dva byli odsud,“ mrzelo Čalouna. „Podpora A-týmu vůči mládeži byla minimální, ve finále to bylo naopak. A když jsme akciovku žádali, zda by nenašla v 50milionovém rozpočtu 1,8 milionu na mládež, řekli nám, ať se stará město. Děti odcházely, protože nebyla návaznost na áčko. Chceme to překopat, aby možnosti jít do prvního týmu měly. A nadtalenti ať pak dostanou šanci v extralize nebo nároďáku.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze