Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejoví mladíci jsou doma ve finále. Teď už si to nenecháme vzít, věří

Filip Chlapík (vpravo) se stříbrnou medaili z mistrovství světa.

15 2014
Ještě dlouho po zápase juchali na ledě a užívali si ovace nadšených tribun. Na české hokejové talenty se dlouho valila kritika, teď se ovšem teenageři na bruslích vytáhli. Na Memoriálu Ivana Hlinky v pátek večer udolali Švédsko 4:3 a slavili postup do finále. „Je to úžasný výsledek,“ jásal útočník Filip Chlapík.

Byl to poctivě odpracovaný úspěch. Než se dostavil, museli se čeští reprezentanti v závěru urputně bránit drtivému náporu Seveřanů. „Nepřál bych vám být na ledě,“ poznamenal utahaný Chlapík. „Celý turnaj je hodně náročný. Ale kdo není unavený, ten nemůže udělat úspěch. Každý ze sebe vydal i to poslední, proto jsme vyhráli.“

Kdo by to ještě před týdnem řekl? Nově postavená „osmnáctka“ se v přípravném duelu postavila Kanadě a odnesla si porážku 5:7. „Měli jsme nové vedení. Do ofenzivy se nám to povedlo, defenzivu jsme nezvládli. Ale za celý turnaj jsme to vypilovali,“ těší českého tahouna.

Ze začátku tým mrzelo, že se víc pozornosti věnovalo hráčům, kteří nepřijeli, případně kanadskému „přeběhlíkovi“ Adamovi Musilovi. „Ale říkali jsme si, že na konci se to upře všechno na nás,“ pravil Chlapík.

A měl pravdu. V sobotu od 17 hodin se Češi postaví Kanadě opět. V Břeclavi však nepůjde o přípravu, nýbrž o finále turnaje, který má v mládežnickém světovém hokeji váhu. „Už jsme v takové euforii, že si to nenecháme vzít,“ věří jeden z mužů, který přivezl stříbro z jarního mistrovství světa.

Takoví se v současném výběru postaveném na ročníku 1997 sešli čtyři. „Je znát, že už máme trošku zkušeností. Máme větší sebevědomí, víc si dovolíme na puku,“ popisuje Chlapík.

I díky tomu domácí celek na jihu Moravy tento týden postupně zdolal USA, Finsko a Rusko. Tedy soupeře, kteří v předchozích letech dávali Čechům na frak. „Kluci začali věřit tomu, co po nich chceme. Je strašně důležité, že tohle ofenzivní mužstvo vzalo naši filosofii a pravidla,“ oceňuje kouč Jakub Petr. „Navíc s jídlem roste chuť. Jedna věc jsou videa a teoretické mítinky, ale i na trénincích je vidět pohoda.“

Jak by ne, když v posledním duelu skupiny Češi vyřídili mladé Rusy 11:2. „Ty jsme přestříleli a přehráli, protože už jim o nic nešlo a jsou to lemplové. Ale Švédové jsou úplně jiní soupeři, kteří hrají naplno až do poslední chvíle,“ věděl Chlapík.

A semifinále skutečně přineslo napínavý boj plný divokých zvratů. Domácí hoši díky dvěma využitým přesilovkám vedli 2:0 a zdálo se, že vládnou ledu. O chvíli později však bylo vyrovnáno a trenér Petr si musel vzít oddychový čas. „To je mládežnický hokej,“ pousmál se Chlapík. „Někdy to jde podle našich představ, někdy se to zase vymkne. Ale po time outu jsme se uklidnili a začali hrát líp.“

Čechům rychle opět naskočilo dvougólové vedení, které Švédové už jen upravili. O vyrovnanosti domácího kolektivu svědčí i to, že o čtyři góly se postarali čtyři různí muži, kterým připravili puky čtyři různí asistenti. „Měli jsme větší sebevědomí a hráli jsme líp jako tým,“ mínil Chlapík.

Teď je na řadě poslední krok. Na Kanadu se mladí Češi začali chystat už v pátek večer. „Zatímco se radujeme, další lidi pro nás pracují na hotelu a připravují videa. Jsem pyšný, že máme tak široký realizační tým,“ prohlásil trenér Petr. I to je důležitá součást nynějšího vzestupu. „Finále s Kanadou před touhle vynikající atmosférou musí být pro každého svátek, který by si každý měl užít. Ale zároveň ze sebe budeme chtít vydat maximum.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze