Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejoví sudí chybují. Může být i hůř

11 2004
Praha - Na hlavy hokejových sudích se začíná valit kritika jako rozvodněná řeka. Krizi mají každý rok, od 10. října do konce měsíce. A pak tradičně rovněž v lednu. "Je to jen stěží pochopitelné, ale opravdu; v tomhle období řešíme každoročně nejvíc případů chyb," konstatoval šéf komise rozhodčích Pavel Halas.

Dlouho se o nich nemluvilo, ale s přibývajícími zápasy v sezoně se výkony rozhodčích v hokejové extralize znovu stávají tématem dne.

Na rozdíl od korupční aféry, která otřásá fotbalovou ligou, však u hokejových arbitrů nejde o nic převratného; vlastně se to dalo podle statistik i očekávat.

Minulý týden ve čtvrtek se dokonce stížností klubu z Karlových Varů na jejich práci zabývala mimořádná valná hromada Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která nejvyšší soutěž řídí.

Kumulované chyby rozhodčích se totiž v tomto čase opakují s železnou pravidelností rok co rok, což je statisticky doloženo. A to teprve navíc přichází období, které je v tomto ohledu považováno za kritické. Úroveň výkonů rozhodčích v extralize se zdvihá a klesá v sinusoidě a nejvyšším výskytem nepřesností z jejich strany jsou tři týdny zhruba od 10. října do konce měsíce. Obdobné excesy lze pak vysledovat také ve druhé polovině ledna.

Šéf komise rozhodčích Pavel Halas si už pět let všechny údaje pravidelně vyhodnocuje. "Stává se také, že v té době zpětně řešíme výkon rozhodčích ve dvou až třech zápasech během jediného kola. To je neúnosné," dodal.
 
Proč tomu tak je, si Halas nedokáže zcela přesně vysvětlit. Vzhledem k tomu, že k chybám dochází nejčastěji v závěrečných třetinách, domnívá se, že mohou částečně záviset na kondici sudích. "Anebo také mohou být způsobeny jejich jistým uspokojením a poklesem koncentrace po zářijovém, většinou bezproblémovém úvodu soutěže," připustil.
 
V tom mu dává za pravdu i tento ročník. Vedle karlovarské stížnosti řešila komise rozhodčích až dosud pouze chyby v rozhodování Pavla Mikuly v utkání Zlína s Plzní. "Práce rozhodčího je neobyčejně náročná a s přibývajícím počtem nasazení k zápasům u něho může dojít nejen k fyzické, ale také k určité psychické únavě. Ta vede ke snížení přesnosti vnímání a rychlosti reakce na vzniklé situace. A pokud má člověk zkreslené vstupní informace, projeví se to i na výsledku jeho rozhodování," domnívá se profesor Pavel Slepička, proděkan FTVS UK v Praze a uznávaná kapacita v oboru sportovní psychologie.
 
Sudí v nejvyšší soutěži nejsou profesionálové, každý má své civilní zaměstnání. Ti nejlépe hodnocení si ale za jeden zápas vydělají až 6300 korun, takže dlouhodobější nucená absence může mít na rodinný rozpočet nezanedbatelný vliv.
 
Přijatá opatření se stupňují. Nejnižším je domluva rozhodčímu, následuje finanční postih ve výši určité části odměny za zápas a nejtvrdším je odebrání delegace na další utkání. Loni byla za chyby, jichž se dopustila právě v ožehavém říjnovém termínu, celá trojice Martin Smeták, Roman Haškovec a Štěpán Souček dokonce stažena z extraligy a přeřazena do nižších soutěží.

Trestům se nevyhnuli ani zkušení Tomáš Svoboda či František Rejthar.
 
Českým sudím je obecně vytýkán nejednotný metr výkladu pravidel. Hráči si navíc stěžují, že pouštějí drobné háčky, držení, osekávání hokejkou, nedovolené bránění bez puku a důsledně netrestají ani simulování, které se pomalu stává nechvalně proslulou specialitou extraligy. Naopak za tvrdý, avšak čistý střet tělem kolikrát bez rozpaků vylučují.
 
Terčem kritiky je i pravidlo, které pod trestem pokuty zakazuje hráčům i klubovým funkcionářům jakkoliv se v den zápasu vyjadřovat k výkonu arbitrů. Vedení extraligy jej přijalo před třemi lety poté, co pardubický obránce Aleš Píša ve čtvrtfinále play off proti Vítkovicím inzultoval čárového rozhodčího Viléma Cambala a všeobecná averze vůči mužům v pruhovaném přerostla v hrozbu stávky ze strany sudích.
 
"Klíčem ke zlepšení situace je co nejčastější komunikace," míní Halas. "Na seminářích si sdělujeme, na co si dát pozor, a využíváme poznatků delegátů utkání a videorozhodčích. Situace se podle mého rok od roku zlepšuje. Na nadcházející období nasadíme ty nejzkušenější a osvědčené, s nejlepším hodnocením," slíbil šéf  rozhodčích. Do budoucna by rád alespoň částečně přiblížil tuzemskou nejvyšší soutěž zámořské NHL, v níž zápasy řídí dva hlavní rozhodčí.

Extraliga má omezený počet šestnácti arbitrů a zatím k tomuto kroku přistoupila v play off. Není však vyloučeno, že už letos se dva hlavní a dva čároví objeví i v základní části v některých z očekávaných vyhrocených utkání.

"Je to sice o penězích, ale dva sudí víc vidí. Navíc jsem se nesetkal s tím, že by si v play off některý klub stěžoval na to, že ho jeden rozhodčí na úkor toho druhého nějak významně poškodil," pravil Halas. Svůj záměr hodlá v nejbližší době projednat s ředitelem extraligy Stanislavem Šulcem.

ANKETA
Pískají rozhodčí v extralize dobře?

Autoři: ,
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze