Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Systém hokejové Ligy mistrů se změní a bude ji hrát víc týmů

ZÁSAH. Třinecký gólman Šimon Hrubec zasahuje v utkání Ligy mistrů proti Stavangeru. | foto: AP

4 2014
Obnovená hokejová Liga mistrů bude v příští sezoně vypadat zase jinak. Zahraje si ji hned 48 klubů, o čtyři víc než letos, a změní se i systém: místo jedenácti čtyřčlenných skupin bude šestnáct tříčlenných a do play-off nově postoupí 32 místo současných 16 celků.

V soutěži zůstává šest českých celků. Jistou účast mají s licencí A Liberec, Sparta, Pardubice a Vítkovice, pokud někdo z nich nesestoupí z extraligy. Dále to budou mistr a vítěz základní části. Pokud to bude někdo ze čtveřice jistých účastníků, tak přijdou na řadu další v pořadí.

Od změny formátu, která ubere účastníkům dva zápasy v základní skupině a naopak přidá jedno kolo play-off, si pořadatelé slibují zvýšení atraktivity pro diváky. Celkově má soutěž aktuálně po 152 duelech průměr 2 988 diváků na utkání. Z českých klubů na tom byl nejlépe Třinec (průměr 3 468 na zápas), následovaly Vítkovice (3 228), Zlín (3 016), Sparta (2 213), Liberec (1 781) a Pardubice (1 337).

„Touto změnou formátu chceme Ligu mistrů zatraktivnit pro diváky tím, že play-off začne dříve a bude více vyřazovacích zápasů,“ řekl prezident Ligy mistrů Anders Ternbom. Z každé skupiny postoupí do play off po dvou týmech, jen pro posledního soutěž skončí.

Počet klubů s licencí A a B zůstává nezměněn. Automaticky s licencí A startuje po šesti klubech z Finska a Švédska, po čtyřech z Česka, Německa a Švýcarska a dva z mezinárodní rakouské ligy EBEL. Licenci B získává další dvojice týmů z těchto šesti lig, v principu jsou to mistři a vítězové základní části.

Počet týmů s licencí C naroste z šesti na deset a zatím není jasné, podle jakého klíče. Jedním z nich by ale měl být vítěz Kontinentálního poháru, v němž budou hrát lednové Final Four v německém Bremerhavenu tamní druholigoví Fischtown Pinguins, Pavlodar z Kazachstánu, Angers z Francie a Neman Grodno z Běloruska. V tomto ročníku Ligy mistrů se s licencí C představily dva kluby z Norska a po jednom ze Slovenska, Dánska, Francie a Velké Británie.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze