Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejovou reprezentaci povede Vladimír Růžička

Vladimír Růžička | foto: Michal sváček

21 2008
Vladimír Růžička se vrací na střídačku hokejové reprezentace. Pětačtyřicetiletý trenér, který Česko v roce 2005 dovedl k zatím poslednímu titulu mistrů světa, byl do funkce jmenován novým výkonným výborem hokejového svazu. Národní mužstvo povede příští dvě sezony.

Růžičkovými asistenty se stali Josef Jandač, který do minulé sezony vedl extraligové České Budějovice, a trenér litvínovských juniorů Ondřej Weissmann, s nímž Růžička dlouho spolupracoval ve Slavii.

"Národní mužstvo je nejvíc, co u nás můžete trénovat. Před třemi lety jsem tým vedl, ale všichni víme proč (Růžička reprezentaci narychlo převzal po tragické smrti kouče Ivana Hlinky, pozn. aut.). Teď nabídka přišla a přijal jsem ji," řekl Růžička krátce po svém jmenování.

Uznávaný hokejový odborník byl do funkce jmenován novým výkonným výborem krátce po skončení volební konference hokejového svazu, jež do čela hnutí zvolila Tomáše Krále - více ZDE.

O tom, že by se příštím reprezentačním trenérem měl stát Vladimír Růžička, se začalo spekulovat už krátce po mistrovství světa, po jhož skončení opustil tento post Alois Hadamczik.

Růžička se možnosti převzít reprezentaci nebránil, ale měl podmínku: zůstane zároveň ve Slavii, kterou vede jako hlavní trenér a generální manažer. Pro nový výkonný výbor to nebylo překážkou a Růžičkovi dali důvěru na další dvě sezony.

Žádné úlevy si nový kouč nevyžaduje. Pojde na všechny akce. To je změna, protože v ročníku 2004/2005 se turnajů Euro Hockey Tour neúčastnil. "Všechno chci absolvovat s mužstvem, na hráče se podívat přímo na akci. Slavii vždycky na týden převezme asistent Jiří Kalous. Hráči si ode mě alespoň orazí," pousmál se.

Asistenti: oba jsou kvalitní trenéři

Vladimír Růžička měl poměrně záhy jasno i o asistentech. "Josef Jandač je jedním z nejlepších trenérů u nás. Jak v Liberci, tak v Českých Budějovicích udělal hodně práce. Myslím, že nějakou cestu jsem si k němu našel a uvidíme, jak to bude dál. Pokud jde o Ondru Weissmanna, tak toho znám ze Slavie i z Litvínova, kde jsme spolu hráli."

Jaké budou mít trenér a jeho asistenti kompetence? "Teprve si s nimi chci sednout. Hráče budeme sledovat ve třech. Nejvíc toho bude na Pepíkovi Jandačovi s Ondrou, ale zapojím do toho i další lidi. Sledování hráčů je jedna věc, druhá je, jak budou vypadat na akcích," poznamenal trenér.

Počítá i s variantou, že vynechá úvod přípravy na šampionát. V případě úspěchu Slavie v play-off se totiž termíny kryjí. "Kdyby byla sezona Slavie delší, dostanou prostor asistenti. Oba jsou to kvalitní trenéři. A chci jim dát prostor, stejně jako to dělám ve Slavii. Nechci, aby všechno bylo jenom na mě," prohlásil důrazně.

Vrátí se Jágr?

Hlavní akcí, kterou bude Růžičkova mise u národního týmu gradovat, budou olympijské hry ve Vancouveru v roce 2010. "Olympiáda je obrovská motivace. Ale kdo mě zná, tak ví, že je pro mě motivací každý zápas, každý turnaj," pousmál se nový vůdce reprezentace.

Od roku 2005, kdy národní tým dovedl ke zlatu na šampionátu ve Vídni, prošlo mužstvo velkou generační obměnou. Řada opor zlaté generace ukončila reprezentační kariéru. Nezláká někoho Růžička k návratu?

"Uvidíme, jak na tom hráči zvučnějších jmen budou a určitě se nebráním tomu, že třeba jednoho hráče z těch srdcařů, kteří pro náš hokej hodně udělali, oslovím. Týká se to hráčů jako Martin Ručinský, Martin Straka. Strašně moc dokázali. Mají ale věk, který se nedá zastavit. Proto nechci předbíhat," zdůraznil.

Podobně rezervovaně se postavil k možnému návratu Jaromíra Jágra. Nikdo jiný než Růžička by ho zřejmě k účasti na olympiádě nepřesvědčil. Zkusí to nový kouč? "O tom se zatím nechci moc vyjadřovat. Uvidíme," pokrčil rameny.

Brankáři? Máme Vokouna a mladé kluky

Spíš ale počítá, že bude pracovat s mladšími hráči. "Hokejisty máme dobré. Dokazovalo to letošní play-off, dokazovaly to i některé zápasy Euro Hockey Tour. Tým pro mistrovství světa se skládá z hráčů NHL, ale určitě budu chtít zapojit i kvalitní hokejisty z extraligy a z Evropy," tvrdí.

A jak vidí obsazení citlivého brankářského postu? Po letošním šampionátu v Kanadě a nevýrazných výkonech Milana Hniličky se stala otázka brankářů hodně diskutovaná. Chybí podle Růžičky Česku kvalitní gólmani? "Máme Tomáše Vokouna a plno mladých brankářů. To si musím teprve všechno nechat projít hlavou," říká opatrně.

Co musí hráč splňovat, aby se dostal do reprezentačního výběru Vladimíra Růžičky? "Mužstvo musí být složené podle výkonnosti a také budu dbát na to, aby každý hráč do mužstva zapadl. To jsou moje kritéria," dodal nový reprezentační trenér.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze