Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejovou Spartu čeká Spengler Cup

25 2001
Praha - Podruhé v historii české extraligy se hokejisté Sparty zúčastní v závěru roku Spenglerova poháru, nejlukrativnějšího hokejového turnaje v Evropě. V sázce jsou zhruba tři miliony korun. Mezi Vánocemi a Novým rokem Pražané sehrají čtyři těžká utkání. V nich je čekají německý Mannheim, finský klub TPS Turku, pořádající HC Davos a kanadský výběr. Pokud budou po těchto zápasech na prvním nebo druhém místě tabulky, zdrží se ve Švýcarsku až do Silvestra, kdy je na programu finále turnaje.

 "Hráči by možná raději zůstali na svátky doma, Spenglerův pohár má ale vysokou kvalitu a dlouhou tradici, pozvánka je pro nás ctí. Chceme uspět. S evropskými kluby se české týmy utkávají jen v létě, proto tuto konfrontaci se zahraničním hokejem vítám. Navíc se jedná o velice těžké soupeře, takže by utkání měla být přínosem," sdělil trenér Sparty Václav Sýkora.

Sparťané nehodlají nic podcenit, požádali dokonce hokejový svaz, aby jim nebral žádné hráče do reprezentace. "Budeme hrát náročná utkání, a tak nám svaz vyšel vstříc."

Co je to Spenglerův pohár?
* nejlukrativnější hokejový pohár v Evropě, vítěz dostane 80 000 švýcarských franků, startovné činí 30 000
* letos se koná už 75. ročník, zúčastní se ho kromě Sparty a domácího Davosu ještě výběr Kanady, Mannheim a TPS Turku
* jedenáct utkání se chystá zhlédnout na osmdesát tisíc diváků
* první ročník proběhl z popudu hokejového příznivce a lékaře Carla Spenglera již v roce 1923 za účasti kanadských studentů z Oxfordu
* tradičně se koná v Davosu - horském středisku, které leží ve dvoutisícové nadmořské výšce
* v období mezi světovými válkami v turnaji sedmkrát zvítězil pražský LTC, v té době prakticky totožný s národním týmem
* v letech 1965-1983 pohár dokonce nevyhrával nikdo jiný než sovětské nebo československé týmy. Nejúspěšnější tehdy byla Dukla Jihlava s pěti triumfy. léta přinesla hromadné odchody evropských hráčů do NHL a družstva z bývalého východního bloku už se dále neprosazovala. Ruský tým zde zvítězil naposledy v roce 1991 - CSKA Moskva tehdy vedl legendární trenér Tichonov
* nejúspěšnějším celkem turnaje je domácí Davos, vyhrál desetkrát, výběr Kanady osmkrát
* v novodobé české historii český hokej dlouho neměl na turnaji zastoupení. Až v roce 1998 reprezentoval český hokej Vsetín, a to poměrně neúspěšně. O rok později české celky hrály Evropskou hokejovou ligu
* loni skončila Sparta předposlední, porazila jen finský Jokerit. Vyhrál výběr Kanady
Holešovičtí využijí i posilu ze zámoří. Do Sparty se vrátil Michal Sivek, kterému se nepodařilo prosadit se z farmy do týmu Pittsburghu Penguins. "Pro turnaj s ním počítáme. Naopak start Kratěny je po zranění stále nejistý," vypočítává Sýkora.

O všechna utkání je mezi místními obyvateli i turisty velký zájem. Už několik dní jsou všechny duely domácího celku vyprodány. "Turnaj je dobře finančně zajištěn. Má mnoho reklamních partnerů a velký příjem ze vstupného - zápasy jsou vyprodané a kapacita haly v Davosu je osm a půl tisíce míst. Pro místní fanoušky je to skutečně svátek," říká člen představenstva hokejové Sparty Luboš Koželuh.

Sparta odlétá na Boží hod dopoledne. Hned druhý den ji čeká pořádající HC Davos, který je s deseti vítězstvími nejúspěšnějším účastníkem turnaje.

Je tedy i největším favoritem? "Těžko říct, evropské kluby tak dobře neznáme. Každopádně kanadský tým bude hodně silný. Kanada turnaj také už několikrát vyhrála," míní kapitán Sparty Richard Žemlička.

Loni Sparta dokázala porazit pouze finský Jokerit a skončila předposlední. "Přesto si myslím, že jsme tam zanechali dobrý dojem. Letos je naším cílem opět především dobře reprezentovat český hokej," říká Koželuh.

Sparta už letos dva poháry vyhrála - domácí Tipsport Cup a turnaj v Ženevě. Za vítězství v domácím poháru inkasovala půl milionu korun. Jak je to s odměnami na Spenglerově poháru? "Tato akce je pro nás zajímavá i z finančního hlediska. Pozvané týmy dostávají něco již za účast v turnaji, další odměny se odvíjejí podle umístění. I pro hráče Sparty máme pro tuto akci speciální prémiový řád. Pokud všechno vyhrajeme, znamenalo by to přínos do pokladny asi ve výši tří milionů korun."

Program turnaje
Středa 26.12. 2001:
Sparta - Davos (15.30)
Pátek 28.12. 2001: Sparta - Kanada (20.45)
Sobota 29.12. 2001: Mannheim - Sparta (15.30)
Neděle 30.12. 2001:TPS Turku - Sparta Praha (20.45)
Pondělí 31.12. 2001: Finále (12 h)

Autoři:


Témata: CSKA Moskva

Najdete na iDNES.czmobilní verze