Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kulisy mu nepřály, i tak legendární brankář Brodeur vyřkl: Končím

Martin Brodeur na tiskové konferenci oznamuje, že končí kariéru. | foto: Reuters

29 2015
V NHL pochytal 28 928 střel, o tři tisíce víc než kdo jiný. V brance strávil 74 tisíc minut, chcete-li 1 240 hodin čistého času. A za 22 sezon mezi profíky vyhrál 691 zápasů - rekord, který desítky let odolá. Teď je ale konec - Martin Brodeur ukončil kariéru.

Papír s proslovem, který zprvu nervózně třímal v rukou, nakonec odhodil a mluvil spatra. Anglicky i francouzsky, tak jak se na rodáka z Montrealu sluší.

Oči mu těkaly po sále nabitém novináři a za sebou měl zase hokejovou branku. Tak jako v životě tolikrát! A přece kulisy, ve kterých Martin Brodeur mluvil o konci kariéry, vypadaly v jeho případě tak nějak nepatřičně.

U řečnického pultíku i na stěně za ním velké logo týmu St.Louis Blues. A byť všechno bylo tak, jak má - vždyť už dva měsíce je „bluesmanem“ - stejně v něm člověk pořád viděl Ďábla! Legendu z New Jersey, která přece vyznává červeno-bílou barvu.

Martin Brodeur v dresu St. Louis Blues
Brankář Martin Brodeur ze St. Louis likviduje šanci Davea Bollanda z Floridy.
Martin Brodeur v brance St. Louis Blues

Martin Brodeur v dresu St. Louis Blues

Ale nechejme kulisy stranou, protože loučení odcházejících sportovců nemusí mít vždy dokonalý scénář, hlavní byla slova, které 42letý brankář vyřkl. „O každém zápase, do kterého jsem v poslední době nastoupil, jsem věděl, že by mohl být můj poslední. Věděl jsem, že konec je blízko,“ říkal Brodeur.

Nebylo to překvapivé vyjádření. Jeho kariéra byla - s dávkou nadsázky - už v klinické smrti. Loni na jaře mu vypršela smlouva v New Jersey, osudovém klubu, kde strávil 21 sezon, a marně čekal na novou. Hledal práci, až ho od od důchodu v listopadu „vysvobodilo“ St. Louis, které potřebovalo posilu za zraněného Briana Elliotta. Brodeur podstoupil test, pak dostal roční kontrakt a naskočil do sedmi zápasů.

Jenže když se Elliott uzdravil, nad brankářským osudem legendy NHL se definitivně začalo smrákat. „Když se oba naši brankáři se uzdravili, věděl jsem, že přišel ten správný čas odejít.“

Fotogalerie

Už v úterý lidé z Blues vyzradili zprávy o Brodeurově konci, ve čtvrtek to slovo zaznělo i z jeho úst. Z úst muže, o kterém Jaromír Jágr - jeho vrstevník, rival a loni i spoluhráč - řekl: „Nebyl to jen brankář, ale i poloviční obránce. Týmu tím usnadnil spoustu práce, což ho odlišovalo od ostatních.“

Dvakrát vyhrál olympiádu, třikrát Stanley Cup, čtyřikrát trofej pro nejlepšího brankáře ligy. Jeho rekordy jen tak nikdo nezlomí. V St. Louis zatím zůstává, jen už teď místo výstroje bude na zápasy chodit v saku coby jeden z týmových manažerů.

A v příští sezoně se vrátí (nejspíš) tam, kde je doma - tedy do New Jersey, což naznačil (a zároveň si i přeje) Lou Lamoriello, šéf Devils. Ten zároveň tvrdí, že je otázkou času, kdy Brodeurovi v Prudential Center vyvěsí jeho dres s číslem 30. Pak to teprve bude loučení se správnými kulisami.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze