Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový brankář čelí v Jihlavě pukům bez masky

Trénink jihlavských brankářů - BEZ MASKY. I tak trénují brankáři. | foto: Petr LemberkMF DNES

3 2008
Chytat bílé puky, nebo čelit nebezpečným střelám rovnou bez masky? Pokud jste hokejový brankář a navíc v prvoligové Dukle Jihlava, máte se na co těšit. "Jsem zvědavý, co bude příště. Za chvíli budu stát na ledě jen v bikinách," podivuje se Milan Řehoř, v Jihlavě brankářská jednička.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Nejprve ho kouč gólmanů Petr Jaroš překvapil nápadem používat na tréninku namísto klasických černých puků speciální bílé. "S bílými puky jsem trénoval už v Americe," vzpomíná na působení v zámoří. "Tahle pomůcka českým brankářům chybí," tvrdí progresivní trenér.

Že bílé puky fungují, ukázaly už úvodní tréninky. Stačilo, aby gólmani 45 minut chytali pouze bílé puky, a jejich procento úspěšnosti zásahů vůči střelbě černými výrazně vzrostlo.

"Je to pro ně potom mnohem jednodušší. Ze sady nějakých padesáti střel pustili třeba jen jednu, maximálně dvě," hlásí Jaroš.

Při neobvyklé přípravě jihlavský trenér používá i speciální síťky přes helmu, které ze všeho nejvíc připomínají včelařské kukly. "Gólman se pak musí víc soustředit. Je to, jako když mu při zápase cloní soupeř," vysvětluje Jaroš.

"Skoro nic nevidíte, ale čeká se od vás, že všechno pochytáte," stěžoval si Řehoř. To zřejmě neměl dělat...
Už na příští trénink jihlavský kouč přispěchal s další novinkou.

Nyní nutí svého svěřence postavit se střelám bez tradiční ochrany hokejových gólmanů – masky. "Tohle jsem kdysi vyzkoušel na sobě a bylo to znát," prozradil Jaroš. "Brankář se musí daleko víc soustředit, pud sebezáchovy mu nedovolí puk nechytit," dodal.

"Když mi trenér Jaroš poprvé oznámil, že budu chytat puky bez helmy, koukal jsem na něj s otevřenou pusou," usmál se Řehoř. "S ním se opravdu nenudím." Přestože jeho svěřencům hrozí nepříjemný úraz, Jaroš věří, že se při tréninku nic nestane.

"Není to bez rizika," připouští. "Ale my už se nějakou dobu připravujeme a dostali jsme se na takovou úroveň, že si to můžeme dovolit," dodává.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze