Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový brankář Patera sní o MS osmnáctek a draftu NHL

Jiří Patera v dresu Českých Budějovic | foto: Petr Lundák, MF DNES

6 2016
Má sen jako spousta hokejistů v jeho letech. Zahrát si NHL. Ale proti jiným hráčům jeho věku má k tomu o dost blíž. Hokejoví odborníci o 17letém brankáři českobudějovického Motoru Jiřím Paterovi hovoří jako o velkém talentu českého hokeje.

„Mám nejvyšší cíle a chtěl bych se do NHL prosadit. Ale je to hrozně těžké, protože konkurence je tam neuvěřitelně silná. Mým aktuálním cílem je se dostat na mistrovství světa osmnáctek a pak být draftován,“ usmívá se sympatický hokejista.

Jak vypadá takový běžný den mladíka, který sice chytá za České Budějovice, ale pochází z Prahy?

Je pátek, den před zápasem. Junioři Motoru mají trochu volněji, to znamená, že jdou na trénink jen jednou. „V pondělí a v úterý máme dva tréninky denně. To musím vstávat už v šest dvacet, abych byl v půl osmé v kabině a stihl se rozkoukat. Ještě před tréninkem se protáhnu. Když je jen jeden, tak si trochu pospíme,“ říká Jiří Patera.

K snídani si dává ovesnou kaši. Junioři mají od trenérů doporučený jídelníček, co by měli, a co neměli jíst. „Snažím se to dodržovat. Nejím třeba smažené věci, hranolky a podobně,“ popisuje.

Jiří Patera v kabině v Českých Budějovicích
Jiří Patera v dresu Českých Budějovic v utkání proti juniorům Sparty.
Jiří Patera v dresu Českých Budějovic v utkání proti juniorům Sparty.

Den před utkáním s pražskou Spartou odjížděl z „baráku“ Patera a jeho spoluhráči po desáté hodině. „Barák říkáme našemu intru, kde bydlíme s klukama. Je na Pražské třídě u hřbitova. Na zimák je to MHD docela kousek. Autem jezdíme jen občas se staršíma klukama, jinak autobusem.“

V 11.45 hodin začíná trénink, ale Jiří rád chodí na zimní stadion a také přímo na led o něco dříve a začne se s kamarády rozcvičovat. Třeba střelbou na bránu.

„Trenéři nakreslí cvičení, jedno nebo dvě, které odjezdíme a pak se zaměřujeme na předzápasovou taktiku. Založení útoků a podobně,“ popisuje talentovaný brankář, jak probíhají pod vedením koučů Milana Kupky a Luboše Roba tréninky juniorů.

Rob: Za deset let už Patera nebude chytat v Čechách

Dlouho držel bezbrankový stav. Hokejisté juniorky Motoru se mohli proti pražské Spartě spolehnout na 17letého Jiřího Pateru. „Dobře Patýz, pěkně vyřešený,“ chválil během zápasu brankáře kouč mladíků Luboš Rob, když muž v masce zlikvidoval další gólovou akci Sparty. Ale ani to nestačilo, extraligoví junioři Českých Budějovic nakonec v sobotu prohráli 3:4.

A to Pateru hodně mrzelo. Ještě dlouho po skončení zápasu seděl sám na střídačce. V šatně se svlékal z výstroje bez jediného slova. Byl naštvaný, vzteky pak odhodil jeden z chráničů do rohu. I to je ale důkaz, že mladému gólmanovi na hokeji opravdu hodně záleží.

První dvě třetiny Patera svůj tým držel výrazně, že?
To, že jsme vedli 3:0, byla jeho velká zásluha. Ale nevyužili jsme toho. Kdybychom za stavu 3:2 proměnili brejk, tak si myslím, že už by to Sparta neotočila. Pak ale zbytečnou chybou, kdy obránce špatně vyvezl puk, jsme si to pokazili. To jsou individuální chyby, které si kluci musí uvědomit a pak je nedělat.

Už když jsem byl na tréninku, tak jste mi Jiřího hodně chválil. Je opravdu tak dobrý?
Když jsem byl na srazech mládežnických reprezentací, tak jsem měl možnost vidět všechny kluky. Jirka rozhodně patří k největším talentům nejen ve své kategorii, ale myslím si, že i mezi klukama do 20 let.

Dotáhne to podle vás daleko?
Jsem přesvědčený, že ano.

Jaká je Paterova nejsilnější stránka?
Určitě je to psychika. Asi by se dalo mluvit i o brankářském talentu, ale Jirka je psychicky velice vyzrálý kluk. To je u brankářů výhoda.

Ačkoliv vůbec nechci snižovat výkony hráčů v poli, můžeme mluvit o tom, že předváděná hra týmu v této sezoně a dobré postavení v tabulce jsou zásluhou spolehlivě chytajícího Patery? Stojí na něm vaše hra?
To, že jsme jednu chvíli byli dokonce první v tabulce, je Paterova velká zásluha. Uvidíme, jestli se další kluci v následujících zápasech přidají k dobrým individuálním výkonům Jirky Patery.

Kdybychom se spolu bavili třeba za deset let, kde tipujete, že bude chytat Jiří Patera?
Předpovídám mu velkou budoucnost. Jestli bude pokračovat stejným tempem jako dnes, tak určitě vím, že nebude chytat tady v republice. (směje se)

Ten páteční končil nácvikem nájezdů. „Teď to bude nuda, bude to bez gólů, je fakt dobrej,“ podotkne Luboš Rob, když se do brány postaví Patera. A má pravdu, za jeho zády z několika pokusů skončí jen dva puky.

Junioři mizí v šatně. „Po tréninku, hlavně ze začátku týdne, ještě chodím se protáhnout do posilovny. Teď půjdu taky, na oběd se dostanu až tak ve dvě hodiny,“ říká Patera, když si v šatně sundává brankářskou výstroj. Sám dobře ví, kdy musí v tréninku přidat. Třeba když se mu nepovede zápas, tak si jde ve svém volném čase zacvičit, aby se jeho výkon v následujícím utkání zlepšil.

Zbytek pátku už má Jiří Patera volný. Odpolední trénink, který by jinak začal v pět hodin, tentokrát není. Pateru zase čeká cesta na zastávku MHD a zbytek dne stráví na internátu. „Když máme dva tréninky, tak se třeba s klukama jdeme odpoledne podívat na náměstí na vánoční trhy. To je vlastně skoro jediný místo, které zatím v Budějovicích znám. A cestu na zimák,“ směje se brankář, který je v Motoru od léta. Přišel z pražské Slavie.

I na „baráku“ se Patera moc nenudí. Musí se ještě učit. Dálkově studuje střední školu v Kladně, obor marketing a management. Tam jednou do měsíce dojíždí. Třeba s útočníkem Motoru Ondřejem Šulkem. „Učitelé nám mailem posílají témata, která máme udělat. Pak nás sedne třeba pět do auta a jedeme do Kladna na zkoušky. To se pak bavíme jen o škole. Mě třeba hodně baví angličtina,“ zmiňuje Patera. A když se neučí, kouká na filmy nebo chatuje přes internet s přítelkyní, která bydlí v Praze.

Sám Patera si uvědomuje, kde má v chytání ještě mezery. „Třeba mi ještě tolik nejde číst hru. To musím zlepšit. Hodně mi ale v tom pomohl můj kouč Stanislav Hrubec,“ říká o trenérovi brankářů v mládežnických kategoriích Motoru.

Hrubec Pateru chválí. „Ve svém ročníku je Jirka jednička, je to velký talent,“ uvedl. „Hlavně je to ten typ gólmana, který to má v hlavě srovnané. Chce být pořád lepší a lepší, udělat i něco navíc. Kolikrát se i stane, že ho musím z ledu vyhánět. Kdyby mohl, tak je na zimáku dvakrát denně, což také není dobře. Opravdu dělá něco navíc a to po každém tréninku,“ říká trenér Hrubec a dodává, že o Paterově šikovnosti se ještě budou lidé dozvídat z televize a z internetu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze