Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový brankář Salák, nováček s cejchem raubíře

Alexander Salák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2008
Kdyby nebylo reprezentace, až do 8. ledna by byl bez hokeje. Brankář Alexander Salák totiž dostal ve finské lize přísný trest za strčení do rozhodčího. Nakonec si přece zachytá. Za národní tým, na nadcházejícím turnaji Channel One Cup. Jako debutant.

"Teď toho budu mít hodně: musím v klubu něco šoupnout za trest, pak i za nároďák. Asi budu na Nový rok bez peněz," řekl 21letý brankář TPS Turku novinářům na včerejším reprezentačním srazu.

Co jste ve finské lize provedl, že jste dostal tak přísný distanc?
Jel jsem za bránu rozehrát puk a jeden z hráčů mě podrazil po kontaktu s obráncem. Já se nestihl vrátit do branky a soupeř dal gól. Rozčilil jsem se a chtěl jsem, aby mi to rozhodčí vysvětlil. Jak jsem za ním jel, tak se tam přimotal čárovej. Odstrčil jsem ho od sebe. A to bylo všechno.

Tušil jste hned, že bude zle?
Ze začátku mi každý říkal: Hele, bude to trest jen na jeden zápas. Nic si z toho nedělej. Nikdo mi to ani nedával za vinu. Nakonec to bylo pět zápasů natvrdo. Nic nenadělám.

Už jste něco podobného zažil?
Myslím, že je to takhle v chlapech poprvé.

Jak na to vůbec reagovalo klubové vedení TPS?
Volal mi generální manažer, řekl: Ber to, jak to je. My ti nic nezazlíváme. Víme, že jsi to neudělal schválně. Nebylo za tím nic zlého, že bych šel za rozhodčím a vyléval si na něm zlost. Byla to nešťastná náhoda.

Určitě?
Já ani nevěděl, za co jsem vlastně vyloučený. Kontakt jsem si ani neuvědomoval. Podle mě to nebylo nic tak hrozného.

Aspoň máte kolem svátků volnější režim, ne?
No ano, můžu tak přes Vánoce doma zůstat déle. Těch pár dnů si užiju, budu s rodinou. Pak mě ale čeká čtrnáct dnů tvrdé práce, budu se snažit trest využít, zapracovat na sobě. A až budou ostatním v únoru a březnu docházet síly, tak budu dobře připravený na závěr sezony.

S TPS jste zatím až na 11. místě tabulky.
Vzpomínám si na dobu, kdy jsem do Turku před rokem přicházel. Už tehdy mi říkali, že je sice všichni mají za hodně úspěšný klub z 90. let, jenže oni teď staví úplně nový tým. Měli jsme dost špatný vstup do sezony, byli jsme poslední. V posledních zápasech se nám naštěstí už dařilo.

Pomáhá vám osobně přítomnost brankářského trenéra Ylonena, který dříve vedl třeba slavného gólmana Kiprusoffa?
Určitě. Navíc bylo skvělé, když s námi v létě právě Miikka Kiprusoff, nebo jiný známý brankář z NHL Antero Niittymäki přímo ve Finsku trénovali. Je super je vidět naživo, jak se připravují. Když jsem byl před lety v Budějovicích, okukoval jsem podobně Romana Turka. Něco takového je vždycky dobrá zkušenost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze