Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Hradec Králové: Očistec s obránci pokračuje

Hradec Králové - Benátky - Hradecký Jaroslav Roubík před gólmanem Nedvídkem. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

3 2008
Horší zprávu ani snad nemohli trenéři prvoligových hokejistů Hradce Králové z pátečního extraligového zápasu Pardubic dostat. V Karlových Varech si natáhl postranní kolenní vaz obránce Martin Zukal. Doba léčení? Dva až tři týdny.

Zukal, který v této sezoně pendluje mezi extraligovými Pardubicemi a prvoligovým Hradcem se tak přiřadil k dlouhé řadě obránců, o kterých hradečtí trenéři před dnešním duelem s Jihlavou vědí, že je nemohou využít.

"Takovou situaci nepamatuji, potýkáme se s tím od začátku sezony, chvíli to vypadalo, že se dáváme dohromady, ale teď to je znovu špatné," přiznává trenér Hradce Pavel Pazourek, "že se několik obránců dlouhodobě zraní, to se stane, ale aby to bylo takhle najednou?"

Přitom seznam obránců, kteří v této sezoně za Hradec nastoupili, je nebývale dlouhý. Je v něm šestnáct jmen, což je stejné jako v případě útočníků. Dnes k němu přibude sedmnácté, proti Jihlavě za Hradec poprvé nastoupí Daniel Zápotočný.

Přesto bude mít trenér Pazourek k dispozici jen šest stabilních beků. Doplní je asi junior Klement a také Petr Luštinec, trenér mládeže, jenž se v devětatřiceti letech do týmu postiženého řadou zranění, vrátil. První zápas odehrál o víkendu v Havířově.

"Byl to z jeho strany heroický výkon," pochválil Luštince Pazourek, kterého k tomuto řešení navedl jeho asistent Jiří Mička. "Chvíli jsme to zvažovali, ale jsme rádi, že jsme to udělali," uvedl kouč.

Obránci v Hradci

Hráči, kteří nastoupili alespoň k jednomu zápasu

Aleš Pazdera hraje (27 zápasů)
Milan Karlíček v trestu (27)
Jiří Hendrich hraje (26)
Marek Zukal zraněn (19)
Václav Lesák zraněn (17)
Jakub Vojta hraje (16)
Pavel Březina v týmu skončil (14)
Tomáš Seidl zraněn (13)
Patrik Flašar v týmu skončil (12)
Tomáš Burian zraněn (11)
Martin Táborský hraje (11)
Bořek Sláma hraje (6)
Lukáš Filip zraněn (1)
Michal Šeda hráč Pardubic (1)
Štěpán Spudil junior (1)
Petr Luštinec trenér mládeže (1)

Hradecké trable se složením obranných řad začaly hned na začátku sezony. Na konci přípravy se totiž zranili Lukáš Filip a Bořek Sláma, brzy nato se k nim přiřadil zkušený Martin Táborský a pak postupně další.

A současný stav? Sezona už asi skončila pro Lukáše Filipa, který před týdnem nastoupil ke svému úvodnímu zápasu sezony a v duelu s Vrchlabím si zranění obnovil.

Dlouhodobě je s kolenem mimo hru nadějný Tomáš Seidl, nyní se k němu na asi dva, tři týdny z podobného důvodu přidal Marek Zukal. Tomáš Burian a Václav Lesák sice už s mužstvem trénují, ale po zranění ruky zatím hrát nemohou, protože neudrží hokejku.

A aby toho nebylo málo, před týdnem v derby s Vrchlabím byl vyloučen do konce zápasu Milan Karlíček a kvůli disciplinárnímu trestu nemůže stejně jako v sobotu v Havířově nastoupit ani dnes.

 

Taková nabídka se neodmítá, už nemusí přijít

V pátek si Petr Luštinec s týmem zatrénoval, v sobotu byl na rozbruslení a v podvečer odehrál prvoligový zápas v Havířově. Nijak výjimečné.

Avšak to nejpodstatnější ještě řečeno nebylo, totiž, že od posledního zápasu v první nebo druhé lize, který Luštinec sehrál, uplynulo přes pět let. Od té doby nastupoval jen v týmech krajského přeboru, nyní je oporou obrany Třebechovic.

Pro řadu hokejistů v podobném postavení by to byla záležitost, kterou by dlouho zvažovali. Ale Petra Luštince nebylo potřeba dlouho přemlouvat.

"Taková nabídka se neodmítá, podruhé už nemusí přijít," vypravoval nadšeně, ale s lehkým úsměvem na rtech, po svém nečekaném návratu do prvoligového týmu dnes devětatřicetiletý hráč a zároveň trenér.

Neobvyklou nabídku mu přihrály opakované problémy Hradce s obránci. Týmu jich řada chybí kvůli zraněním, k tomu přišel trest pro Karlíčka a najednou nebylo před duelem v Havířově kde brát.

Volba padla na Luštince. Možná trochu i proto, že za ním hradečtí trenéři nemuseli nijak daleko. Bývalý spolehlivý bek totiž v současné době v hradeckém klubu trénuje družstva 8. a 9. třídy, k tomu zastává funkci metodika mládeže.

"Proto jsem prakticky každý den na ledě," vypravuje, ale dodává, že klasický hráčský trénink už tak často nezažívá. "Dvakrát v týdnu se snažím trénovat v Třebechovicích, vysvětluje."

Ale prvoligový zápas byl přece jen něco jiného. "Nervozitu přiznávám, byla asi i větší než dřív," neskrývá obránce, jemuž hodně pomohly rady trenéra Pazourka. "Snažil jsem se jich držet ," říká Luštinec.

V jedné chvíli však dal spíše na slovo spoluhráče. Při přesilovce, na kterou se také dostal, se na popud Martina Koudelky postavil místo na modrou čáru, jak to v pátek trénovali, před branku. "Na modrou šel Jirka Hendrich, potřebovali jsme pro případ chyby vzadu rychlíka," vysvětlil s úsměvem Luštinec.

Změna se mu vyplatila, při svém návratu hned dal gól, kterým vyrovnal na 2:2. "Přitom dřív jsem jich moc nedával. Dobře si pamatuji, že když jsme šli do extraligy, byla na mém kontě v celé sezoně nula."Najdete na iDNES.czmobilní verze