Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový kongres určí hrací model ZOH

17 2003
Hersonissos - Jaký bude hrací model olympijského turnaje v roce 2006? Kdo uspořádá mistrovství světa v roce 2007? To jsou hlavní otázky, na které má dát odpověď kongres Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Ten hostí od středy středomořský ostrov Kréta.

Podle návrhu sportovní komise IIHF by za tři roky na olympijských hrách (od 10. do 26. února v Turíně) mělo v hokejovém turnaji startovat dvanáct týmů.

Jistou účast by měla mít domácí Itálie a osm mužstev nasazených dle umístění na světových šampionátech v letech 2001-2004. Čeští hokejisté jsou mistři světa z Hannoveru, čtvrtfinalisté z Jonköpingu a čtvrtí z letošního MS v Helsinkách. Světový šampionát v příštím roce se koná od 24. dubna do 9. května v Praze a v Ostravě.

Zbývající tři celky by doplnily startovní pole na základě výsledků šesti kvalifikačních turnajů, které by se měly konat v listopadu příštího roku a v únoru 2005. V olympijském turnaji bude tucet účastníků rozdělen do dvou šestičlenných skupin, nejlepší čtyři celky z každé z nich postoupí do čtvrtfinále.

Otázka účasti profesionálů z NHL zůstává nadále otevřená. "Dokud není podepsána dohoda mezi NHL a zástupci hráčské asociace, nemůžeme se domlouvat ani o olympiádě," vyložil mluvčí IIHF Szymon Szemberg. Současná kolektivní smlouva mezi vedením zámořské soutěže a hráčskými odbory vyprší v září příštího roku a nová dohoda není údajně na obzoru. Svárem mezi oběma stranami je především otázka zavedení platových stropů.

Kongres IIHF by měl ve čtvrtek rovněž rozhodnout o pořadateli MS v roce 2007. Kandidáty jsou Německo, Kanada, Rusko a Švédsko. V roce 2005 hostí světovou hokejovou elitu Rakousko, o rok později Lotyšsko.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze