Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Louvre má u českých exponátů chybu

Hokejová výstava v Quebeku - ŠVÉDSKO V. ČESKO. Na výstavě nedaleko hokejové haly v Quebeku jsou expozice včerejších soupeřů ve čtvrtfinále mistrovství světa hned vedle sebe. | foto: Michal KamarytČTK

15 2008
Q u e b e c (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Normálně je tady motokárová dráha, teď – během mistrovství světa – se z téhle haly stal hokejový Louvre. Bez nadsázky! Stačí od quebecké arény, kde hrají i čeští hokejisté, urazit jen pár desítek metrů a najednou se ocitnete v ráji pro fanoušky.

V ráji, kde si můžete sáhnout na slavný Stanley Cup, kde uvidíte brusle tříletého Wayna Gretzkého nebo kde si vyfotíte hokejku Martina Procházky, se kterou přihrál v Naganu na zlatý gól Petru Svobodovi.

Že jsou Kanaďani hrdí na svou hokejovou tradici, je stará věc, ale tahle výstava je dokonalá. Už proto, že se v ní snoubí kanadská historie s evropskou. "Pořadatelé mistrovství světa si výstavu objednali v Torontu u zdejší Síně slávy. Tam vybrali nejlepší kousky, aby si všichni fandové přišli na své," tvrdí Mike Bolt.

Sám tu střeží ten nejcennější kousek – Stanley Cup. Paradoxně však jediný kousek, na který si návštěvníci mohou sáhnout. "Taky až s ním přijdu do hotelu, budu ho muset pořádně vyleštit," říká Bolt.

Není divu – od úterý, kdy ho sem přivezli, je před ním pořádná fronta. Jenže "narváno" je i jinde. Třeba u expozice, která je věnována Waynu Gretzkému. Nebo u nejstarší hokejky na světě. Vyrobili ji indiáni a podle testů se tak stalo někdy mezi roky 1633 a 1666.

Hned vedle ní je ve skleněné vitríně zarámovaná hůl legendárního obránce Bobbyho Orra, naproti zase montrealský dres kanonýra Maurice Richarda. O kousek dál je zimní čepička, kterou nosil americký trenér Herb Brooks na vítězné olympiádě v Lake Placid, nebo puk, se kterým obránce Ray Bourque dosáhl svůj tisící bod v NHL.

Ale i Češi si tady přijdou na své. Ve vitríně, kterou rámují velké fotografie Jiřího Holíka a Dominika Haška, je kus československé historie.

Kromě už zmíněné hokejky Martina Procházky tu jsou vystaveny rukavice Roberta Reichla ze zlatého mistrovství světa 2001, dres Jaromíra Jágra z Nagana, helma Dušana Paška z Vídně 1987, hůl Jiřího Bubly, se kterou hrál na Kanadském poháru v roce 1976, či stulpny Tomáše Vlasáka ze světového šampionátu 1999.

Je tu však také jedna chyba. U puků, se kterými se hrálo finále mistrovství světa 2001 v Německu, je napsáno, že vítězný gól dal Finům Petr Čajánek. Vzpomínáte? Byl to David Moravec. Nevadí, i tak tahle motokárová dráha zůstane ještě pár dní hokejovým rájem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze