Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový národ se ponořil do smutku

16 2004
Praha - Slzy do očí se draly do očí fotbalovému trenérovi Karlu Brücknerovi, když se dozvěděl o tragickém úmrtí hokejového kolegy Ivana Hlinky. Zpráva ho zastihla uprostřed klubka novinářů během reprezentačního srazu před utkáním s Řeckem. "Polévá mě studený pot," soukal ze sebe. Smutek ovládl fanoušky i osobnosti české společnosti.

Ještě v sobotu večer byl Ivan Hlinka hvězdou společnosti na hokejovém večírku v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Popíjel pivo v kruhu přátel, vesměs hokejových veteránů. Jeho vtipům a vzpomínkám se smáli Jiří Holík, František Černík, Josef Augusta...

Teď jsou všichni smutní. A nejen oni. Hokejový národ ztratil jednoho ze svých největších synů. Někdejšího skvělého hráče a v poslední dekádě trenéra, jenž se stal legendou dávno před tragickou srážkou dvou automobilů poblíž Karlových Varů.

"Odešel kamarád a skvělý spoluhráč. Je to šok a obrázek toho, co se děje na našich silnicích," uvedl Jaroslav Holík, někdejší Hlinkův kolega z československé reprezentace.

O Hlinkově autonehodě čtěte ZDE

"Je to hrozné, pořád tomu nemůžu uvěřit. Byl to můj dlouholetý kamarád, přítel a skvělý člověk, prožili jsme spolu spoustu krásných chvil. Jenomže osud si nevybírá. Anděl strážný u něho tentokrát nebyl v pravý čas," uvedl pro ČTK Josef Augusta, Hlinkův spoluhráč a později asistent u reprezentačního týmu a nástupce v roce 2000.

Slova hledal těžko i nynější asistent u hokejové reprezentace Ondřej Weissmann: "Přišel jsem o velkého kamaráda. Ale nezlobte se, nechci o tom teď mluvit..."

Klaus ocenil Hlinku jako člověka i jeho zásluhy

     Prezident republiky Václav Klaus zaslal soustrastný dopis manželce bývalého trenéra české hokejové reprezentace Ivana Hlinky, který dnes zemřel po tragické autonehodě u Karlových Varů. Klaus ocenil Hlinku jako člověka a vyzdvihl také jeho úspěchy, kterých legendární hráč a kouč dosáhl doma i v zahraničí.

     "Před chvílí jsem se dozvěděl zdrcující zprávu o tragické smrti Vašeho manžela. Jsem tím šokován nepochybně stejně jako celá česká veřejnost. Ivana Hlinku, jak víte, jsem dobře znal a nesmírně jsem si vážil jeho lidských i profesionálních hodnot," napsal Liběně Hlinkové.

     Upřímnou soustrast vyjádřila Hlinkově rodině i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková. "Ivan Hlinka byl muž, s jehož jménem se pojí největší úspěchy českého hokeje v dějinách. Byl to člověk, který byl příkladem všem, kdo mají hokej a sport vůbec rádi. Byl hrdinou celé naší země. Jeho jméno nebude nikdy zapomenuto. Úspěchy, kterých dosáhl jako hráč i trenér, jsou totiž nadčasové," uvedla Buzková, která v Aténách sleduje účinkování českých olympioniků.


Podle obránce Jiřího Šlégra je Hlinkovo úmrtí obrovskou ztrátou pro litvínovský i český hokej. "Umřel nám hokejový táta, je těžké k tomu něco víc říct," soukal ze sebe.

Hokejový svaz nyní bude muset urychleně najít Hlinkova nástupce. To bude o to těžší, že v něm zasedají dobří známí oblíbeného kouče. "Je to strašné, teď vůbec nemohu říct, co bude dál," utrousil Martin Urban, sekretář hokejového svazu.

"Je to příliš živé a čerstvé," reagoval na zprávu i kouč fotbalové reprezentace Karel Brückner. Ten měl s Hlinkou hodně společného, osobitý přístup k hráčům, respekt, charisma i pouto vzájemného přátelství.

Z Atén posílá kondolenci trenér českých basketbalistek, které bojují na olympijském turnaji. "To je jedna ze zpráv, která nemůže nechat člověka v klidu," reagoval na smutné oznámení kouč Jan Bobrovský.

I osobnosti mimo sportovní oblast se vyjádřili k úmrtí slavného spoluobčana. "Je mi to moc líto. Osobně jsem ho sice nepoznal, ale zvali jsme ho na premiéru opery Nagano. Tehdy mu to časově nevyšlo a tak slíbil, že přijde na některou z repríz. Bohužel už na to nedošlo," lituje hudebník Ondřej Havelka, režisér opery Nagano, inspirované triumfem Hlinkova výběru na olympijských hrách.

Trenérův tragický odchod šokoval tisíce hokejových fanoušků. Snad žádná jiná osobnost populárního českého sportu nebyla tak široce a bez výhrad uznávaná veřejností. I v diskuzi iDNES reagovaly na uveřejnění zprávy bezprostředně stovky čtenářů.

iDNES založila internetovou kondolenční knihu pro čtenáře - vstupte ZDE.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze