Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový národní tým okusí tři nováčci

9 2004
Praha - V osmadvacetičlenné hokejové nominaci na přípravný zápas s Běloruskem a následný moskevský turnaj Rosno jsou tři nováčci Ladislav Kohn z finského Espoo, Ondřej Veselý ze Vsetína a Vladimír Sičák z finské Hämeenlinny a deset hráčů z NHL. Dnes to oznámil hlavní reprezentační kouč pro ruský turnaj Radim Rulík.

Pět hráčů však dostalo pozvánku pouze na úterní přípravu s Běloruskem. Patří mezi ně nováček Veselý, zlínský Blaťák, třinecký Rozsíval, kladenský Hořava a vítkovický Burger.

"Všichni jsou ale připraveni posunout se do hlavní nominace v případě, že se do neděle někdo zraní," uvedl kouč Rulík.

Z hráčů z NHL hlavní kouč pro turnaj v Moskvě Radim Rulík se svými asistenty Ondřejem Weissmannem a Marianem Jelínkem vybrali beky Jiřího Fischera, Radka Martínka, Tomáše Kaberleho, Martina Škoulu a útočníky Václava Nedorosta, Radima Vrbatu, Josefa Vašíčka, Aleše Hemského a Martina Erata.

Desátým hráčem smluvně vázaným v NHL je již zmiňovaný Rozsíval.

Vedení týmu je však připraveno operativně zareagovat na variantu, že se v zámoří pohnou jednání o nové kolektivní smlouvě a letošní ročník NHL by se přece jenom hrál.

"Jsme na tuto variantu připraveni. Kdyby došlo k dohodě a vyhlásilo se, že NHL začne, tito hráči by už v Evropě nemohli nastoupit," uvedl generální manažer národního týmu Zbyněk Kusý.

Další kolo jednání se uskuteční v Torontu dnes, vedení českého týmu však předpokládá, že výsledky budou známé nejdříve o víkendu.

Čeští hokejisté se budou v následujícím týdnu muset vyrovnat s nabitým programem. Sraz hráčů je v pondělí 13. prosince v podvečer v Praze. Následující den se po ranním rozbruslení tým letecky přesune k utkání do Frýdku-Místku, odkud bude ve středu pokračovat speciálem do Moskvy.

"Bereme to, jak to je, i když to není nic příjemného. V Rusku například končí soutěž už dnes, a poté mají skoro týden na přípravu. My naopak odehrajeme čtyři zápasy prakticky bez tréninku," řekl Rulík na dotaz ČTK ohledně extrémního zatížení hráčů.

Ohrožena je totiž i středeční příprava v ruské metropoli. Pořadatelé Čechům vyhradili led až pozdě večer a vedení týmu uvažuje, že plánovaný trénink zruší. "Musíme se s tím ale srovnat," podotkl devětatřicetiletý kouč.

Rulíka čeká v Moskvě premiéra v pozici hlavního trenéra seniorské reprezentace. Vedení českého hokeje se v letošní sezoně rozhodlo po tragickém úmrtí Ivana Hlinky točit kouče na střídačce. Ve Finsku vedl mužstvo Ondřej Weissmann, v únoru ve Švédsku to pravděpodobně bude Vladimír Růžička, který byl určen i hlavním trenérem pro mistrovství světa v Rakousku.

Bývalý asistent u juniorské reprezentace Rulík si novou úlohu moc nepřipouští. "Jestli jsem hlavní trenér nebo ne, u mě nehraje takovou roli. Jednou za hráči na střídačce stojíte a máte za výsledky odpovědnost, kterou musíte nést."

Debut ho čeká v prostředí, které dobře zná, neboť v minulosti působil v Omsku. "Ani tohle neberu osobně. Jsme jeden realizační tým a vše směřujeme k mistrovství světa. Kdo vede mužstvo v Rusku, Finsku nebo ve Švédsku, nehraje roli," tvrdí.

Realizační tým zohlednil při sestavování nominace dohodu, že v mužstvu nebudou více než tři hráči z jednoho extraligového klubu na více než dvou akcích série Euro Hockey Tour.

Pozvánku tentokrát nedostal ani žádný zástupce lídra soutěže ze Sparty, která bude v závěru roku startovat na Spenglerově poháru ve švýcarském Davosu. Ze stejného důvodu ve výběru chybí například i obránce Marek Židlický z IFK Helsinky.

Zranění poté vyřadilo mimo jiné útočníky Martina Havláta z moskevského Dynama a Jana Bulise z Pardubic.

Druhý díl série Euro Hockey Tour se hraje v moskevských Lužnikách od 16. do 19. prosince. Vítěz získá včetně startovného bonus 50.000 eur. Na listopadovém Karjala Cupu v Helsinkách skončili čeští hokejisté na třetím místě.

Nominace České republiky:
Brankáři: Adam Svoboda (Norimberk/Něm.), Jiří Trvaj (CSKA Moskva/Rus.),
obránci: Jiří Fischer (Liberec), František Ptáček (Karlovy Vary), Michal Rozsíval (Třinec), Radek Martínek (České Budějovice), Tomáš Kaberle (Kladno), Jan Novák (Slavia Praha), Martin Škoula (Litvínov), Miroslav Blaťák (Zlín), Vladimír Sičák
(Hämeenlinna/Fin.), Jan Hejda (CSKA Moskva/Rus.),
útočníci: Michal Mikeska, Tomáš Divíšek, Aleš Hemský (všichni Pardubice), Václav Nedorost, Radim Vrbata (oba Liberec), Zbyněk Irgl, Jiří Burger (oba Vítkovice), Tomáš Vlasák, Josef Vašíček (oba Slavia Praha), Martin Erat, Jaroslav Balaštík (oba Zlín), Miloslav Hořava (Kladno), Ondřej Veselý (Vsetín), Jaroslav Hlinka (Kazaň/Rus.), Pavel Rosa (Dynamo Moskva/Rus.), Ladislav Kohn (Espoo/Fin.).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze