Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Písek se stal mládežnickou farmou extraligového Chomutova

Předseda IHC Písek Zdeněk Šťastný při podpisu smlouvy se severočeským klubem Piráti Chomutov. | foto: Petr Lundák, MF DNES

28 2015
Hokejový klub IHC Písek je od středy farmou extraligových Pirátů Chomutov. I když zatím jen v mládežnických kategoriích.

Co to znamená pro mladé jihočeské hokejisty? Pokud budou dobří a šikovní, chomutovští trenéři si je mohou stáhnout do severočeského týmu, kde se poperou třeba i o místo v extraligovém mužstvu. Navíc píseckému klubu bude nový partner plně platit trenéra mladšího dorostu Miroslava Krupku a skauta Jana Kudrnu.

„Rozhodně to není tak, že z jihu chceme pro sebe nějak krást a brát hráče. To vůbec. Pokud bychom o někoho měli opravdu zájem, půjde o jednoho či dva kluky za sezonu. Samozřejmě bude záležet také na rodičích,“ říká k nové spolupráci severočeského a jihočeského klubu jeden z autorů projektu a bývalý českobudějovický trenér Jaroslav Liška.

Chomutov už má nejen v mládežnických kategoriích své farmy v Kadani, Klášterci nad Ohří, v Lounech, Bílině a teď nově v Písku.

„Někdy v lednu jsme o tom začali mluvit včetně rozpočtu. Chtěli jsme navázat spolupráci s mládeží nejen v našem regionu. A protože jsem Jihočech, tak místní terén velice dobře znám. V Písku je práce s mládeží na velice dobré úrovni a podpora z radnice je výborná. I proto jsme do toho šli,“ vysvětluje Liška s tím, že v hledáčku Pirátů nebyl písecký IHC jediný.

„Dokonce jsme plánovali i dohodu s Českými Budějovicemi, ale tam určitě chtějí jít vlastní cestou a podporovat svou mládež. Pak nás napadl tým Jaroslava Pouzara, ale on zase nehraje soutěže. Pro nás byla prioritní extraliga mladšího dorostu, a tím pádem byl už pak Písek jedinou variantou,“ dodává Liška s tím, že pokud by se spolupráce Písku a Chomutova dařila, tak by se mezi oběma kluby mohli pohybovat i dospělí hráči.

Zároveň trenéři a manažeři jihočeského celku budou mít možnost nahlédnout do toho, jak funguje mnohem větší hokejový tým. „My jsme tady pořád takoví amatéři a nadšenci, u Pirátů to funguje na daleko profesionálnější vlně. Můžeme se od nich učit nejen práci s mládeží, ale i nejrůznější manažerské dovednosti. Bude to pro nás jenom plus, a to nejen z finanční stránky,“ uvedl předseda IHC Písek Zdeněk Šťastný.

Podobně to vidí i Jan Kudrna, nový písecký a chomutovský skaut. „Pro mě osobně je to úplně nová zkušenost, která by mě v mé trenérské práci mohla zase posunout kousek výš. Ať už jsou to třeba semináře a podobně, ke kterým bych se tady v Písku asi těžko dostával. Působím tu hlavně jako trenér osmé třídy, i proto by měla být pro mě cesta vyhledávání talentů okolo 13 či 14 let daleko jednodušší,“ těší Kudrnu.

Jeho kolega a trenér mladšího dorostu Miroslav Krupka je zatím mnohem stručnější. „Já se moc těším na sezonu a trénování,“ usmál se při oficiálním představení projeku. Vedení píseckého klubu do dalších sezon chce, aby se A-tým posunul do první ligy a junioři do extraligy.

Šťastný: Posouváme se na druhé místo v kraji

Předseda píseckého hokejového klubu Zdeněk Šťastný se už těší na nadcházející sezonu, až se bude moci naplno rozjet spolupráce extraligového týmu Piráti Chomutov právě s jihočeským celkem.

Od koho vzešel prvotní nápad na spolupráci mezi vámi a Chomutovem?
My jsme nic neočekávali, nabídka přišla zčistajasna. První mě kontaktoval Jaroslav Liška. Potom jsem nápad Pirátů přednesl vedení našeho klubu a všichni jsme jednomyslně souhlasili.

Proč si myslíte, že padla volba právě na vás?
Už dlouhodobě se snažíme poctivě pracovat s naší mládeží. A to, že si toho všiml Chomutov a pochválil nás za tuhle práci, je pro nás opravdu pocta a moc si jejich slov vážíme. Dohodou o spolupráci se posouváme na pomyslné druhé místo v kraji. Nebo možná i na první spolu s Českými Budějovicemi, proč ne?

Co všechno vaše nová spolupráce bude obnášet?
Chomutov nám chce pomoci s mládeží. Bude nám platit trenéra dorostu i skauta a případně od nás poputují talentovaní hráči do Chomutova, kde mají šanci se poprat třeba i o nejvyšší soutěž. Ale všechno bude na dobrovolné bázi, u mládežnického hokeje také samozřejmě záleží na rodičích. Nemůžeme nikoho nutit, aby šel hrát za Piráty, když nebude chtít.

Nejednali jste například s českobudějovickým Motorem o spolupráci? Přece jen je blíž než Chomutov.
Určitá jednání byla, ale Budějovice nepřišly s tak konkrétní nabídkou a finančním příspěvkem jako Chomutov. Takže rozhodování bylo od začátku jasné.

Jaké bude mít písecký klub cíle v této sezoně?
Řekl bych, že jsou to spíše střednědobé cíle. Chceme dostat muže do první ligy a juniorský tým do extraligy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze