Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový případ Špirko: vyřešeno?

Rastislav Špirko v reprezentačním dresu Slovenska (vlevo). | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

26 2008
Tichou válku vyhrál ústecký klub. A slovenský útočník Rastislav Špirko, centr elitní formace a špičkový hráč s reprezentační touhou, by měl za Lvy nastupovat v první hokejové lize. Špirko se po sestupu z extraligy snažil vyvázat ze smlouvy, která ho s Ústím pojila, jenže smírčí komise svazu dala za pravdu klubu.

"Mám to neoficiálně já i on," sdělil Robert Kysela, generální manažer Ústí. Špirko přikývl: "Teď se čeká na oficiální papíry, abychom mohli s panem Kyselou jednat." Špirko se na čtrnáct dní odpojil od mužstva. Čekal na vyřešení arbitráže, trénoval individuálně doma v Martině. "Klasicky na ledě dvoufázově, abych z toho nevypadl." Minulý týden se k týmu Lvů vrátil a nastoupil v přípravě v Kladně.

Proč vůbec chtěl pryč? Jeho sportovní ambice jsou vyšší, první liga je pro něj málo. "Má přání hrát za nároďák a ukázat se v extralize," řekl Kysela. "Po dohodě s trenéry najdeme řešení, jak mu to umožnit. Nechceme ho brzdit v rozvoji. Registrujeme zástup zájemců, chce ho šest extraligových klubů. Budeme řešit hostování, které je minimálně na měsíc, nebo střídavé starty," slíbil šéf prvoligového spolufavorita.

Slovenský sympaťák, oblíbenec ústeckých diváků, tvrdí: "Myslel jsem, že to půjde jiným směrem. Extraligu chci kvůli nároďáku i kvůli sobě." Špirko dál vysvětluje: "Celý život jsem hrál proti nejlepším a s nejlepšími.

Na mistrovství světa juniorů, v Americe. Většina z těch, které jsem nechal za sebou v bodování, nastupuje v NHL. Když jsem přišel do Ústí, nedostával jsem moc příležitostí, postavení v týmu jsem si tvrdou prací musel vydobýt.
Když se mi něco podařilo, přišlo obrovské zklamání z pádu. A představa, že se z nějaké úrovně, na kterou jsem se dostal, rázem ocitnu v první lize, je pro mě těžká." V základní části extraligy ovládl Špirko klubové bodování, v 51 zápasech nastřádal 29 bodů (16+13).

I jemu chtěl klub po sestupu snížit plat. Špirko proti tomu podal stížnost. "Nepodezřívám ho z mamonářství.
Využil to jako záminku, aby mohl opustit klub. Šlo o snížení platu a nezaplacení faktur, které sem poslal. Arbitráž ale řekla, že bylo oprávněné, k čemu jsme přikročili.

Teď se ještě musíme pobavit o platových podmínkách, ty nemáme dodnes nastavené," uvedl Kysela. Vysokoškolský student Špirko se poslušně vrátil do Ústí. "Je to určitě situace, kterou žádný hráč nechce zažívat. Myslel jsem, že mám pravdu, ale arbitráž rozhodla v můj neprospěch.

Respektuji to a plním si smlouvu, jak nejlépe umím," řekl technický útočník. Přál by si, aby ho Lvi pouštěli do extraligy co nejčastěji.

"Ale to už je na Ústí a druhých klubech, jak se dohodnou." Kysela v současné době považuje případ Špirko za vyřešený. "Doufám, že on ani agent nepřijdou s nějakou novinkou," modlí se. Chce, aby začal sezonu v Ústí. A nebojí se, že bude zatrpklý. "Je dost inteligentní, aby věděl, že hraje pro sebe, pro svoje budoucí angažmá.

Že když dá hodně gólů, budou o něm extraligoví trenéři vědět. Takových hráčů jako on tady tolik neběhá. Podle postavení v první lize, formy mužstva a zdravotního stavu uvidíme, kdy ho do extraligy pustíme. Po 10 kolech už si ho někdo bude chtít půjčit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze