Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový šampionát? Praha, nebo nic

12 2003
Velká Bíteš - Hokejový šampionát v roce 2004 se uskuteční buď v Praze, nebo se Česká republika jeho pořádání vzdá. Takový je závěr středečního jednání výkonného výboru hokejového svazu. "Usnesli jsme se, že nejsme schopni mistrovství světa uspořádat a hlavně zaplatit mimo Prahu," uvedl pro iDNES předseda hokejového svazu Karel Gut. Vláda ve středu odmítla poskytnout garance na úvěr pro Sazku, čímž se projekt výstavby haly ve Vysočanech opět zkomplikoval. "Je možné, že se dostaneme na kongresu IIHF do trapné situace a budeme muset přiznat, že v Česku ani po dvanácti letech mistrovství světa nebude," připustil Gut. Dále čtěte: Stát Sazce s halou nepomůže

Výkonný výbor hokejového svazu ve středu zasedal ve Velké Bíteši až do pozdních večerních hodin. "Samozřejmě jsme především řešili problematiku výstavby haly. Věděli jsme, že vláda zamítla poskytnout garance Sazce a postavila se k nám zády, ale neznali jsme všechny podrobnosti," přiznal Gut.

Pardubice? Tam by se na šampionátu nevydělalo
Když se objevily problémy s výstavbou haly v Praze, pozornost se logicky zaměřila na Pardubice, kde je zrekontruovaná hala, jež hostila v minulém roce mistrovství světa hráčů do dvaceti let. Ty by mohly být spolu s již schválenou Ostravou centrem mistrovství světa v roce 2004.

Navíc i šéf IIHF René Fasel při své úterní návštěvě v Praze tuto variantu připustil. "Ale z Fasela to dostali novináři a on přece nemá představu, jak to tam vypadá například s hotely. Když jsem mu pak říkal, že by musel denně dojíždět z Prahy, kde bude zasedat kongres IIHF, moc se mu to nelíbilo," podotkl Gut.

Pardubice sice ve spolupráci s Hradce Králové zvládly uspořádat šampionát "dvacítek," ale seniorské mistrovství světa je podle Guta velké sousto. "A není to nic proti Pardubicím, jejich hale a fanouškům," ubezpečuje Gut.

"Pardubická hala pro mistrovství světa nevyhovuje ani kapacitou. Musíme počítat s několika sty novináři, řadou volných vstupenek, takže i kdyby bylo vyprodáno, měli bychom zisk jenom zhruba ze šesti tisíc vstupenek. Náklady na pořádání této akce jsou vysoké, takže bychom se nevyhnuli ztrátě," připomíná šéf hokejového svazu nelítostnou řeč čísel.

I proto se výkonný výbor ve Velké Bíteši usnesl, že mimo Prahu není Česko schopné šampionát uspořádat. "Praha je navíc lákadlem pro návštěvníky ze zahraničí. Jednali jsme o tom dlouho a nakonec převážily argumenty proti této variantě," uzavřel Gut toto téma.

Naděje žije
Hlavní pozornost je tedy nyní upřena ke čtvrtečnímu zasedání představenstva Sazky. "S panem Hušákem jsem mluvil, ale i on musí počkat, jak dopadne představenstvo. Sazka dál jedná s bankami a je možné, že získá finance i bez státních garancí. Teď nemáme dostatek informací, moudřejší budeme za týden."

Karla Guta mrzí, že vláda nepomohla. "Vždyť se tady nebuduje jenom hala pro mistrovství světa. Ta hala je víceúčelová, nabízí se využití i pro různé další olympijské sporty a to vůbec nemluvím o komerčním využití na koncerty a jiné kulturní a společenské akce. Proto se mi moc nelíbí spojení ,hokejová hala´. Mistrovství světa by přece bylo jenom první akcí."

Přes nezdar na jednání vlády vyslovil Gut uznání ministryni školství Petře Buzkové. "Chtěl bych jí poděkovat. Pochopila naší situaci, vyslyšela nás a cítil jsem její snahu nám pomoci. Bohužel vláda se k nám postavila zády. Pro mě je to hodně smutné."

Sazka podle Guta nikoho nevydírá
Dále předsedu hokejového svazu rozlítila některá vyjádření o Sazce. "Slyšel jsem třeba, že ji někdo porovnával Českými drahami, které také stojí stát hodně peněz. Tak to přece není. Sazka je prosperující firma. Nesouhlasím s tvrzeními, že vydírá stát," ohradil se Gut proti některým útokům na investora stavby haly ve Vysočanech.

Gut Sazku nadále považuje za svého spojence. "Já už toho kvůli té hale zažil hodně. Od mistrovství světa v Petrohradu se jí zabývám denně. Nejdřív přišli Finové, že u nás halu postaví, a bylo nám přiklepnuto pořadatelství. Jenomže ti pak cukli a Sazka nám dala záchranný pás. Proto dokud není rozhodnuto jinak, budu jí věřit."

Sazka požadovala po státu garance na šestimiliardový úvěr u bank, přičemž nabízela, že by za garance ručila svými akciemi ve výši 150 procent. Původně chtěla získat úvěr za ručení pozemky pod halou, ale ty nezískala od společnosti Quonex Real, která na ní prováděla asanační práce a Sazka je kvůli sporu společností od Quonexu nezískala. Na stavbu tedy Sazce v současné době chybějí finance a zatím se dokončují jenom již objednané práce.

Krizová varianta: šampionátu se vzdáme
Karel Gut nechce předjímat, jak jednání dopadnou, ale postupně se smiřuje s nejhorším. "Je možné, že se na kongresu dostaneme do trapné situace, kdy budeme muset přiznat, že u nás ani po dvanácti letech mistrovství světa nebude. Náš hokej je zvyklý na vítězství, ale musí v nejhorším přijmout i porážky," dodal Karel Gut.

Pokud se Česko šampionátu v roce 2004 nakonec vzdá, budou se o jeho uspořádání ucházet Německo, Rusko a Švédsko.

O problémech výstavby pražské haly čtěte ZDE

 Najdete na iDNES.czmobilní verze