Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový šampionát v roce 2014? Je to reálné, tvrdí šéf svazu

Vrátí se mistrovství světa po deseti letech do Česka? Hokejový svaz usiluje o šampionát v roce 2014. | foto:  Dan Materna, MAFRA

4 2008
Přesně deset let po šampionátu v Praze a v Ostravě by se mohla do Česka světová hokejová smetánka vrátit. Stačí jediné, uspět s kandidaturou na pořádání mistrovství světa v roce 2014. "Věříme, že to vyjde," říká prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Na kongresu pořádaném příští rok na jaře během šampionátu ve Švýcarsku rozhodnou delegáti, komu šampionát přidělí. Ve hře je kromě Česka také Maďarsko, Bělorusko, Ukrajina a Lotyšsko.

I když Maďarsko, Ukrajina a Bělorusko šampionát nikdy nepořádaly, věří Tomáš Král, že by tyto země vzhledem k postavení českého hokeje neměly být nepřekonatelnými rivaly. "Nějaký náskok proti konkurentům snad máme," tvrdí.

Uspěje tedy podle vás Česko v kandidatuře?
Reálné to je a my tomu věříme. Proto také kandidaturu podáváme. Budeme usilovat o to, abychom šampionát získali.

Už loni svaz usiloval o šampionát v roce 2013. Bude vaše pozice letos silnější?
Určitě. Naše filozofie je taková, že to zkoušíme, kdy to jde. Poslední mistrovství světa v Česku bylo mimořádně úspěšné, divácky dokonce nejúspěšnější v historii IIHF. Máme tedy zájem o to, abychom ho do Čech co nejdříve získali znovu.

Bylo by to navíc přesně po deseti letech. Je to podle vás ideální doba, aby se země IIHF znovu přiklonily k české kandidatuře?
To poznáme až na kongresu ve Švýcarsku. Samozřejmě je to také o nějakém lobbingu, diskusích a snahách kandidaturu prosadit. Argument, že se o šampionát ucházíme po deseti letech, což je ideální doba, určitě použijeme. Když to zabere, řeknu, že to napadlo vás (smích).

Podat kandidaturu musíte do ledna. Přesto, můžete už dnes prozradit, která dvě města by šampionát hostila?
Nejde úplně o to, že máme čas do ledna. Základní přihláška se už musela podat a prezentovaný v ní byl úspěšný model z roku 2004. To znamená pořadatelská města Praha a Ostrava. Vyplývá to z logiky věci.

Neobáváte se možného požadavku ze strany Mezinárodní hokejové federace na výstavbu nové arény v Ostravě?
Nic takového nepředpokládáme. Nikdo zatím s žádným takovým požadavkem nepřišel a nemám indicii, že by se tak mělo stát. Hala v Ostravě byla nákladně zrekonstruována do odpovídajících parametrů.

Česko kandiduje spolu se zeměmi z bývalého východního bloku, je nejvýše v žebříčku IIHF. Zvyšuje to naděje na přidělení šampionátu?
I vzhledem k tomu, že minulé mistrovství v Česku bylo úspěšné, tomu věřím. Pro IIHF je šampionát zdrojem příjmu a čím větší zájem ze strany fanoušků, tím lépe. Myslím také, že vzhledem k historii českého hokeje a k době, kdy tu šampionát nebyl, bychom nějaký náskok oproti konkurentům mít mohli.

Mluvíte o lobbování. Je z tohoto pohledu velký problém, že Česko nemá od letošního roku zástupce v exekutivě IIHF?
Platí, že když máte někoho v exekutivě, výhodu to poskytuje. Když máte svého člověka tam, kde se rozhoduje, vaše šance něco ovlivnit to zvyšuje. Na druhé straně jde o orgán, kde nemůžou být všichni. Nemůžeme to stavět do pozice, že to je nějaká prohra. Bylo by ale dobré tam někoho mít a budeme se snažit, abychom tam brzy někoho měli. Ale otázka tak nestojí. Kdyby to bylo tak zásadní, odehrávala by se mistrovství jenom v pár zemích pořád dokola.

Jak je Česko v Mezinárodní federaci vnímáno? Před posledním kongresem například propagovalo možného protikandidáta Reného Fasela.
Měl jsem možnost s panem Faselem nedávno na olympiádě v Pekingu mluvit. Myslím, že to bylo velmi příjemné a věcné. Nemyslím, že bychom měli mít v rámci federace do budoucna nějakou špatnou pozici.

Mistrovství světa je byznys pro IIHF. Jak je ale z ekonomického hlediska důležité pro český hokej?
Bohužel příliš ne. Pokud jde o marketingová a merchendisingová práva, tak ta drží pevně v rukách IIHF. Na mistrovství máte prostor velmi omezený. Ale ze všeho, co je na šampionát napojené, profitujete. Svaz hlavně z příjmů ze vstupného, celá země a regiony, kde se hraje, jsou zajímavé příjmy z cestovního ruchu. Je to zásadní záležitost, proto také všechny státy o pořádání šampionátu usilují..

V roce 2014 bude hokejovému šampionátu konkurovat olympiáda v Soči. Neobáváte se, že to negativně ovlivní zájem o turnaj?
O tom jsme samozřejmě přemýšleli, projednávali jsme to na výkonném výboru. Nakonec jsme ale došli k závěru, že kandidaturu podáme. Jak jste sám zmínil, nikde není zaručeno, že šampionát určitě dostaneme přidělený. Olympiáda samozřejmě konkurencí je, na druhé straně si myslím, že pokud by byl šampionát v Česku, návštěvnost by to neovlivnilo. Přišlo nám zkrátka škoda, když se ta možnost naskytla, ji nevyužít. Když se to nepovede, zkusíme to zase další rok.Najdete na iDNES.czmobilní verze