Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový šéf slíbil Praze pomoc

7 2003
Stockholm - Poslední dny se zdramatizovala situace kolem hokejového mistrovství světa v roce 2004. To se má konat v České republice, ale výstavba nové haly je nyní zastavena. 19. a 20. března o šampionátu bude jednat předsednictvo Mezinárodní hokejové federace v Curychu. Prezident IIHF René Fasel to prohlásil na schůzce s českými zástupci médií ve Stockholmu. Nejvyšší světový hokejový orgán čeká na další informace z Prahy. O případném odebrání pořadatelství však může rozhodnout až červnový kongres ve Španělsku.

Rozhodnutí o osudu rozestavěného stadionu ze strany české vlády zřejmě padne uprostřed příštího týdne. Ve středu bude vláda jednat o možnosti poskytnout garance na úvěry, jejichž výše se vyšplhala na šest miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka zůstal i po čtvrteční schůzce zainteresovaných stran skeptický.

V případě, že by nová hala Sazky v Praze-Vysočanech pro šampionát nebyla připravena, bude zřejmě na červnovém kongresu ve Španělsku definitivně rozhodnuto, zda se turnaj bude konat v České republice, nebo jí bude pořadatelství odebráno.

"K situaci, kdy si Česká republika vyměnila v roce 2003 pořadatelství s Finskem, nyní dojít nemůže. Příští pořadatel Rakousko by totiž do té doby určitě rekonstrukci městské haly ve Vídni nestihl. Na svou šanci ale čekají Švédsko, Německo i Rusko," prohlásil Fasel. On sám podle svých slov může do situaci o případném odebrání či ponechání MS v České republice ovlivnit jen svým hlasem při rozhodování kongresu.

Podle Fasela je vážná otázka, jestli je možné povolit pořádání mistrovství bez slibované nové arény. "Na kongresu, kde Česká republika šampionát získala, slíbila novou halu. Je to otázka principu. Konečné slovo může mít ale jen kongres. V pondělí mi oznámil pan Hušák ze Sazky, že jsou potíže, o nichž je veřejnost v Čechách informována. Jsem nyní v každodenním kontaktu s předsedou svazu Gutem," pokračoval Fasel. Do Prahy je šéf IIHF připraven v případě potřeby přijet. "Jsem připraven pomoci. V případě potřeby okamžitě sednu do letadla a v Praze  mohu pomoci jednat," potvrdil.

Spekulovat o tom, zda by se dalo mistrovství světa místo v Praze uspořádat na jiném místě, Fasel nechtěl. Druhým místem konání je určena Ostrava, při případné náhradě Prahy se spekuluje o Pardubicích, Plzni či Českých Budějovicích. "O tom má moc rozhodnout jen kongres," zopakoval Fasel. "Myslím si, že tak krásné město Praha si takovou stavbu zaslouží. Dá se tam pořádat i řada mistrovství v jiných sportech, v nichž jsou Češi úspěšní. Věřím, že vláda pomůže a Češi si pomohou sami."

Jak by hlasoval sám v otázce odebrání MS, prezident zamlžil. "To může říct za mě pan Micka," ukázal na tiskové konferenci přítomného generálního sekretáře ČSLH Jindřicha Micku. "Mám s panem Gutem i Mickou velmi dobré vztahy. Českého hokeje si velice vážím," dodal Fasel.

Micka na to zareagoval, že současný prezident IIHF nebude mít při hlasování vůbec jednoduchou pozici. "Jsme často ve styku, pan Fasel nám fandí a má zájem, aby bylo mistrovství u nás. Bude ale v těžké pozici, protože kongres v červnu bude zároveň volební a mohl by si svým postojem také dost uškodit," prohlásil Micka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze