Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový sen, sešly se slavné generace

19 2004
Senohraby - Hokejový mistr světa z roku 1949 Augustin Bubník vzal do ruky hokejku a vyběhl ze střídačky za míčkem. "Hlavně nám to nezkaž!" křikl na něj s úsměvem spoluhráč Richard Farda. To už ale Bubník spěšně rázoval kolem Jiřího Holíka, trojnásobného mistra světa, hrajícího nevšedně naboso. Za brankou se zatím žertem čertil František Tikal, slavný český obránce 50. a 60. let.

"Sekněte někdo Golonku, pořád straší u naší brány!"

V senohrabském hotelu Sen bylo v sobotu veselo. Sešli se tu při akci Hockey Memories zástupci všech slavných generací českého a slovenského hokeje. V žáru sobotního slunce se dobře bavili.

Od Konopáska až k Turkovi, byla to vybraná společnost. Hokejové celebrity navíc doplnily známé tváře z jiných sportů. Při hokejbalu osvědčil svou mohutnou postavu atlet Imrich Bugár, v páce se předvedl svalnatý bobista Jan Kobián.

A nohejbal? Ten nemohl patřit nikomu jinému než fotbalistovi Antonínu Panenkovi.
Když byli vyvoláváni jeho soupeři, hosteska vyřkla jméno Tikal.

Snad i Panenka čekal, že se proti němu postaví jedenasedmdesátiletý chlapík. Do hry ovšem nešla čiperná legenda, nýbrž její vnuk. Tikal starší dělal svému následníkovi jen trenéra. Vůbec ho nešetřil.

"Do něj! Hraj na třetí! Pořádně!" Za chvíli ho na místě pro kibice vystřídal Farda, který se moc bavil nohejbalovými výkony kamaráda Golonky. "Ty bys potřeboval na zvednutí nohy jeřáb," smál se. Jinde tou dobou zářil mistr světa 1985 Pavel Richter. Chvíli ho bylo plno u mariáše, chvíli na tenisu.

Královna senohrabské slavnosti dorazila až večer. Danu Zátopkovou, olympijskou vítězku z Helsinek 1952, přivítal potlesk a karton chilského vína od pořadatelů.

"Připadám si tady trochu jako vetřelec," přiznala, ale pak se zvesela přidala ke stolu, u něhož se bavili zástupci hokejové slávy 40. a 50. let. Právě oni seděli nejblíž k reproduktorům. Když z pódia začala vyhrávat řízná rocková kapela, nejstarší hokejová generace se raději posunula k jinému stolu.

Lépe se jí kolem desáté v noci poslouchala hymna úspěšných "We Are the Champions" od skupiny Queen. To už se však nad Senohraby do tmy rozbíhaly barevné šlahouny ohňostroje. A hokejové osazensvo se pomalu chystalo ke spánku.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze