Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej? Fraška! Říkají fandové o utkání, které dochytal útočník

21 2014
Fraška. Komedie. Tak fanoušci hovoří o utkání krajského přeboru hokejistů mezi domácím Krnovem a Karvinou. Hosté, kteří soutěž suverénně vedou, vyhráli 8:3. Domácí dohrávali bez obou brankářů, které rozhodčí Tomáš Janda vyloučil. Duel dochytal útočník Pavel Michálek.

"Za celou dobu, co jsem u hokeje, a to už je přes čtyřicet let, jsem něco takového nezažil," řekl předseda krnovského klubu Milouš Dvořák.

Krnovští v sedmé minutě přišli o brankáře Romana Šlupinu, který měl udeřit protihráče vyrážečkou, načež ho sudí vyloučil na pět minut a do konce utkání. Druhý z krnovských gólmanů Antonín Mužík se přimíchal do šarvátky ve 49. minutě po trefě hostů na 3:8. A rozhodčí Janda vyloučil dva krnovské a jednoho karvinského hokejistu na pět minut a do konce utkání. Z domácích i Mužíka.

"To první brankářovo vyloučení bylo v pořádku, ale to druhé už bylo sporné," řekl karvinský trenér Roman Sedlák. "Provinění gólmana Mužíka nebylo moc vidět, bylo to při gólu, ale co vím, tak náš hráč do něho zajel a brankář ho údajně trefil vyrážečkou." Milouš Dvořák tvrdí, že Šlupina vyjel po protihráčích poté, co ho napadli v brankovišti.

"Jestli někoho zasáhl, to je v kompetenci rozhodčího. Pokud jde o Mužíka, ten ležel na zemi a na něm byl karvinský hráč. Najednou se strhla mela. Dva hráči se žďuchali víc, nicméně rozhodčí vyloučil i našeho brankáře." Proč? "Nikdo nevíme, s nikým o tom sudí nemluvil. V zápise uvedl, že za hrubost," řekl Dvořák.

Roman Sedlák je přesvědčený, že kdyby pískal starší, zkušenější rozhodčí, tak by situaci posoudil citlivěji. Krnovští původně chtěli utkání dohrát s šesti hráči v poli. "To nám ale sudí zakázal." Domácí měli deset minut na to, aby se do brankářské výstroje převlékl jeden z jejich hráčů. 

Pavel Michálek si od brankářů půjčil helmu, rukavice a hůl a šel chytat. "Rozhodčí ho však neměl do hry pustit, měl nedovolenou výstroj," upozornil Dvořák. "Brankář musí být kompletně vyzbrojený. A když není, tak každý puk, který chytí, jsou dvě minuty."

Rozhodčí Tomáš Janda si není vědom žádného pochybení, byť oba celky pak hrály ve čtyřech, místo aby domácí při dvou vyloučených byli ve třech. "Za našeho brankáře nikdo na trestné lavici neseděl...," divil se Milouš Dvořák.

Podle očitých svědků rozhodčí v posledních deseti minutách už nepískal nic. "Ani když po ledě chodil vedoucí karvinského družstva a střílel na svého brankáře," řekl Dvořák. "Nevím, co ho to napadlo," krčil rameny Sedlák nad počínáním funkcionáře. Uznal, že sudí závěr nezvládl.

"Do 48. minuty to byl dobrý hokej, ale jestli pak měl rozhodčí nějaký zkrat, nevím," uvedl Milouš Dvořák, který je přesvědčený, že by sudí v přeboru měli více komunikovat se střídačkami. "Vždyť krajský přebor hrají i hráči, co byli v extralize."

Šéfové Moravskoslezského krajského svazu ledního hokeje se zatím případem nezaobírali. "Četl jsem o tom, ale podrobnosti nevím," uvedl řídící soutěže Karel Kafka. "Uvidíme, jaký měl rozhodčí důvod vyloučit oba brankáře. Prověřit to však můžeme, až přijde nějaký podnět. Ten jsme dosud nedostali."

A dostanou ho? "Ano, obrátíme se na krajský hokejový svaz, aby se tím utkáním zabýval," řekl Milouš Dvořák z HC Krnov. ¨

Vše jsem vyřešil tak, jak jsem měl, tvrdí rozhodčí Janda

Rozhodčí Tomáš Janda, který řídil duel Krnova s Karvinou, si není vědom žádného pochybení.

Opravdu jste musel Krnovu vyloučit oba brankáře?
Je to jednoznačné. Vysoké tresty padají za rány vyrážečkou.

A ty jste viděl?
Samozřejmě.

Zkušení funkcionáři i hráči tvrdí, že něco takového ještě nezažili.
No já také ne, ani spousta mých kolegů. To jsou situace, které se stanou jednou za desítky let.

Ve 49. minutě jste vyloučil tři hráče včetně gólmana Mužíka na pět minut a do konce utkání, ale na trestné lavici si trest odseděli jen jeden domácí a jeden hostující hráč. Jak to?
Tam bylo pochybení trestoměřiče.

Ne vaše, když na trestné lavici bylo méně hráčů, než mělo?
Ne, ne, ne. Tam ty tresty svítí na tabuli trochu jinak. Za svým rozhodnutím, jak to je, si stojím.

V poslední třetině byl na ledě vedoucí Karviné a střílel na brankáře. Toho jste si nevšiml?
To je vše popsané v zápise o utkání, to nemusím vysvětlovat.

Přerušil jste hru, když byl na ledě?
Už se k tomu nebudu vyjadřovat.

Ale měl jste Karvinské potrestat, ne?
Říkám, nebudu se k tomu vyjadřovat. Vše jsem vyřešil tak, jak jsem měl.

Co říkáte výhradám hokejistů, že rozhodčí v krajském přeboru málo komunikují se střídačkami?
To mi přijde k smíchu, protože některé týmy doslova brečí a jsou u rozhodčích mnohdy několikrát za utkání.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze