Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec užívání, teď chceme výš, přeje si hokejový Sokolov

Archivní foto, Sokolov ve žlutém | foto: Václav Šlauf, MAFRA

3 2015
Začínáme. Sokolov v sobotu otevře kvalifikaci o první ligu, o postupu nemluví nahlas, ale tiše doufá.

Tým trenérů Michny s Antonikem jako vítěz západní skupiny, Přerov triumfoval na Moravě. V cestě stojí i Tábor. „A ten může hrát klíčovou roli,“ odhaduje na začátku zápolení sokolovský trenér Jan Mochna. Zítra tým začíná doma proti Přerovu.

Jaké cíle si Baník na startu kvalifikace klade?
Neřekl bych, že máme nějaký cíl. Rozhodně nechceme hrát druhé housle. K soupeřům máme respekt. Viděli jsme několik zápasů svých soupeřů, i Přerova. Rámcovou představu máme, ale soustředíme se jen na sebe. Chceme hrát svůj hokej. Naštěstí jsme kromě Říhy všichni zdraví.

Znovu blízko první lize, pořád není postup striktním cílem?
Není to striktně dané. Myslím si ale, že bychom si baráž nebo kvalifikace užívat neměli. Měli bychom se zkusit dostat výš. Naši diváci i hráči by si to za dvouletou práci zasloužili. Odměna by byla tak akorát.

Postup tedy není cíl?
Rozhodovat budou různé okolnosti, zdraví, forma, štěstí. Není jednoduché všechno skloubit pro čtyři zápasy. Když nic jiného, budeme se snažit podat co nejlepší výkon a odehrát co nejlepší zápasy.

Vnímáte pozitivně změnu systému? Širokou baráž nahradila kvalifikace druholigových celků.
Velká výhoda to není. Letos nás čeká mnohem delší cestování, kdežto loni jsme zápasy krom Prostějova měli skoro kolem komína, jak se říká. Tentokrát jedeme do Tábora i Přerova, což jsou štreky a sil vám nepřidají. Pro všechny jsou ale podmínky stejné.

Boj o první ligu

Kdo stojí v cestě?

HC ZUBR Přerov
Vítěz východní skupiny. Musel projít těžkým play-off, na rozdíl od Sokolova hrál finále své soutěže a v něm přetlačil 3:2 na zápasy Vsetín. Jeho největší hvězdou je zkušený brankář Martin Vojtek, roky gólman extraligového Třince.

HC Tábor
Třetí ve skupině Západ, tedy Sokolovu dobře známý protivník. Před rokem skončil na Kolínu, letos si zkusí finální souboj o první ligu. Sází především na útočníka Matušíka s průměrem 2 bodů na zápas.

Ale jistě je změnou to, že proti sobě stojí týmy zvyklé v sezoně vítězit.
Jasně, hrají proti sobě tři nejlepší celky soutěže. Tedy musely rok vyhrávat. Ošidný je systém hraný jen dvakrát doma venku, moc zápasů nás nečeká. Jedno zaváhání může mít velké důsledky.

Hrál byste vícekolově?
Čtyřkolově by byla kvalifikace jistě spravedlivější. Ale chápu, že by pak byla dlouhá. Nicméně by se opravdu ukázaly kvality, kdo jak na tom je. Kdo má víc sil, kdo má natrénováno.

Cítí se být Baník favoritem?
Vyhráli jsme západní skupinu, Přerov východní. Myslím, že favorit není. A velký pozor bych dal na Tábor. Mají zkušený tým plný kvalitních útočníků. Jsou velmi nevyzpytatelní a mohou klidně celou kvalifikaci rozhodnout. Tím, jak budou obírat nás s Přerovem, tedy jakési favority.

Může Tábor číhat jako třetí vzadu a uhrát postup?
Stejně jako jsou nečitelní na hřišti, jsou i mimo něj. (úsměv) Nikdo neví, jak moc chtějí postoupit a jak moc to s první ligou myslí vážně. Postoupit Kobra, bylo by to něco jiného. Oni to hlásili celou sezonu. Tábor ale je v tomhle nevyzpytatelný a jak říkám, on může být jazýčkem na vahách, který rozhodne.

Jak těžké je přečíst Přerov, neznámý soupeř z druhé skupiny? Je východní skupina kvalitnější?
Těžko porovnat, protože u nás je víc mužstev než na Moravě. Tedy u nás je kvalita víc rozložena, na Moravě asi hrají víc kvalitních utkání. Navíc tam je spousta zápasů regionální derby, chodí tam spoustu diváků.

Těšíte se na duel v Přerově? Na druhou ligu tam chodí skvělé návštěvy.
Jasně, na poslední zápas finále tam bylo přes pět tisíc lidí. Tolik nechodí ani na extraligu ve Varech. Ale také my máme skvělé fanoušky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze