Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový spor sílí, zajímá i prezidenta

3 2003
Praha - Spor hokejového svazu s partnerskou firmou Teleaxis spěje k soudu, ve vzduchu je žaloba i konkurzní návrh. A šéf firmy Peter Kovarčík teď rozjel i válku ostrých slov. "Pár klubových manažerů ukradlo svaz za pomoci stařičkého pana Guta," prohlásil. O spor se zajímá i prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek přijme svazové funkcionáře.

Ve velmi napjaté atmosféře se budou zástupci hokejového svazu snažit dohodnout s firmou Teleaxis na mimosoudním vyrovnání vzájemného sporu.

Minulý týden oznámilo svazové vedení, že podalo návrh konkurzu na Teleaxis, ten nyní žaluje svaz. "Teleaxis podal žalobu za neoprávněnou výpověď smlouvy ze strany svazu," oznámila Kateřina Vodičková, právnička zastupující Kovarčíkovu firmu.

Podstatou problému je tříletá smlouva s opcí na další tři roky, kterou se v květnu svaz rozhodl neprodlužovat. Teleaxis se domnívá, že na uplatnění opce právo má a má tak nárok i na podíl z příjmů z mistrovství světa.

Boj firem i generací

Pozadí sporu je podle Kovarčíka mnohem hlubší a má svůj původ v souboji firem. "Dávno jsme upozorňovali na problémy, které okolo haly vzniknou. Že musí existovat smlouva o pronájmu a pokud nebude, že bude Hušák svaz vydírat," prohlásil Kovarčík.

"Tehdy vznikla obrovská snaha Sazky vytlačit Teleaxis z hokeje. Všechny tyhle věci se dějí pod tlakem pana Hušáka," tvrdí Kovarčík. "Ale my jsme tvrdí a nepolevíme. Mě nezastraší nikdo, ani pan Hušák se svou pochybnou minulostí."

Šéf Sazky se proti těmto výrokům ohradil prostřednictvím tiskové mluvčí Stanislavy Doubravové. "Jsou to nesmysly. Nevíme, co by tím Satka získala. Provozujeme loterie, neděláme marketing," uvedla Doubravová pro deník MF DNES.

Podle Kovarčíka je český hokej ve fázi, v níž byl před několika lety fotbal a nyní je to naopak. "Když byli ve vedení schopní lidé jako pan Micka nebo Hlinka, vyhrálo Česko olympiádu a několik šampionátů. Bohužel pan Gut si začal myslet, že to snad byla jeho zásluha. Ale řízení českého hokeje nebylo nikdy jeho věcí," předestřel Kovarčík svou vizi.

"Dřív to dělali schopní lidé, dnes jsou tam diletanti. Svaz neřídí Gut, ale Kusý, Koželuh, Šatava... A možná trochu Urban," tvrdí.

Ze svazu zní přitom opačné názory. "Ještě, že už tu nejsou lidé, kteří chtějí funkce jako nějakou svoji trafiku," říká jeden z činovníků. Zjednodušeně řečeno: vedení českého hokeje je rozděleno na dvě kliky. Něco jako hokejoví Staročeši a Mladočeši.

Ivan Hlinka, Jindřich Micka nebo František Černík straní Kovarčíkovi, "nová" generace Zbyňka Kusého s Mojmírem Šatavou a Martinem Urbanem prosazuje vlastní cestu spolupráce se Sazkou a získávání partnerů prostřednictvím dceřinné společnosti svazu Pro Hockey.

Komu patří miliony?

Kovarčíkovi prý nejde o udržení pozic své firmy u hokeje za každou cenu: "Naopak, smlouva se svazem nám brání v některých našich aktivitách jako je zastupování hráčů nebo podíl v nějakém klubu NHL," vysvětluje.

Konkrétní příklad? "Do Jiřího Hudlera jsme investovali spoustu peněz a pak jsme se ho museli vzdát, protože vedení NHL řeklo, že kvůli naší spolupráci se svazem by šlo o konflikt zájmů."

Pokud ale svaz na tříletou opci nepřistoupí, chce Kovarčík finanční vyrovnání. "Investovali jsme miliony do příprav šampionátu a nyní se máme nechat vyšplouchnout?" zlobí se Kovarčík.

Podle něj Teleaxis přistoupil ve smlouvě se svazem z roku 2000 na navýšení plateb o pět milionů korun ročně, ovšem pouze za předpokopladu tříleté opce a s podmínkou, že do tří let bude v Česku mistrovství světa, na které bude mít firma komerční práva.

"Náš minimální podíl na zisku má být dvacet procent, to dělá asi 56 milionů. Pokud nám je svaz vyplatí, rádi se domluvíme," prohlásil Kovarčík.

Penále minus nedoplatky rovná se?

Spor vrcholí a kdo má pravdu, není jasné. Svaz tvrdí: Teleaxis nám přestal posílat pravidelné splátky, dluží nám až osmadvacet milionů korun. Firma ovšem chce uplatnit penále za porušování smlouvy. K tomu docházelo i dřív, až nyní se však Teleaxis ohradil.

"Dlouho jsme jim vycházeli vstříc, teď není důvod. Nemáme jinou možnost, jak naše práva bránit, než neplatit a uplatňovat penále," říká Kovarčík.

To se týká například vyhlašování Zlaté hokejky, kde místo prezentace partnerů Teleaxisu dostávají prostor sponzoři nasmlouvaní firmou H Production. "My na Zlatou hokejku máme smlouvu a svaz tuto akci prodal ještě jednou. A místo námi nasmlouvaných dlouhodobých partnerů českého hokeje se pak v exkluzivním vysílacím čase televize Nova prezentují úplně jiné firmy, jejichž podpora hokeji má krátkodobý charakter."

Svaz ale tvrdí, že i kdyby penále uznal, pořád bude mít u Teleaxisu pohledávku. Podstata celé věci, která hýbe zákulisím českého hokeje, je tedy v tom, zda má Kovarčíkova firma právo na opci a zisk ze šampionátu, nebo ne.

"Jde o to, zda jsou požadavky Teleaxisu oprávněné. My se domníváme, že ne a tvrdím, že svaz je schopen opatřit pro český hokej víc prostředků než prostřednictvím Teleaxisu," prohlásil Zbyněk Kusý, reprezentační manažer a šéf organizačního výboru mistrovství světa.

Posune spor prezident?

Čtvrteční "audience" u prezidenta by mohla jednáními zahýbat. Je známo, že Kovarčík má s Václavem Klausem dobré vztahy, vedení svazu se ale ovlivňování sporu neobává. "Návštěvy na Hradě si vážíme a domnívám se, že proběhne bez problémů. Tyhle věci tam řešit nebudeme," myslí si Kusý.

Dospěje tedy spor k soudu, nebo se obě strany dohodnou? "Vůle je cítit z obou stran," říká generální sekretář svazu Martin Urban. "Rádi bychom se sešli v nejbližších dnech, je potřeba najít vhodný termín." Nařčením Kovarčíka se Kusý ani on nechtějí bránit přes média.

"Jeho výroky prozkoumám. V případě, že budou poškozovat mne, mé okolí nebo můj klub, máme na nápravu soudy a jiné orgány," uvedl Kusý.

Ani Urban se k ostrému výpadu "protivníka" nechtěl příliš vyjadřovat: "Chápu, že pan Kovarčík řeší své soukromé problémy s panem Hušákem, ale nevím, proč k tomu zneužívá svaz," prohlásil jen. "A kdo je profesionál a kdo ne, ukážou výsledky."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze