Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový svaz a Sazka bojují o miliony

14 2003
Praha - Hala Sazka, kde se bude příští rok hrát hokejové mistrovství světa, už se pyšní ocelovou střešní konstrukcí. Stavba jde podle plánu. Ale hokejový svaz řeší velký problém. Snaží se, aby pro něj šampionát neskončil hrozivou finanční ztrátou v řádech milionů korun. Rostou náklady, stále neexistuje smlouva o pronájmu. A šampionát se kvapem blíží!

Nájemce haly Sazka stupňuje požadavky. A svaz nemá při jednání žádný manévrovací prostor. Podle předběžné kalkulace počítal se ziskem 5 až 10 milionů korun. Teď už ví, že bude úspěchem, skončí-li na nule. Dopředu oznámil ceny lístků. Má jasné příjmy, ale výdajová cifra se stále nafukuje.

"Počítali jsme, že nám Sazka pronajme halu do milionu korun za hrací den. Nemůžeme přece skončit ztrátou," kroutí hlavou Karel Gut, předseda svazu. Už před měsíci se předběžně dohodl s Alešem Hušákem, šéfem Sazky i Bestsportu. Jenže z jednání mezi čtyřma očima není žádný záznam.

"Dostal jsem slib, to mi stačilo," dodal Gut. Co říká předseda představenstva Hušák? Není k zastižení, je na dovolené v zahraničí. "Jednáme, víc vám k tomu neřeknu," sdělil Petr Soukup, ředitel Sazka Areny.

"Dohoda nikdy nebyla zpochybněna," tvrdí se v tiskovém prohlášení firmy Bestsport. Na první pohled vše vypadá v pořádku, jenže... "Zbývá dohodnout ceny za poskytované služby," píše se dále. A tady je úskalí. Zatímco svaz se domníval, že v nabídnuté ceně už jsou započítány náklady na energii, firma Bestsport tvrdí opak.

"Předem dohodnutá cena je pouze za půjčení budovy. Nejsou v tom náklady na teplo ani vodu. A samozřejmě další věci jako bezpečnostní a pořadatelské služby, zajištění občerstvení," prohlásil Jan Vala, tiskový mluvčí společnosti.

Jen po započtení energie se cena nájmu vyšplhá na milion a čtvrt za den. Další služby částku navýší na půl druhého milionu. Navíc Sazka nevybudovala slíbenou tréninkovou halu, takže svaz bude muset platit ještě jinde.

"Teď jsme v takové situaci, že když si Sazka řekne o dva miliony na den, tak jí je musíme dát. Jinde se to hrát nemůže," přiznává jeden ze zástupců svazu, který se účastnil jednání s Bestsportem. Chtěl zůstat v anonymitě. "Říkali jsme, že když jsme Sazce sehnali skoro miliardu od státu na infrastrukturu kolem haly, že bude nájem symbolický. Byla to chyba. Měli jsme trvat na smlouvě."

Příjmy se krátí

Jediným příjmem svazu je prodej lístků. Televizní práva totiž vlastní mezinárodní federace, které musí svaz ještě zaplatit milion švýcarských franků (20 milionů korun) za udělení pořadatelství mistrovství.

Vstupenky na zápasy základní skupiny se budou prodávat za 300 až 800 korun, na finále od tří tisíc korun výše. "Jsou to východní ceny. I když máme západní náklady, jsme zhruba na třetině částky, za kterou se prodávaly ve Finsku. Ale jestli přijde tři sta tisíc diváků, měli bychom náklady pokrýt," říká Zbyněk Kusý, předseda organizačního výboru šampionátu.

O tržby z lístků se však bude muset svaz podělit s Bestsportem, který v hale vybuduje speciální tiketový systém a vstupenky chce prodávat. Se svazem jedná o provizi. "Jsou třikrát i vícenásobně dražší než ostatní operátoři," sdělil Miloš Broukal z firmy Teleaxis, která je marketingovým partnerem svazu.

"Nemůžeme si dovolit přijímat ultimativní požadavky," prohlásil Kusý. Ale jaké může svaz najít náhradní řešení? Přesunout některé plánované zápasy z Prahy do Ostravy, druhého centra šampionátu, nebo je sehrát v Pardubicích? To je utopie.

Už je odsouhlasený hrací plán. V obou arénách je poloviční kapacita, Ostrava bude mít už tak potíže s ubytováním všech výprav. Svaz bude muset s nabídnutými podmínkami zřejmě souhlasit. "Do září bychom měli podepsat nájemní smlouvu," přeje si Gut. "Věřím, že se dohodneme. Pan Hušák mi slíbil, že na nás nechce vydělávat."

Pohled MF DNES: Gutova naivitaNajdete na iDNES.czmobilní verze