Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejový talent v Česku nevymírá

17 2004
Praha - Hokejová reprezentace začíná spoléhat na góly Vašíčka, Vrbaty či Nedorosta. Do týmu se valí úplně nová generace. Na přelomu století dvakrát vyhrála juniorské mistrovství světa, absolutní vrchol by mohla prožít na olympiádě ve Vancouveru, v únoru 2010. Jágrovi v tu dobu bude osmatřicet, na loučení s kariérou už by se pomalu měli chystat Eliáš, Hejduk, Dvořák nebo Sýkora.

Najde se za ně náhrada? Nepotvrdí se pesimistické vize, že český hokej čeká úpadek? Že se z něj vzhledem k nákladům na výstroj, dopravu a pronájem kluzišť stává sport výhradně pro kluky ze zámožných rodin? „Kdepak, to nehrozí. Talenty pořád rostou,“ tvrdí agent Jaromír Henyš, jenž pozoruje naděje na domácích zimních stadionech.

„Oni i děti bohatých rodičů můžou hrát skvěle hokej, ne?“ říká trochu žertovně Jaromír Šindel, kouč reprezentační šestnáctky. „Do sestavy pro Vancouver se může prosadit hodně jmen. Máme jich dost, což je vzhledem k našim podmínkám a počtu obyvatel malý zázrak.“

V hokeji by Česko dál mělo konkurovat velmocem Kanadě a Rusku. Naopak třeba švédský systém sklouzává do krize, neboť mládež víc zajímá fotbal. „Švédové sice nedávno vyslali do světa bratry Sedinovy, ale postupně se ze špičky vytrácejí,“ potvrzuje agent Henyš.

Jak by mohla vypadat
reprezentace na olympiádě 2010

Brankáři: Tomáš Vokoun 33 let, Tomáš Duba 28, Marek Schwarz 23. 
Obránci: Pavel Kubina 32, Tomáš Kaberle 31, Karel Rachůnek 30, Martin Škoula 30, Jiří Fischer 29, Rostislav Klesla 27, Lukáš Krajíček 26, Ladislav Šmíd 24.
Útočníci: Patrik Eliáš 33, Milan Kraft 30, Patrik Štefan 29, Josef Vašíček 29, Martin Erat 28, Martin Havlát 28, Radim Vrbata 28, Aleš Hemský 26, Jiří Hudler 26, Rostislav Olesz 24, Michael Frolík 22, Vladimír Růžička ml. 21.

Kdo ví, jak se vyvinou desítky lidských osudů do února 2010? Komu zůstane chuť dřít v přípravě? Koho srazí zranění? Zotaví se například po sérii operací kolena útočník Michálek? Jaký dorostenec rozkvete v eso?

Svého otce by mohl napodobit nyní patnáctiletý Vladimír Růžička mladší ze Slavie. Kladenský forvard Michael Frolík v šestnácti válí extraligu dospělých.

A představte si, že jednou diváci budou zbožňovat Michala Řepíka. Teprve za dva týdny oslaví šestnáctiny, a přesto už je tenhle sparťan v nejvyšší juniorské soutěži druhý v bodování.

Jenže do olympiády ve Vancouveru uteče ještě spousta času. Z Krafta bude kapitán národního mužstva. Nebo spíš z Hudlera?

Hokejisté nazouvají brusle před tréninkem reprezentace. Na snímku Milan Kraft (v popředí), Václav Prospal a Radek Dvořák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze