Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový trenér Neliba: Můj čas přijde

Rostislav Vlach (vlevo) a Jan Neliba | foto: MF DNES

3 2008
Typický chraplavý hlas burcuje hokejisty Mostu na jejich střídačce. Hráči oblíbený trenér Jan Neliba, proslavený vsetínskými tituly, mašíruje s odepisovaným týmem do prvoligového play-off. "Nechceme přeceňovat své síly, ale v téhle chvíli je play-off reálné," tvrdí Neliba.

Původně mluvil hlavně o záchraně, mostecký experiment se ale zatím daří - klub je společnou farmou extraligových kubů z Litvínova a Karlových Varů.

Jak se vám v Mostě pracuje?
Výborně! Kluci chtějí, jsou přizpůsobiví tomu, co se od nich chce. Nedostatky samozřejmě jsou, ale kde nejsou. Akorát je mi za kluky smutno, že na hokej tady nikdo nechodí. Bohužel se nedá nic dělat, my se musíme holt vyhecovat sami. Divácká kulisa nám chybí.

Jak farma funguje?
Na vyhodnocení musíme ještě počkat. Kdyby nebyla zranění, která přicházejí, bylo by to krásné. Kdybychom mohli hrát v sestavě, v jaké jsme sezonu začali, bylo by to super. Bohužel oba mančafty některé své hráče využijí. To jsou minusy. Kádr se pořád mění. Kluci přijedou jen na zápas a musíme honem rychle třeba jen na tabuli namalovat rozjetí přesilovky. Součinnost nemůžeme vůbec trénovat. Je to někdy trošku obtížné, ale já si nestěžuju. Litvínov i Vary tohle privilegium mají, tak jsme se dohodli, bez jejich pomoci se neobejdeme.

Zase je pro vás dobrá vizitka, že si hráče vytáhnou do extraligy, ne?
Když nakouknou do extraligy, je to příjemné. Mají motivaci. V poslední době jich odešlo dost, hráli dobře. Heinisch je v Litvínově, Zaťovič a Jakub Bauer ve Varech. Na kvalitě našeho týmu to je logicky znát.

Po jedné výhře jste tančil na ledě s vaší kuchařkou, byla to sázka. Staráte se o dobrou náladu?
Snažím se vybudovat dobrou atmosféru. Hráče musím občas nejen přitáhnout, ale taky jim povolit. S paní kuchařkou jsme dobří přátelé, výborně vaří.

Co na taneček říkala vaše žena?
Manželka to viděla, je s tím srozuměna (úsměv).

I jiné věci oživují kabinu?
Paní kuchařka peče buchty, vdolky, koblížky nebo perník, aby kluci měli pohodu. Děláme pro to všechno. Jen je mi líto, musím to znovu zopakovat, že v sedmdesátitisícovém městě chodí na hokej jen sto lidí.

Občas kopnete do lavice, nadáváte. Stále hokej prožíváte jako dřív?
Jsem takový, jaký jsem. Kolikrát si říkám, že bych měl být klidnější. Myslím, že jsem se zklidnil, ale někdy vybouchnu. To se nedá. Asi to už ve mně zůstane.

Zmizel jste z výsluní extraligové scény, není vám to líto?
Líto... Vždycky člověk přemýšlí, že by tam měl být. Já to tak neberu, dívám se na to reálně. Vzrostla konkurence. Já si ale myslím, že ještě přijde můj čas.

Kde byste se viděl nejradši?
Kdekoliv. Lidi, co mě znají a poznají, uvidí, že hokej dělám rád.

A dobře, že?
Hodnotit sám sebe je blbý. Ale v dnešní době si člověk musí věřit.

Vzpomínáte často na Vsetín?
Určitě. S tím místem na mě jde nostalgie. Vsetín byl jedinečný v divácích. Teď hraje druhou ligu a chodí tam dva tisíce fanoušků, to je nádhera. Vždycky když se řekne Vsetín, vyvolává to ve mně mrazení.

Neplánujete návrat?
Nevím. Když přijedu do Vsetína, mám tam spoustu známých, lidi na mě nezapomněli a přijímají mě srdečně. Jsem takový sociální typ a tohle potřebuju, takové uznání. Tady je pár skalních, ale tu atmosféru bohužel neudělají.


Mostecký experiment si Litvínov chválí

Bojují za Most v první lize, sní o extralize a čas od času se špičkují, zda je lepší Litvínov nebo Karlovy Vary. Takhle to vypadá v kabině mosteckých hokejistů.

"Občas se hecujeme. Jak třeba hrála naše áčka, jak jsme proti sobě bojovali v juniorech nebo dorostu, kdo koho porazil," líčí dvacetiletý útočník Vladimír Vrtek.

Na srozuměnou: Most od letošní sezony smluvně spolupracuje s extraligovými Karlovými Vary a Litvínovem. Oba kluby tam posílají své hokejisty a vytahují si je zpátky. Něco na způsob farmy.

A hráči se hodně snaží, aby se vyšvihli do elitní soutěže. Což Mostu prospívá, vždyť zkraje sezony atakoval špičku tabulky. Vinou sedmizápasové série porážek je teď desátý. "Jsme omlazený tým. Co jiní zvládnou zkušenostmi, my uhrajeme bojovností," předkládá Vrtek mostecký recept na úspěch.

A bojovat se vyplatí. Trenéři obou spřátelených klubů bývají v hledišti mosteckého stadionu. "Musíme hrát naplno, pořád šlapat. Nevíme, kdy se na nás koukají."

Litvínovský kouč Jaroslav Hübl si spolupráci s Mostem nemůže vynachválit. "Pendl mezi Mostem a Litvínovem je dobrý. Hráče sledujeme, víme o nich," ubezpečuje Hübl.

Jako důkazní materiál o jeho slovech poslouží příklad útočníka Heinische. Litvínov si ho v říjnu stáhl a on se v extralize odvděčil už třemi góly. Dva dal v neděli Třinci.

"Dělali jsme to proto, aby mladí hokejisté, kteří prošli Litvínovem, pravidelně nastupovali. Když se někdo zraní, půjčíme si je zpátky," objasňuje trenér Hübl. "Když budou podávat výkony, můžou si říct o návrat. Já jim tu šanci dám," vzkazuje kouč extraligového lídra.

Experiment se mladíkům líbí. "Je tu super parta, vůbec to tady nevázne. Máme styl, který nám dal pan trenér, vyhovuje nám to. Bráníme střední pásmo, na řadu soupeřů to funguje," vykresluje Vrtek. A oceňuje kouče Nelibu: "Vnáší do týmu pohodu, dělá si z nás v kabině srandu. A když zvýší hlas, tak se pak omlouvá, že byl vyhecovaný."Najdete na iDNES.czmobilní verze