Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový Turnaj mistrů přivítá Petrohrad

2 2004
Curych - Hokejisté mistrovského Zlína už vědí, kam pojedou na turnaj Super six. Měření sil nejlepších klubů šesti hokejových velmocí se v lednu příštího roku uskuteční v Petrohradu, stejně jako dva následující ročníky. Zlín na turnaji změří síly s ruským, slovenským, švédským, finským a německým mistrem.

Vedení Mezinárodní hokejové federace (IIHF) podepsalo smlouvu s moskevskou společností Telesport, která se bude o pořádání akce v městě na Něvě starat. Premiérový ročník se uskuteční od 13. do 16. ledna příštího roku.

Kromě Zlína se v Ledovém paláci v Petrohradu pro 12.300 diváků, ve kterém česká reprezentace v roce 2000 vybojovala titul mistrů světa, představí ještě finský Kärpät Oulu, německý Frankfurt Lions, ruský Avangard Omsk, slovenská Dukla Trenčín a
HV 71 Jönköping ze Švédska.

Šestice evropských účastníků je stanovena na základě postavení zemí v žebříčku Mezinárodní hokejové federace. 

Představitelé jednotlivých svazů se již také dohodli, že týmy budou rozděleny do dvou tříčlenných skupin a jejich vítězové se poté utkají o celkové prvenství. Celý turnaj tak přinese jen sedm zápasů, které budou odehrány během čtyř dnů. Právě na tuto dobu by měly být přerušeny ligové soutěže účastníků turnaje.

Mezi startující bude v prvním roce rozděleno celkem 600.000 švýcarských franků, v následujících dvou letech vždy ještě o 100.000 více. Přesné rozdělení prémií bude upřesněno později.

"Zápasy mezi nejlepšími evropskými kluby otevírají nový prostor v mezinárodním hokeji. Tohle je něco, co nám po zrušení Evropské ligy v minulých letech chybělo," prohlásil prezident IIHF René Fasel. Ocenil také, že se turnaj bude hrát v moderní hale. "Petrohrad je navíc jedno z nejhezčích měst s bohatou historií, což je pro začátek tohoto projektu rovněž příslibem," doplnil.

V budoucnu by podle Fasela mohlo dojít i na souboj nejlepšího evropského celku s vítězem zámořského Stanleyova poháru. "Ještě dnes řada fanoušků mluví i velkých zápasech mezi moskevským CSKA a Montrealem v 70. a 80. letech minulého století. Podobná možnost existuje i nyní," řekl prezident mezinárodní federace.

Podle Pjotra Makarenka ze společnosti Telesport by i v budoucnosti mohla v hokeji vzniknout klubová soutěž podobná fotbalové Lize mistrů. "Jako první však musíme zavést pevně turnaj Super Six a udělat z něj velkou akci," přiblížil plány organizátorů.

Turnajové klání mistrů by mělo nahradit Evropskou hokejovou ligu, která byla v roce 2000 po čtyřech ročnících přerušena. Stalo se tak tehdy na popud marketingového partnera IIHF, švýcarské společnosti CWL, kvůli nezájmu televizních společností, médií i diváků, jenž způsobil ztrátovost soutěže. Evropskou ligu, v jejíž derniéře skončila pražská Sparta za Magnitogorskem druhá, se oproti původním plánům dosud nepodařilo obnovit.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze