Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový tým po tragédii vítězí

13 2003
Washington - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Běžná radost po gólu a po vítězství, napadne vás. Snad jen trochu intenzivnější... A přece oči hokejistů z Atlanty mnohdy pohlédnou vzhůru, tam kde tuší duši svého druha. Není to obyčejná euforie...

"První zápas jsme chtěli vyhrát pro Dana. Za každou cenu!" řekl český obránce František Kaberle. Snyder před týdnem zemřel po autonehodě, kterou zavinil jeho kamarád a kolega Danny Heatley.

Atlanta nejenže dodržuje program NHL, ale ona dokonce dvakrát triumfovala.
Ve čtvrtek přemohla Columbus, v pátek mužstvo letělo na pohřeb do Kanady a v sobotu v americké metropoli porazilo místní Capitals.

Stěží teď přistihnete hráče Thrashers, že cosi na ledě odflákne. "Snyderovi chtěli, abychom nastoupili," pronesl kouč Bob Hartley před úvodní partií. "Kdo v téhle situaci nenajde motivaci, nemá v tomhle byznysu co dělat!"

Od tragédie nemohou sportovci odtrhnout mysl. V kabině ještě dlouho bude viset Snyderův dres. Maséři si na počest dravého forvarda nechali potisknout trička. Nachází se na nich i čínský znak, který měl Snyder vytetovaný na těle. "Znamená něco jako síla," řekl bek Kaberle.

Když vyjedou Thrashers na led, na rameni jim svítí nášivka s číslem 37, s nímž Snyder hrál. Jakmile se po střetnutí obléknou do saka, blýská se jim z klopy podobný odznak.

Provázejí je hesla: "Nikdy nezapomeneme! Jsme v tom všichni!" Mezi dvěma bitvami v NHL absolvovali pohnutý obřad ve Snyderově rodném městě Elmira. Zdejší děti tloukly hokejkami o zem, když smuteční průvod šel ze hřbitova do domu pozůstalých.

"Byl to můj první pohřeb, draly se mi do očí slzy," řekl útočník Patrik Štefan.
V dojemných proslovech se dostalo i na odpuštění Heatleymu. Jeden z největších světových hokejových talentů řídil černé ferrari, jež v nepřiměřené rychlosti havarovalo.

Poničil si kolenní vazy, promarodí tuhle sezonu, za zabití mu hrozí odnětí svobody až na patnáct let. Především však musí žít s děsivým vědomím, co způsobil.

"Jsme všichni lidské bytosti a lidé dělají chyby. Nedáváme vinu Dannymu Heatleymu za nehodu, jež nám vzala syna. Nic nezískáte hromaděním zloby proti jiným," pronesl otec Graham Snyder.

Heatley se po Elmiře belhal o berlích se zastřeným zrakem. "Jestli jsem ho nějak utěšoval? Já jsem měl co dělat sám se sebou," řekl František Kaberle.

V české extralize nedávno Liberec tragicky přišel o útočníka Pavla Kábrta a dlouho pak čekal na vítězství. Atlantu naopak smutná událost posílila. "Semklo nás to," tvrdí Patrik Štefan. „Jsme teď jako rodina.“ 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze