Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez šampiona? Hokejový Zlín zvažuje, zda se přihlásit do Ligy mistrů

TITUL JE NÁŠ! Hokejisté Zlína vteřinu po závěrečné siréně naskákali na led a oddali se euforii šampionů. | foto: MAFRA

28 2014
Bez nového českého šampiona ze Zlína by se o prázdninách mohla rozjet obnovená Liga mistrů v hokeji. Vítěz extraligy váhá, zda podat přihlášku do soutěže, které se zúčastní čtyřicet klubů z Evropy, v níž však budou scházet zástupci KHL. "Jasno bude během několika příštích týdnů," naznačil Patrik Kamas, jednatel Zlína.

Klub dlouho přemýšlet nemůže, protože losování se uskuteční 21. května na mistrovství světa v Bělorusku. Účastníci budou rozděleni do deseti čtyřčlenných skupin.

I když zlínské váhání může vypadat nepochopitelně, není úplně překvapivé. Důvody jsou finanční i sportovní. Účastníci Ligy mistrů sice dostanou startovné, ale ve Zlíně si nejsou jistí, zda jim pokryje náklady. To může hrát při rozhodování klíčovou roli, protože zdejší rozpočet nepatří k nejvyšším v extralize.

Další důvod je sportovní. Zlín měl dvakrát v řadě extrémně dlouhou sezonu a hráčům se výrazně zkrátila dovolená. Panují proto obavy, jestli by se stihli dobře nachystat a zvládli by mezinárodní konfrontaci bez ostudy. "K tomu všemu musíme připočítat cestování po Evropě. Nemáme letiště ve městě jako jiné kluby, musíme k němu najet stovky kilometrů," upozornil Kamas.

Zlín už jednou soutěž evropských šampionů zkusil. V roce 2005 se v ruském Petrohradu spolu s dalšími pěti národními mistry zúčastnil turnaje Super Six a obsadil v něm třetí místo. Ovšem na rozdíl od chystané Ligy mistrů šlo o jednorázovou akci, která trvala pár dnů. Co tedy rozhodne o tom, jestli si to zopakuje? "Názor trenéra a klubové pokladny," podotkl jednatel.

Zlínští hokejisté (vpředu zleva) Marek Melenovský, kapitán Petr Čajánek a Jiří
MISTŘI. Hokejisté Zlína se fotí s Masarykovým pohárem pro extraligové šampiony.
OSLAVY UŽ SE BLÍŽÍ. Jásot fanoušků Zlína.

Obnovená Liga mistrů je společným projektem klubů, jejich národních lig a Mezinárodní hokejové federace. Základní skupiny začnou 21. srpna, vyřazovací část startuje začátkem listopadu. Český hokej má v soutěži rezervováno šest míst. Jistou účast měli zakládající členové Sparta, Pardubice, Liberec a Vítkovice. Druhým místem v základní části si vstupenku zajistil Třinec, poslední místo bylo zajištěno pro šampiona, tedy pro Zlín.

Pokud by Ligu mistrů opravdu odmítl, nabídku by zřejmě dostala stříbrná Kometa Brno, jež v minulých sezonách pravidelně hrála European Trophy. Na ni Liga mistrů navazuje.Najdete na iDNES.czmobilní verze