Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holeček se na Hvězdě vrací k hokeji

3 2003
Praha - Po třinácti letech se Jiří Holeček vrací k hokeji, tentokrát jako trenér brankářů druholigového týmu HC Hvězda Praha. "Hokej už nehraju, protože mám strach o zdraví, a ani nechodím na extraligu. Soutěž bez největších es mě nebaví. Jen se občas kouknu na televizi, tam ty góly vidím několikrát," tvrdí Holeček.

Nahradí uvolněné místo po Josefu Brukovi. K návratu jej přemluvil šéftrenér Hvězdy a dlouholetý spoluhráč ze Sparty Petr Brdička. Jeho cíl na Hvězdě? Měl by pomoci udělat z Hvězdy třetí mužstvo v Praze - po Spartě a Slavii.

"Funkci beru jako začátek. Jednou bych chtěl trénovat celé mužstvo. A kdyby na svazu znovu otevřeli funkci svazového trenéra brankářů, ucházel bych se o ni," sdělil Holeček.

Sedm let tuto funkci vykonával. V roce 1988 na rok odletěl trénovat hokejový tým Sappora, a když se vrátil, tak jeho funkce byla zrušena.

Devětapadesátiletý Holeček prožil svůj vrchol v sedmdesátých letech. Třikrát se stal mistrem světa a pětkrát jej vyhlásili nejlepším gólmanem šampionátu.

Jeho brankářské přednosti? Rychlá reakce a práce nohou. Po odchodu z hokejového dění začal bývalý gólman pracovat v reklamní agentuře. "Pracovat v reklamě budu i nadále, nevydělal jsem si hokejem tolik, abych dnes nemusel dělat," říká Holeček.

V létě zorganizoval školu pro mladé brankáře společně s Romanem Višňákem, generálním manažerem klubu z Hradce Králové. Trenérskou práci však nakonec nikomu nepředvedl. Do školy se přihlásilo málo zájemců, nebyla otevřena.

"Příští rok ji chceme ale určitě odučit. S přípravami začneme dřív, aby si případní zájemci mohli udělat o prázdninách čas. Letní školy se po revoluci zrušily, což byla velká chyba, a dnes se musí opět nákladně zavádět," stěžuje si Holeček.

Gólmanské kempy by měly probíhat i přímo na Hvězdě, kde bude mít na starosti všechny věkové kategorie brankářů. A co je naučí? Prozradí jim třeba, jak se sám naučil nezavírat oči. Při střelbě si stoupl za branku a snažil se to vydržet.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze