Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od záchodové mísy k titulu. Puljujärvi vystřílel Finům letošní druhé zlato

Jesse Puljujärvi | foto: Profimedia.cz

25 2016
Grand Forks (Od našeho spolupracovníka) - Na konci semifinále proti USA dostal do zápěstí sekeru, kterou s bolestivou grimasou dlouho ledoval. Před finále strávil den na hotelu se žaludečními problémy, nebyl v ideálním stavu. Jenže na ledě jako by Jesse Puljujärvi na všechno zapomněl a hattrickem pomohl Finům po 16 letech ke zlatu v kategorii do osmnácti let.

Když finští mladíci zhruba dvacet minut poté, co na ledě dokonali finálové vítězství 6:1 nad Švédy, dorazili se zlatými medailemi na krku do mix zóny, hlásili pořadatelé už zdaleka: „Žádný Puljujärvi nebude!“ I trenér Jussi Ahokas o chvíli později říkal: „Jesse celý den promarodil, necítí se dobře. Ale to, co předvedl na ledě, bylo fantastické.“

O minutu později se však vytáhlý útočník s číslem 9 přeci jen zjevil mezi novináři. Po jeho boku překladatel, na tváři spokojený úsměv. „Ještě jsem dnes pořádně nejedl. Dvakrát jsem to zkusil, ale poté jsem hned zvracel,“ vysvětloval. „Chyběla mi energie, ale udělal jsem, co bylo v mých silách. Jsem šťastný, že jsem pomohl ke zlatu,“ pokračoval.

Za vzor výchovy hokejové mládeže je obecně považováno spíše Švédsko, oba mládežnické šampionáty letošní sezóny však ovládl jejich severský rival. Finské tituly spojuje právě Jesse Puljujärvi. Finská hvězdička, o kterou se na letošním draftu jistě strhne boj mezi kluby NHL, hned po vypadnutí s Kärpätem Oulu v domácí lize sedla do letadla a neváhala přijet pomoci svým krajanům na šampionát v Grand Forks.

Chvíli se v Americe hledal, časový posun a dlouhá cesta udělala své. Pak se ale ukázalo, proč je považován za jeden z největších talentů světového hokeje. Ve čtvrtfinále pomohl dvěma body sestřelit Rusy, stejný příspěvek zapsal i v semifinále proti USA. „Mohl jsem hrát v útoku s Janne Kuokkanenem, známe se spolu z mládežnických týmů v Oulu. Myslím, že nám to spolu funguje,“ podotkl skromně. Finálové úlohy si tito dva rozdělili náramně. Kuokkanen tři asistence, Puljujärvi tři góly.

Ve svých sedmnácti letech má za sebou první kompletní sezónu mezi muži, k tomu přidal zlato za finskou osmnáctku a dvacítku. Zaútočí na titul i mezi seniory? „Popravdě si to nemyslím. Moje sezóna nejspíš končí. Kdyby mě snad v A-týmu chtěli, asi by mě už po vypadnutí v lize nominovali,“ krčil rameny. I tak je jeho zápis v ročníku 2015/16 úctyhodný. V Oulu má smlouvu i na příští sezónu, ale už v létě může být všechno jinak. To se v Buffalu koná draft NHL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze