Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holík, hokejista na hraně, kterého v New Jersey postrádal i Eliáš

NÁVRAT. Robert Holík se vrací do New Jersey | foto: Reuters

22 2008
Většina fanoušků tenhle typ hráčů nesnáší. Bobby Holík je totiž hokejista na hraně. Zajíždí do gólmanů, doráží na protihráče a po odpískání dohraje víc soubojů než většina ostatních za celý zápas.

"Ulevilo se mi, že už proti němu nebudu muset hrát," přiznal slavný brankář Martin Brodeur.

Holík se totiž na sklonku kariéry vrátil do New Jersey. Do míst, kde zažil svoje nejlepší hokejová léta.

V Česku je Holík pro mnohé odepsaným hráčem a někteří fanoušci nechápou, kolik peněz mu v NHL stále nabízejí. Pryč jsou roky, kdy vyhrál svůj první Stanley Cup, či sezona, ve které byl nejlepším střelcem Devils.

Navíc je mu už 37.

New Jersey mu přesto předložilo roční kontrakt na 2,5 milionu dolarů. A jeho noví spoluhráči jsou nadšeni.

"Slyšel jsem, že je to jeden z nejsilnějších hokejistů, proti kterým se dá hrát. Sám jsem pak na ledě poznal, že je to pravda," zavzpomínal útočník Zach Parise. "Je obrovský, je těžké dát přes něj přihrávku. A přetlačit ho? To nejde," zasmál se.

O Holíkově hře se však také vedou dlouhé spory. Sám rodák z Vysočiny si na obhajobu bere další rozporuplnou osobnost - Clauda Lemiuxe.

"O něm hodně lidí říkalo, že to na ledě přeháněl. Byl to brousek, ale slavil díky tomu úspěch. Věděl, kde je hranice a kam až může zajít. Když vlezl na led, byl pro něj na prvním místě jeho tým. Spolu se Scottem Stevensem a Randy McKayem je to hráč, který se mi nejvíc líbil."

S tímhle stylem se Holík může prosadit. Proporce má k tomu dostatečné: výška 190 cm, váha 106 kg.

"Gólmani ho nemají rádi, protože jim neustále cloní a otravuje je. Bude příjemnější mít ho na své straně," podotkl Brodeur, který má z Holíkova návratu do New Jersey velkou radost. Spolu totiž vyhráli dva Stanley Cupy. "Ale když přestoupil, mučil mě, jako bychom nikdy nebyli spoluhráči," směje se legendární brankář.

Při pohledu na statistiky z posledních dvou sezon se však zdá, že Holíkova výkonnost jde dolů. V New Jersey jsou však přesvědčeni o opaku.

"Může nám být prospěšný hlavně v play-off. Letos nám proti Rangers chyběl hráč jako on. Potřebujeme ho," tvrdí třeba Patrik Eliáš. "Pořád je to skvělý hráč. Jsem rád, že s ním budu v jednom mužstvu," dodává.

V zámoří oceňují hlavně Holíkův přístup k hokeji. "Je to velice silná osobnost a nebojí se vyjádřit svůj názor. Díky své poctivosti si to v kabině bude moct dovolit," říká útočník John Madden.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze