Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holík jezdí v NHL vlakem

16 2003
New York - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vydělává devět milionů dolarů za sezonu a jezdí na zápasy vlakem. Nikdy se nesmíří s porážkou. Sleduje politiku, ale nechtěl by se v ní angažovat, protože by prý lidem nedovedl lhát. Pozoruhodná nátura odlišuje Roberta Holíka od jiných hokejistů.

Centr týmu New York Rangers mluví upřímně, jadrně, vtipně. Vyšším hlasem jako jeho legendární otec Jaroslav. Na jakékoliv téma...

Roberte, ve vašem klubu nedávno zavedli nová pravidla. Musíte na zápasy chodit v kravatě, dokonale oholení, učesaní. V kabině se nesmí používat jiná řeč než angličtina. Myslíte, že tohle pomůže týmu po sedmi letech postoupit do play-off?
Pravidla nám zápasy nevyhrajou. Nejdřív se musí pracovat na ledě, při tréninku a při zápasech. Pak jsou pravidla k něčemu.

K čemu? Pomáhají vůbec?
Můžete mít kravatu s košilí, to dobře vypadá. Dobré kluby to dělají. Ale v přípravě toho dělají víc. A kolikrát můžete vypadat jako chuligáni a stejně hrajete dobře...

Jak moc se řády kontrolují? Prošel jste vždycky?
Nezaobírám se tím. Já nikdy problémy neměl. Rád chodím v kravatě, jsem naučený se na zápas oholit.

A co účes? Dbáte teď o něj víc?
Já se nečešu. Jednou za čtyři týdny jdu k holiči. Když to doroste tak, že bych to musel česat. Dneska jdu k holiči! Ještě než vyzvednu malou ze školy, musím to stihnout.

Neplánujete dceři sourozence?
No... Jak se říká: We leave the door open. (Ve volném překladu: Necháváme tomu volný průběh.)

Chtěl byste velkou rodinu?
My jsme šťastní ve třech.

V klubu asi takové štěstí necítíte, šestkrát po sobě Rangers nebyli...
... už šestkrát? (smích)

Já vím, tu otázku asi slýcháte často. Proč se mužstvo s tolika hvězdami nedostane do play-off?
Přesně tak. Tu otázku už jsem slyšel nejmíň stokrát. Ale na tenhle rozbor dneska nemáme čas. Musím k tomu holiči. Ale přijel táta, bude tady dva týdny. Tak se zeptejte jeho, on má čas na analýzy.

Vždyť tu byl už v minulé sezoně. Co říkal tehdy?
Já se do toho vážně nechci pouštět. Loni jsem se do toho dal a stejně se nic nezměnilo.

Ničí vás porážky? V New Jersey, kde jste působil předtím, jste byl zvyklý vyhrávat, ne?
Lidi si říkají: „On vydělává hodně peněz, tomu je všechno jedno.“ Mně to ale jedno není! Mně to štve (ve skutečnosti použil ostřejší, nepublikovatelný výraz) každý den!

Skutečně?
Abych si řekl: „Vyděláváš, tak o co by ses snažil?“ S tím se v životě nespokojím! Peníze se vám omrzí. Když v pěti letech začínáte hrát, není to pro peníze. Chcete něco dokázat. A když se to pak takhle ... (znovu ten ostřejší výraz) a nic se nemění, tak... Pche...

Snad nechcete rezignovat?
Ne! To bych sám sebe nesnesl.

Není vám teď líto přestupu? Na jaře New Jersey vyhrálo Stanley Cup. Mohl jste tam být...
Ne. Před půldruhým rokem jsem potřeboval změnu. Tady v Rangers je problém, že lidi jsou moc spokojení: „Když to půjde, tak to půjde. Když ne, tak se zase tolik nestane!“ S tím já se nikdy neztotožním.

Vyčítají vám, že berete tolik peněz a stejně jste Rangers nezvedl?
Každý v mé situaci by udělal to samé! A kdo říká, že ne, tak lže! Kdyby před ním ležela taková hromada peněz, vzal by je. Kdo říká, že ne, ten nepřemýšlí, jen závidí.

Není nic špatného na tom, přijmout nabízené peníze za počestnou práci...
Jistě. Jednou za život přijde taková šance. Já ji dostal a vzal jsem ji. Zatím to tu nestojí za nic, ale nemůžu rezignovat. Je třeba makat, aby se to zlepšilo. A ono se to zlepší.

Co vy? Hrál jste vy osobně špatně?
To je otázka pro někoho jiného. Já samozřejmě nemůžu být spokojený.
Nejsem zvyklý na takové prohrávání. Ani nemůžu říct: „Já jsem si svoje odehrál, ostatní ne.“ Jen bych nikdy nevěřil, že tu bude všechno jinak. Výsledky, přístup...

Nejde napodobit morálku New Jersey? Hráči, trenéři, maséři. Všichni tam na sebe mají obrovské nároky.
Kdežto tady si zvykli žít pohodově? Já se do toho nechci zase opřít, opravdu. Zase bych toho řekl moc a... Doplňte si to tam sami.

Co bydlení? Dojíždíte z New Jersey?
Nestěhovali jsme se. Na trénink jedu autem pětačtyřicet minut.

A na zápas?
Ráno na rozbruslení jezdím vlakem. To mám rád. Dám si čaj, koupím noviny a čtyřicet minut jedu. Vystoupím na Penn Station a jen se vyvezu výtahem do Madison Square Garden.

Co čtete v novinách?
Sport moc ne. I když rád sleduju baseballové Yankees. Tam všechno funguje dokonale. A to, že dobře vypadají, je jen doplněk. Tady v Rangers je to trošku naruby.

Co politika? Fandil jste kandidatuře Arnolda Schwarzeneggera na guvernéra Kalifornie?
Nechme stranou, jestli Arnold prospěje Kalifornii, nebo ne. Mně se na tom líbí, že hlas lidu má pořád sílu. Arnoldův předchůdce Davis nestál za nic, tak ho odvolali.

A co říkáte na Schwarzeneggerovo zvolení?
Imigrant odněkud z Rakouska se tu stane guvernérem. Není to paráda? Zapomeňte na steroidy a děvky, co údajně měl. Koukněte na to, že přišel z malé evropské země a dotáhl to na guvernéra jednoho z největších amerických států!

Nebudete ho následovat?
Ne. Já nemůžu lidem říkat, co oni chtějí slyšet. Já jim řeknu pravdu a tu tady nikdo slyšet nechce. To bych neprorazil, proto to ani nebudu zkoušet.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze