Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holík: My kluky učíme hokej, Kanaďané ne

6 2001
M o s k v a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dvě minuty před koncem finále si trenér juniorů Jaroslav Holík pořádně oddychl. Fin Koivu netrefil prázdnou branku, kouč si zakryl obličej dlaněmi a zakroutil hlavou. "Ale stejně jsem věřil, že z toho gól nebude," vyhrkl. "Teď bylo štěstí při nás, oni si ho až moc vybrali při předešlých zápasech." Zrovna kráčel z tiskové konference, podruhé za sebou jako kouč světových šampionů. Zvedal jeden telefon za druhým, před chvilkou mu gratuloval Josef Augusta, trenér reprezentace. "Tak jsme si říkali, co budou všichni dělat, až nebudou mít nás, kluky z Jihlavy..."

Jste u juniorů dva roky a máte dva tituly...
Mám z toho ohromnou radost. Cítím to navíc jako velké osobní zadostiučinění. Deset let jsem žádal, abych mohl vést dvacítku. A vždycky se našel někdo jiný. Teď jsem dokázal, že je u nás je spousta talentovaných hráčů, kteří na to mají.

Kdy jste na mistrovství prožíval nejhorší chvíle?
Asi to bylo utkání se Švýcarskem. Z finále už máte jasné zlato nebo stříbro, to už není na hráče ani trenéry takový tlak. Ale tam by všechno skončilo.

Nebál jste se, že dojdou síly?
Ale to jsou jenom takové řeči. Vždyť hodně zápasů se přece musí hrát. Čím více, tím více diváků, tim více peněz zpátky pro hráče. To je takový nešvar z extraligy. Tam každý říká, že se musí odpočívat, regenerovat. Ať se podívají, jaký kolotoč mají v NHL.

Co ve finále rozhodlo?
Znovu nám skvěle zachytal gólman. A já věděl, že oni nám nedají víc jak jeden nebo dva góly. Protože ty, co jim tam spadly při utkáních s Kanadou nebo Slovenskem byly hrozně náhodné.  Duba byl oporou v průběhu celého šampionátu. Už přes rok jsem věděl, že bude dělat jedničku. On s tím počítal, cítil naší důvěru a to mu rozhodně pomohlo.

Jak se vám podařilo skloubit hráče ze zámoří a extraligy?
Recept na to je, ale neprozradím ho. Chce to být na ty všechny přiměřeně tvrdý, oni bývají trochu rozmazlovaní. Ať je to u nás v extralize nebo v Kanadě. Ale přiznávám že právě na správném sladění je založen úspěch.

Český hokej znovu převálcoval zámořský. Čím to?
No to je jasné. U nás je přece ten hokej učíme, kdežto oni je učí bláznit. Trochu mi to nejde na rozum. Junioři mají u nás navíc velké vzory. To je hrozně táhne dopředu, vidí před sebou úspěch. A také už předvádí hokej dospělých, už se mezitím stírají rozdíly.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze