Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holík si ve zlatém roce vybral Světový pohár

Calgary - Atlanta: Holík atakuje Giordana - Obránce Calgary Mark Giordano (vlevo) padá po zákroku Bobbyho Holíka z Atlanty. | foto: Reuters

13 2008
Roku 1996 stál hokejový útočník Robert Holík před volbou. Mistrovství světa ve Vídni? Šance zahrát si vedle Roberta Reichla tak jako před lety, když jejich hokejové hvězdy začaly stoupat? "Problém je v tom, že jsem trenérům slíbil účast na Světovém poháru, a ten začne už v srpnu. Nebýt toho, bez problémů bych na mistrovství světa přijel. Ale jsem po sezoně v NHL dost pomlácený," vysvětloval tehdy.

O rok dříve získal Holík s New Jersey poprvé Stanley Cup, a tak se mu léto zkrátilo. Tentokrát si chtěl odpočinout a nabrat síly.

Nakonec dal přednost Světovému poháru, setkání velkých hokejových hvězd, ale také proslulé ostudě českého hokeje, dokonce zkropené plechovkami. "Chybělo lepidlo, které by nás spojilo v jeden celek," zdůvodňoval Holík.

A jak dopadl vídeňský šampionát, netřeba připomínat...

Brzy po Světovém poháru převzal Holík americký pas a přijal nové občanství. Ovšem Bobby mu doma říkali už odmala. "Děti jsme vychovávali tak, že půjdou pryč. NHL pro něj byla prvořadá," říká Jaroslav Holík, útočníkův otec a slavný předchůdce.

. Seriál MF DNES: Hvězdy bez zlata

Robert Holík

Jágr, Reichel, Holík. Tenhle útok zazářil na mistrovství světa 1990. I díky tomu Robert Holík medaili z mistrovství světa má: tým tehdy překvapil bronzem, jenž byl nakonec trochu smutný, protože myšlenky se na chvilku mohly zatoulat ke zlatu.

Po mistrovství se Jágr, Reichel i Holík vydali vstříc NHL. "Bobby nám na letišti řekl: Tak se loučím a už se nevracím. Bylo mu devatenáct let a byl rozhodnutý," líčí Jaroslav Holík.

Ještě jednou se jeho syn do reprezentace pro mistrovství světa vrátil, finský šampionát 1991 skončil šestým místem.

Právě proto, že mistrovství dvakrát okusil, vybral si o pět let později Světový pohár. A když změnil občanství, zavřel si tím do české reprezentace pro šampionát či olympiádu cestu.

"Ptal jsem se na to kvůli mistrovství světa v Praze. Nemohl by hrát ani za Ameriku. Mohl by jen na Světový pohár," vysvětluje Jaroslav Holík.

Nápravy reputace na turnaji pod křídly NHL se nedočkal, pro české trenéry už byl spíš Američan.Najdete na iDNES.czmobilní verze