Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Holík tvrdí: Šéfové NHL jen lžou

NY Rangers - Nashville: Holík gratuluje Jágrovi - DOLAROVÁ DVOJKA Jaromír Jágr a Bobby Holík stojí dohromady ročně New York Rangers téměř 20 milionů dolarů. Není to jejich chyba, ale smlouvy, které v minulosti podepsali, dovedla NHL až na okraj propasti. | foto: ČTK

16 2004
Toronto, Praha - Naděje na mír v bitvě o NHL se znovu scvrkla. Jednání zkrachovalo, hokejoví nepřátelé se zavrtali do zákopů a pálí po sobě jedovatými výroky. Čím dál víc hrozí, že se v zámoří prvně od roku 1919 nebude hrát o Stanley Cup. „Majitelé klubů a šéfové ligy neustále lžou, čímž jen podporují svoje záměry,“ pravil centr Robert Holík pro list New York Post. „Lhaní těmhle lidem jde velice snadno.“

Hráčská unie NHLPA a generalita NHL si v úterý v Torontu navzájem chladně odmítly své recepty na řešení krize. Žádné další setkání není plánováno.
Výluka už z ročníku 2004-2005 uřízla dva měsíce. Pořád by se však stihlo odehrát torzo základní části a následné play-off. „Může se začít klidně až v únoru,“ míní brankář Dominik Hašek.

Jenže vlastníci týmů dosud nepřestali žádat restriktivní systém zvaný „platový strop“, jímž by se omezily výdaje klubů na gáže hokejistů. Ti o „stropu“ nechtějí ani slyšet. Dohoda není na obzoru.

NHL se vcelku pochopitelně líbila velkorysá nabídka odborů na zkrácení stávajících příjmů hráčů o 24 procent. Ve svém protinávrhu ji ještě trochu upravila.

Nejchudším jedincům by výdělky nekrátila vůbec, nejbohatším by naopak vzala 35 procent. Například útočník Jaromír Jágr by tak místo 11 milionů dolarů dostal od New York Rangers pouze 7,15 milionu ročně. „Oni zjevně chtějí rozbít naši jednotu,“ tvrdil Robert Holík pro deník Post.

Je jasné, že velkou při o peníze z hokejového byznysu vyhraje ta strana, která dokáže víc držet pohromadě.

Pokud neutuchající spor pohřbí celou sezonu 2004-2005, může pokračovat i přes prázdniny. Holík věří následujícímu scénáři: NHL v létě naverbuje nečleny hráčských odborů a soutěž oživí se sborem „stávkokazů“. Ti klidně nastoupí na led za almužnu a postupně se k nim přidají i ostatní.

Hokejisté však zatím pevně hlásí: „Pokud si NHL myslí, že nás rozeštve, tak se šeredně mýlí!“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze