Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holíka mrzí hlavně chyby v obraně

5 2003
Halifax - Chyby v obraně a neproměňování šancí mrzí trenéra hokejových juniorů Jaroslava Holíka. Jeho tým hrál na šampionátu dvacetiletých hráčů v Kanadě dobře, ale trenér chtěl víc, než konečné šesté místo. "Šesté místo není úspěch," shrnul své pocity. Podle něj v České republice budou problémy i dál a nelíbí se mu, že se hokejisté nedokáží vydat ze všech sil, což prý souvisí s jejich mentalitou a výchovou. "Já je vždy dostanu až těsně před turnajem, netrénuji je a těžko je naučím to, co nemají zažité odmala," vysvětlil. Jednotlivé hráče nechtěl hodnotit. "Neuspěli jsme jako mužstvo," řekl.

"Když se nepostoupí ze čtvrtfinále, je pak zápas o další umístění už jen odvarem hry a těžko se mužstvo motivuje. Do kluků nevidím, nevím tedy, jestli dali do zápasu všechno. My jsme je o to poprosili, aby uhráli aspoň páté místo," řekl Holík, který byl v závěrečném zápase proti Slovensku (0:2) spokojen s nasazením jen u několika hráčů. "Jmenovat nikoho nebudu, ale jen tři nebo čtyři udělali všechno pro to, aby se vyhrálo," řekl a hodně jej mrzela chyba gólmana Lukáše Mensatora za stavu 0:1.

Spokojen byl trenér českých juniorů vlastně jen s tím, že jeho mužstvo předvádělo pohledný hokej. To ale neplatilo v zápase základní skupiny proti Kanadě, kde převládla bojácnost a neumění se pořádně vydat. "S loňskem se nedají letošní dobré výkony vůbec srovnávat, to už bychom se dostali někam jinam," podotkl.

Výhrady měl k obranné i útočné hře českého celku. "V defenzívě jsme hráli komplikovaně a dělali hodně chyb. Stačí se podívat na Ameriku, jak její obránci jednoduše odehrávají puky ven z pásma," uvedl příklad. 

Podle něj čeští hokejisté mají o sobě větší mínění, než co skutečně umějí. "V tom je chyba. Chtějí rozehrát, ale prostě na to nemají. Jsem přesvědčen, že by neměli za každou cenu chtít tvořit, ale naopak hru zjednodušovat," nabádal Holík a připomněl, že v týmu chyběly větší osobnosti typu Vašíčka, Krafta a Klesly. "Hlavní postavy mužstva si to musejí na ostatních vynutit," dodal.

V ofenzívě kouče mrzelo neproměňování šancí. "To ale nebyl hlavní problém. Stále říkám, že se musíme soustředit na obranu, ale třeba ve čtvrtfinále jsme dostali laciné góly. V tom byla chyba," vrátil se k defenzívní práci.

Za celý šampionát jeho tým také využil jen dvě přesilovky. "Kdybych věděl, kde byla chyba, góly bychom dávali. To se ptáte moc. Méně jsme stříleli a ani naši nejlepší hráči ještě nedospěli," přemítal s tím, že na vině může být i fakt, že hráči neměli na krátkém soustředění čas delší dobu společně trénovat.

"Kanaďané spolu byli dvacet dní, mně přijel Milan Michálek až den před odletem do Kanady a Jirka Hudler v Havlíčkově Brodě kvůli zranění netrénoval. Proto asi ani jejich přesilovka nebyla ideální," uzavřel.

Česká reprezentace by se měla z Kanady vrátit v úterý ráno, čas příletu zatím nebyl upřesněn.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze