Plzeňský ranař Ryan Hollweg (vlevo) a Václav Kočí z Mladé Boleslavi.

Plzeňský ranař Ryan Hollweg (vlevo) a Václav Kočí z Mladé Boleslavi. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Americká palba. Hollweg a Johnson táhli Plzeň k výhře a srovnání série

• 0
Dvě trefy forvardů s americkým pasem - Ryana Hollwega a Nicolase Johnsona - pomohly hokejistům Plzně vyrovnat sérii předkola play-off proti Mladé Boleslavi. Po středeční porážce 4:5 Škoda zabrala a rivala přetlačila 2:1.

„Je to 1:1 na zápasy, v sobotu nás čeká další bitva v Boleslavi. Hráčům patří velký dík, byl to diametrální rozdíl oproti prvnímu utkání. Hráli jsme pospolu, všichni bojovali a odměnou je tohle vítězství,“ konstatoval Ladislav Čihák, asistent hlavního trenéra HC Škoda Straky.

Předkolo play-off

1. zápas Plzeň - Mladá Boleslav 4:5
2. zápas Plzeň - Mladá Boleslav 2:1
3. zápas sobota Mladá Boleslav - Plzeň 17.30
4. zápas neděle Mladá Boleslav - Plzeň 17.30
Případný 5. zápas Škoda Plzeň Mladá Boleslav (úterý 10. 3.)

Ráz duelu určily dvě branky v úvodu. Hned po 42 vteřinách musel na trestnou lavici domácí bek Jeřábek na 2+2 minuty za hru vysokou holí. Ale gólovou akci předvedla v oslabení Plzeň, když rychlý brejk zakončil zblízka Hollweg. „Nic moc, jít na trestnou takhle na začátku. Vylítla mi hokejka do soupeřova obličeje, smůla. Naštěstí to kluci odehráli parádně,“ děkoval Jakub Jeřábek.

V desáté minutě pak Škoda udeřila při vlastní početní převaze. J. Sýkora posunul puk na pravý kruh k Johnsonovi, který se s ním nepáral a švihem překonal brankáře Růžičku podruhé - 2:0. „Prvních deset minut bylo z naší strany tragických,“ uznal mladoboleslavský asistent Marian Jelínek.

Plzeň si pak hlídala svůj náskok, a když si hosté vytvořili tlak, gólman Machovský svými zákroky držel čisté konto. „Věděli jsme, že to nebude jednoduché, Boleslavští byli hodně aktivní,“ mínil Čihák.

Komplikace přišly až ve třetí části. Nejprve ve 46. minutě Pacovský před plzeňskou brankou předvedl rychlou otočku a v pádu trefil pravou tyč. Radost pro hosty tak vytryskla až později. V 52. minutě hrála Plzeň přesilovku, jenže Indrák „namazal“ v útočném pásmu puk Látalovi, který přesprintoval hřiště a bekhendem dostal puk za záda Machovského.

„Míra je mladý hráč, věkem ještě junior. Nebudeme mu nic vyčítat, ale tu chybu s ním určitě probereme,“ reagoval plzeňský asistent. Domácí těsné vedení udrželi, soupeře už do šance nepustili. „V sobotu se hraje třetí zápas a zase to nebude brankostroj,“ odhadoval Čihák. Bude mít pravdu?

Bližňák: Ryan ukázal, jak je důležitý

Na konci středečního, prvního utkání série předkola play-off proti Mladé Boleslavi zblízka překonal gólmana Růžičku, ale tím jen zkorigoval stav zápasu na konečných 4:5. Ve čtvrtek už slovenský útočník ve službách hokejové Plzně Mário Bližňák zavelel k výhře Škody.

Hned ve druhé minutě ulétl v oslabení do brejku a jeho přihrávku precizně zužitkoval americký tvrďák Ryan Hollweg. „Chvíli jsem počkal, než si najede před branku, a pak jsem mu poslal puk. Ryan to zakončil perfektně,“ chválil 27letý centr Bližňák.

A byl z toho první gól Hollwega v sezoně na domácím stadionu...
Vážně? Vidíte, to ani nevím. Ale podobně jsme šli do brejku v oslabení při zápase v Pardubicích, takže pro mě nic nového. (úsměv)

Je právě jeho příspěvek vzpruhou pro vaše mladé hráče, kteří nemají zkušenosti v play-off?
Je. Právě na něm ti kluci poznají, jak se play-off hraje. Že je to o srdíčku, o bojovnosti. Ryan ukazuje každý zápas, jak je pro tým moc důležitý. I na konci zápasu, kdy jsme bránili jednobrankový náskok, to v našem pásmu držel. Jeho nezajímá, zda dá gól či ne, jeho zajímá hlavně úspěch celého týmu.

Co jste změnili oproti prvnímu, nepovedenému zápasu?
Už večer po té porážce jsme si s chlapci ukázali, co bylo špatně. Jaké jsme dělali chyby. Myslím, že to pomohlo. Poučili jsme se, dnes nastoupil na led úplně jiný tým a snad to fanoušci poznali.

Přesto byl konec nervózní, když Mladá Boleslav snížila na 1:2.
Nechali jsme si zase dát blbý gól při naší přesilovce. Ale ten závěr byl dobrý. Sice měli nějaký tlak, ale vyložené šance si nevytvořili.