Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hotovo. Trenér Kýhos smí do Brna

15 2008
Chomutov - Chomutovský hokej se včera probudil do éry po trenéru Vladimíru Kýhosovi. Přišla po divokém víkendu, kdy dlouholetý kouč Chomutova oznámil šokující záměr "přestoupit" ke konkurenci do Komety Brno. Finalistu minulého ročníku první ligy v pondělí prvně trénoval Martin Pešout, na uvolněnou střídačku se přesunul ze sousední Kadaně.

"Hráčům jsem na uvítanou řekl, že jsem nepřišel dělat revoluci, nikoho vyhazovat," přiblížil Pešout svůj proslov v kabině. "Chci, aby se mužstvo dostalo do formy, s níž koncem roku vévodilo první lize."

Chomutov, který pošilhává po extralize, včera udělal tečku za dramatickou kauzou Kýhos. "S brněnským klubem jsme se dohodli na vyrovnání. V neděli jsme to předjednali, dnes stvrdili podpisy," oznámil Milan Vacke, generální manažer Chomutova.

Částku, za níž Kometa vyvázala Kýhose z platné smlouvy, neprozradil. "Nebylo to levné, ale nic není zadarmo," řekl brněnský šéf Libor Zábranský.

Součástí obchodu je i útočník David Appel, který za Kometu nasázel 88 gólů. Brno od nové sezony podstoupí práva na hráče Chomutovu, ten s ním bude jednat o smlouvě.

Martin Pešout
S dorostem Slavie získal dva tituly, s juniory bronz. Působil u reprezentací od 16 do 18 let: má zlato z olympiády nadějí hráčů do 17 let, bronz z mistrovství světa hráčů do 18 let a stříbro ze Světového poháru, se stejným výběrem také sestup z elitní skupiny MS. V extralize mužů působil jako asistent v Karlových Varech.

Vyčinil boss Vacke funkcionářům Brna, že sáhli po trenérovi zrovna k rivalovi? "Je nepříjemný, co se stalo, ale s funkcionáři Komety vycházím dobře. Určitě to nebylo jako případ Boleslav - Ústí," zmínil nedávný odchod kouče Votruby.

S lídrem východní divize se Vacke domluvil ještě na další zásadní věci. "Že nám do konce sezony nebudou zajíždět do hráčů. Je to gentlemanská dohoda." Zábranský slíbil, že dohodu bude ctít.

Kýhos si ulevil, že už může načít misi v Brně. "Jsem rád. V úterý povedu dopolední trénink." Podepíše smlouvu na dva roky s opcí.

Co říkají na Kýhosův odchod?

 
Milan Kostourek: Chápu jeho důvody
"Když jsem se po sobotním zápase s Mostem dověděl, že trenér Kýhos končí v Chomutově, měl jsem slzy v očích. V kabině bylo ticho, každý o tom přemýšlel, pak jsme to rozebírali. Je mi to líto. Odešel super trenér.

Vděčím mu za to, kde jsem. Hodně mi pomohl. Jeho důvody chápu. Má rodinu, potřebuje ji zabezpečit.

Trenérovi vadilo, že jsme se před play-off málo posilovali. Nějací hráči přišli, jenže když máme hrát o postup, potřebujeme spíš hokejisty z extraligy než třeba z Kadaně.

Po sezoně mi končí smlouva v Chomutově, zatím nevím, co bude dál. Jestli půjdu za trenérem Kýhosem? Uvidíme. Že by k přestupu mohlo dojít ještě do konce ledna, to pravděpodobné není.

Možná se v play-off potkáme. Bude to divné, ale hraju, kde mám smlouvu. Emoce jdou stranou.

Chci pomoct Chomutovu do extraligy, na tom se nic nemění. Trenéra Pešouta neznám, nevím, co čekat. Jestli to bude změna k lepšímu, to ukáže až čas."
 
Ladislav Boušek: Trenér se trefil
"Urazilo mě, že o tom trenér Kýhos začal mluvit, ale když už to řekl, musím potvrdit, že se trefil. Opravdu mi nevadí, že z Chomutova odešel.

Přestal mi dávat čas na ledě. Dřív jsem chodil na oslabení, spoustu jich ubránil, přesto mě na ně najednou přestal posílat. Na led jsem se dostal na dvě střídání za třetinu.

Přitom jsme si nic špatnýho neudělali, respektoval jsem ho jako nadřízeného. Nic mi neřekl a úplně vůči mě otočil.
V životě jsem nezažil, že by nějaký trenér tak výrazně upřednostňoval jediného hráče.
 
Samozřejmě, mám na mysli útočníka Milana Kostourka. Bylo to extrémní. Nechápu, jak o něm může říct, že to je hodnej citlivej kluk. Asi ho poznal víc než nás ostatní hráče.

I přesto, co se stalo, nevěřím, že tu dojde k nějakému rozkolu v kabině. Nerozdělíme se na hráče pro Kýhose a proti němu. Parta je tu výborná, nic takového nedopustíme.

První trénink Martina Pešouta byl super. I když není zkušený, mohl by být přínosem. Stejně to záleží hlavně na hráčích. Na ledě to za nás žádný trenér neodehraje."

Kontrakt Pešouta v Chomutově se ladí, bude na delší dobu než jen do konce ročníku. "

Čas ukáže, že to nebyl v žádném případě krok zpátky," věří šéf Vacke, který chce udržet krále bodování Kostourka. Bude jednat s útočníkem i jeho agentem. Před play-off by rád do týmu ještě přivedl dvě až tři posily.

Pešout změnil asistenta, Vladimír Petrovka skončil a na jeho místo nastoupil kouč dorostu Miroslav Buchal.

"Manažer chtěl, aby se změnilo celé trenérské osazenstvo," řekl Pešout. Vybral si spolupracovníka se znalostí místních poměrů.

Kýhosova nástupce čeká premiéra zítra v Hradci Králové (proti stejnému soupeři debutoval i v Kadani), v sobotu Chomutov uvítá Havlíčkův Brod a příští středu Kadaň - to bude pro Pešouta pikantní duel.

Přiznává, že se bude chvíli rozkoukávat. "Zatím jsme se dohodli, že do sestavy nebudu rejpat. Jedno dvě utkání ji nechám na asistentovi a manažerovi. Pak uvidím, co funguje a co ne. Ale když se bude vyhrávat, tak se vítězná sestava nemění. To jsou zákonitosti hokeje."

Nestrachuje se, že by se tým rozdělil na dvě party, které jsou pro nebo proti Kýhosovi. "Kdybych se bál, nemusel bych sem chodit. V kabině jsem řekl, že takový je trenérský život a hráči se s tím musí poprat. Každý hráč, který by dostal lepší nabídku, by odešel," uvažuje Pešout.

"Klobouk dolů, co tady Kýhos vytvořil. Myslím, že mužstvo má zdravý jádro. Pokud uděláme úspěch, bude to úspěch hokejistů. Já se můžu zbláznit, ale když nebudou tahat hráči, tak by s tím neudělal nic ani Tichonov," míní.

Trenérský veletoč měsíc před startem play-off plány Chomutova nemění.

"Ale i další tři mužstva chtějí postoupit. Kabině jsem řekl, že nejsme programátoři, aby to šlo naplánovat. Důležité je, abychom se sobě mohli podívat do očí, když to nevyjde. Na tom jsme se domluvili."

Pešout se na chomutovskou střídačku postaví o rok až o dva dříve, než klub uvažoval.

"Měl jsem rozjet farmu v Kadani, připravit si mladší hráče," přiznává. V seniorském hokeji v roli hlavního kouče začíná.

Nebojí se nedůvěry fanoušků? "Jméno u chlapů nemám, ale v mládeži má někdo těžko víc medailí než já," tvrdí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze