Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Howe po obědě nejedl

28 2003
Detroit - Ještě v 69 letech se Gordie Howe navlékl do hokejové výstroje a odehrál jedno střídání za Detroit Vipers v IHL, tehdy druhé nejvyšší zámořské soutěži. Howe chtěl nastoupit k zápasu profesionální ligy v šesti různých dekádách. V říjnu 1997 na ledě nevypadal úplně důstojně, ani jednou se nedotkl puku. Kdekdo si myslel, že si ctěný stařík mohl takový „cirkus“ odpustit. On totiž už předtím dostatečně prokázal svou jedinečnost. Kanaďané ho zbožňovali za jeho schopnost srážet soupeře, chytře nahrávat i střílet branky.

O svou přezdívku „Mr. Hockey“ se Gordon Howe s nikým nemusí dělit. Dokonale stavěný útočník odehrál 32 sezon v elitních soutěžích NHL a WHA. Jeho kariéra začala rok po pádu fašistického Německa a její závěr se pojí k letopočtu 1980, době vrcholící studené války. Ještě ve čtyřiceti nastřílel v NHL 44 gólů za sezonu.

Po dvou letech v penzi se na podzim 1973 rozhodl pokračovat v hokejové profesi. Ve WHA hrával se svými syny Markem a Martym. „Udělal jsem to jenom kvůli dětem, díky nimž pro mě byl hokej znovu zábavou,“ řekl onehdy.

Pro svou unikátní vytrvalost měl výtečné genové předpoklady, které postupně rozvíjel. Už jako dítě si v časech světové hospodářské krize přivydělával jako kopáč. Těžkou prací s krumpáčem nabral do paží ohromnou sílu. Jeho svaly byly přirovnávány k muskulatuře boxerů.

V pozdějším věku se držel zvyku nejíst nic po poledni. Mezi mantinely se klidně porval, ale zároveň nikdy neplýtval energií. Nehnal se za ztracenými puky. Také proto vydržel tak dlouho.

Autoři:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze