Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hráče nevybírám podle statistik, zdůraznil reprezentační kouč Růžička

Vladimír Růžička | foto: ČTK

31 2008
Vyhrávat na turnajích Euro Hockey Tour a především složit silný tým pro mistrovství světa. To jsou cíle nového trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky, jenž hned na úvod disponuje mimořádně kvalitním výběrem v čele s hvězdným Jaromírem Jágrem a Martinem Strakou.

"Mít v týmu takové hráče, to je sen každého trenéra," říká Růžička, jehož čeká premiéra v úterý v přátelském duelu se Slovenskem, který je součástí oslav sta let českého hokeje.

Jágr má ovšem zdravotní potíže. Je jisté, že přijede?
Doufám, že ano. Vím, že ve středu odehrál jenom jednu třetinu, ale slyšel jsem, že v pátek s Omskem jede na zápas do Čerepovce, tak by měl být v pořádku. Jelikož jsem byl ale se Slavií na Lize mistrů v Curychu, ještě jsem s Jardou nemluvil. Budu mu volat.

Už víte, s kým bude proti Slovensku hrát v útoku?
To je jasné: s Martinem Strakou a Jardou Hlinkou.

Ve výběru pro Karjala Cup mají jasnou převahu krajánci z ruské ligy. Budete na ně spoléhat i při sestavování týmu pro mistrovství světa, nebo budou dostávat přednost hráči z NHL?
V NHL je několik hráčů, na které budu čekat, ale že bych musel vzít každého, kdo bude volný, to v žádném případě. V Evropě máme spoustu kluků, kteří musejí dostat šanci.

Už máte jasno, na kom budete v reprezentaci stavět?
To se vyvrbí z toho, jak budou hráči pracovat na turnajích a v přátelských utkáních. S Pepou Jandačem a Ondrou Weissmannem máme hokej postavený na určité taktice a budeme chtít, aby ji hráči dodržovali. Proto pro mě bude důležité hokejisty víc poznat a vidět, jak budou na systém reagovat.

Mluvíte o systému: bude podobný jako ve Vídni, kde jste vycházel ze zabezpečené obrany?
Jistě, ale určitě nebudeme čekat vzadu. Chceme hrát atraktivní hokej, hodně forčekovat a bránit už od útočného pásma.

Jsou ještě nějaká kritéria, podle kterých sestavujete tým?
Pro mě důležité, abych hráči na sto procent věřil. Nevybírám je podle tabulek kanadského bodování, ale tak, aby byl tým vyvážený, věkově rozvrstvený a aby v něm byli i bojovníci.

Nominoval jste sehrané klubové dvojice jako Marek, Rolinek nebo Vašíček, Irgl. Budete jejich útočné vazby držet i v národním týmu?
Samozřejmě, ale znáte mě. Ve dvanácté minutě se mi něco nemusí líbit a zpřeházím útoky. Ze začátku budu ale určitě vycházet z toho, že jsou na sebe kluci zvyklí, a nechám je spolu.

Musel jste při sestavování mužstva dělat nějaké ústupky?
Chtěl jsem Karla Pilaře, ale volal mi, že je zraněný, což je škoda. Já se ale hráčů nechci ptát, jestli budou reprezentovat, nebo ne. Záleží na nich, debatovat s nimi rozhodně nechci.

Kromě Pilaře jste tedy nikoho dalšího oželet nemusel?
Chtěl jsem vyzkoušet Starého z Pardubic, který se mi velice líbí. Ale do neděle bere antibiotika a přijde mi hloupé ho hned brát do národního mužstva, když bude nerozehraný. Ať se dá dohromady a dostane šanci na turnaji v Rusku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze