Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči a kluby NHL své návrhy odmítli

15 2004
Toronto - Snížení platů hráčů o 24 procent nestačí, tvrdí vedení hokejové NHL. Nabídku asociace hráčů z minulého týdne nepřijalo, hráči na úterním setkání zase odmítli protinávrh ze strany soutěže. Podle šéfa soutěže Garryho Bettmana ale obě strany už nejsou daleko od sebe. Výluka v NHL však nadále trvá.

Majitelé klubů v úterý sice odmítli velmi štědrou nabídku hráčů z minulého týdne, ve které hokejisté nabízeli snížení všech svých platů o 24 procent, zároveň však tvrdí, že jsou k dohodě blíž.

"Nabídka hráčské unie byla skvělá, vycházejme z ní," řekl komisař NHL Garry Bettman, jenž při jednáních reprezentuje zájmy majitelů.

Podle něj však nabídka hráčů řeší finanční problémy jen z krátkodobého hlediska. "Pojďme teď společně spravit celý systém," burcoval.

Bettman tvrdí, že obě strany nemají k sobě již příliš daleko. "Kdyby všechno, co navrhuje hráčská asociace fungovalo, připadlo by z celkových zisků na platy hráčů 56.6 procent," říká Bettman. "My jsme počítali s 54 procenty."

NHL ve svém protinávrhu nabídla, aby platy hráčů odrážely ekonomickou situaci z minulé sezony. Rozpočty klubů by se tak pohybovaly v rozpětí 34.6 do 38.6 milionů dolarů.

Jednání v kostce 

Hráči: Nabídli snížení všech platů o 24 procent, úpravu arbitráží, zavedení daně z luxusu.

Majitelé: Nabídku na snížení platů akceptují, ale považují ji jen za krátkodobé řešení.
*Chtějí napravit ekonomický systém zavedením platového rozpětí rozpočtů od 34.6 do 38.6 milionů dolarů.
*Nabídku hráčů na snížení platů chtějí aplikovat podle klíče, který by nejvíce postihl hráče s vysokým platem.  Z uvedeného vyplývá, že NHL neopustila svojí koncepci platových omezení. Pojem platový strop pouze nahradil pojem "platové rozpětí".

NHL také přišla s jiným způsobem snižování platů. Odmítla celoplošné snížení o 24 procent a navrhla řešení, které by nejvíc postihlo lépe placené hráče. Hráčům s platem pod 800 tisíc dolarů za sezonu by gáže nebyla snížena vůbec, naopak hráči s příjmem nad 5 milionů dolarů by přišli o celých 34 procent.

Bettman sice tvrdí, že obě strany jsou po úterním jednání blíže k dohodě, otázkou je však, jak zareaguje hráčská asociace NHLPA. Majitelé odmítli její návrh na zavedení daně z luxusu, místo toho vrátili zpátky na stůl princip platových stropů, pouze se změněným názvem.

"Nepřipravujeme žádný protinávrh, neplánujeme žádné jednání," řekl po schůzce výkonný ředitel hráčské asociace Bob Goodenow. "Nic není předloženo a naše strana v tuto chvíli rozhodně žádné iniciativy nechystá," dodal.

Goodenow označil protinávrh za "nepoužitelný a předstíraný". "Krátce řečeno: liga vzala z našeho návrhu, co jí přišlo vhod, udělala v tom velké změny a připlácla na to platový strop. Náš návrh poskytuje základ pro dohodu, jejich nikoli," řekl. 

Šéf NHL přísně zakázal členům vedení klubů hovořit o záměrech ligy. Jeden z majitelů Atlanty dostal pokutu čtvrt milionu dolarů za to, že řekl, že pokud se při kolektivním vyjednávání nedosáhne dohody, nahradí liga příští rok hráče jinými hokejisty.

Ze stejné snahy obvinil majitele pár hodin před úterním jednáním i jeden z nejlépe placených hráčů NHL Robert Holík. "Celou dobu lidem lžou. Mně to připadá úplně jasné: chtějí rozbít hráčskou asociaci a začít znovu s úplně novými hráči," řekl Holík
v listu New York Post.

NHL tvrdí, že její kluby přišly za posledních deset let o více než 1,8 miliardy dolarů. V sezoně 2002-2003 ztratily 273 milionů dolarů a dalších 224 milionů loni. Tři čtvrtiny veškerých příjmů padnou údajně na platy hokejistů.

Vztahy mezi hráči a majiteli se řídí kolektivní smlouvou z roku 1995, která byla přijata po výluce trvající 103 dny. Od té doby byla smlouva dvakrát prodloužena.

Majitelé platové stropy považují za jediné řešení, hráči je odmítají. Žádné další jednání není zatím naplánováno.

Dál není jasné, zda začne hokejová NHL. Nic nového nepřineslo ani úterní jednání hráčské asociace v Torontu. Uprostřed sedí Trevor Linden z Vancouveru Canucks.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze