Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči nechtějí prášky na spaní, jsou v klidu

3 2004
Praha - Běžně v práci vídá nejhrozivější následky nehod. Coby primář oddělení úrazové chirurgie v Pardubicích se Jan Vanáč setkává se zle poničenými lidskými těly. Při mistrovství světa opatruje zdraví českého národního týmu a zatím má docela klidnou službu. „Doteď ani jedno šití,“ liboval si před nedělním utkáním se Švýcarskem.

„Doufám, že se ke své klasické praxi na turnaji vůbec nedostanu. Ale už teď, když vám to říkám, mám obavy, aby se to brzy nezměnilo.“

V neděli skutečně použil první steh. Musel jím v průběhu třetí třetiny zacelit tržnou ránu na malíčku levé ruky tahouna Jágra. Nic vážného, naštěstí.

V pondělí se však Česko střetne s Kanadou a zápasy s divokými zámořskými bojovníky vždycky bolí. Vanáč si v obleku znovu stoupne na střídačku za hráče a vedle trenérů.

Už patnáct let v Pardubicích pomáhá u hokejových týmů. Začal u mládeže, postupně povýšil k „áčku“ dospělých. Pod koučem Jaroslavem Holíkem nastoupil k juniorskému výběru Česka, nyní prožívá svůj první šampionát dospělých.

Co má vlastně na starosti, když je mužstvo v podstatě fit? „Především musím být hráčům čtyřiadvacet hodin denně k dispozici,“ tvrdí. „Taky dohlížím na stravu. Každý den s kuchařem dávám dohromady jídelníček na zítřek. V hotelu Corinthia Towers si vůbec nemáme nač stěžovat.“

Ani například svíčkovou mužstvu nezakazuje. Pokud by si ji však reprezentanti nechtěli dát pozdě večer nebo před zápasem. Dbá rovněž o pitný režim týmu. Každý by měl polknout až čtyři litry tekutin denně, aby nedal šanci dehydrataci. „Taky proto, že v Sazka Areně je docela teplo,“ říká Vanáč.

Kontroluje i potravinové doplňky, které užívají zejména hráči ze zámoří. Činí tak kvůli hrozbě dopingu. „Na etiketách jsme žádné zakázané látky nenašli, ale to neznamená, že ty přípravky skutečně nic takového neobsahují,“ prohlásil Vanáč.

V Pardubicích se mu jeden takový neblahý případ stal. Beku Vyhlídalovi v těle našli stopy nandrolonu. Vanáč působí jako velmi seriózní pán. Přesto je součástí živelného sportovního kolektivu.

Ve čtvrtek plánoval vyjížďku na golfové odpaliště se zadákem Špačkem, jenže nevyšlo počasí. Na dveře jeho komůrky v hale mu rozpustilí maséři připevnili tabulku s nápisem „Ambulance, MUDr. Vanáč“.

Tady má schované ortézy, mastičky či injekční přípravky. Dosud však kurýroval pouze Havlátovu virózu a vyšetřoval Supova naražená žebra. Ani prášků na spaní hráčům nerozdal mnoho. Jak sám říká: „Spotřeba je minimální, což svědčí o velké pohodě v týmu.“

NEMÁ MOC PRÁCE. A to je dobře. Lékař hokejové reprezentace Jan Vanáč musel v neděli poprvé na šampionátu šít. Ránu na ruce útočníka Jágra spravil jeden steh.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze