Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči obětovali čtvrtinu gáží, co liga?

11 2004
Toronto, Praha - V boji o NHL hráči velkoryse nabídli: „Každý z nás se vzdá čtvrtiny platu! Tedy přesně 24 procent.“ Ukázali, že chtějí zachránit zvolna odumírající ročník 2004-05. Krize v zámořské hokejové soutěži rázem nevypadá tak bezedně a temně. Zdá se, že vleklá pře zaměstnavatelů (NHL) s odbory (NHLPA) a zatím dvouměsíční výluka spějí ke konci.

Vstřícný návrh unie kdekoho šokoval. Šéfové NHL si rozsáhlý materiál na čtvrteční schůzce v Torontu vzali k prostudování, vyjádřit by se k němu měli v úterý.

„Ustoupili jsme až moc, můj agent Petr Svoboda je docela naštvaný,“ prohlásil obránce Pavel Kubina. „Ani mě to zrovna nenadchlo.“

Třeba nejvíce placenému hráči ligy Jágrovi by z roční gáže 11 milionů dolarů zbylo 8,4 milionu.

„Slevili jsme dost, ale aspoň je vidět, že chceme problémy řešit,“ řekl útočník Radek Dvořák. „Snad mají lidi ve vedení NHL rozum a tyhle podmínky přijmou. Jinak by sezonu odřízli úplně.“

Majitelé týmů se dušují, že většina z nich prodělává. Že příjmy hokejistů neúnosně rostou. Hráči ještě v září byli ochotní obětovat pět procent ze svých mezd. Nyní rázně, až masochisticky přitlačili.

„Jenže je to pouze jednorázový zásah a my se musíme soustředit na systémové změny,“ krotil před reportéry klíčící optimismus Gary Bettman, boss NHL.

Koncept nové kolektivní smlouvy, předložený odbory, ovšem zahrnuje i další opatření.

Za jediný rok by díky nim měli vlastníci ušetřit 270 milionů dolarů. „Během deseti let se jejich úspory zvednou na miliardu dolarů,“ vyčetl Radek Dvořák z informačního letáku od NHLPA.

Když hokejový byznys stojí, tratí obě znesvářené strany. Hra přichází o davy fanoušků, kteří si mezitím našli jinou zábavu. To chápou všichni. Spor přesto není úplně zažehnán.

Bettman a spol. od počátku vyžadují, aby byla výše hráčských odměn určována podle zisků celé NHL. Odbory tenhle systém nazývají „platovým stropem“ a štítí se ho jako čert kříže.

„Jestli teď zase přijdou se stropem, definitivně tím pohřbí sezonu,“ řekl neoblomně švédský forvard Daniel Alfredsson, jenž se čtvrtečního summitu v Torontu účastnil.

V českých krajích nejspíš dohasíná nádherný hokejový podzim. I kdyby NHL nezačala, největší hvězdy stejně z extraligy odtáhnou. Za Jágrem a Havlátem míří do Ruska i Eliáš. Štědrou nabídku z východu by asi neodmítl ani Hejduk a další.

Co by chtěli víc?! ptají se hokejisté

Milan Hejduk
Já myslím, že NHL náš návrh přijme. Doufám. Nevím, co víc by od nás chtěli. Ta nabídka je férová. Pokud ji majitelé v úterý nevezmou, tak asi nechtějí, aby se hrálo.

Roman Hamrlík
To snížení platů o 24 procent mě překvapilo. Taky Martin Erat a Petr Čajánek, kluci u nás ve Zlíně, se divili. Původně o něčem takovém nebyla řeč. Ale něco podobného muselo přijít. Sypali nám hodně peněz. Čím déle bude výluka trvat, tím hůř pro nás. A jestli se začne? Vidím to půl na půl.

Radek Dvořák
Sleduju to s napětím, ale netuším, jak to v úterý dopadne. Majitelé klubů nejsou jednotní. Možná bude záležet i na tom, jak se kdo zrovna vyspí. Je to ale poslední náš návrh. Když ho odmítnou, odříznou zbytek sezony.

Žigmund Pálffy
Ještě jsem ten návrh NHLPA nestudoval. Musím to nejdřív probrat s agentem.

Pavel Kubina
Ustoupili jsme jim moc. Je to krok zpátky. Mrzí mě to i kvůli dalším hráčům. Někteří můžou jít do Ruska, kde si vydělají víc.

Radovan Somík
Jsme blíž vyřešení problému. Počítal jsem s tím, že budeme muset dojít ke kompromisu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze