Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči porušili pravidla, vysvětlil kouč Ústí

Trenér ústeckých hokejistů Jan Votruba poprvé od sestupu promluvil o vyřazení sedmi hráčů | foto: Karel KopáčMF DNES

23 2008
Ústí nad Labem - Ne všichni ze sedmi hokejistů, které ústecký klub den před klíčovým zápasem baráže o extraligu nečekaně poslal na dovolenou, byli vyřazeni z týmu kvůli ztrátě výkonnosti. "Oni jsou všichni v jednom pytli, ale někteří z nich nenastoupili z důvodu životosprávy," posunul trenér Jan Votruba případ dál. Včera promluvil poprvé od sestupu do 1. ligy.

Ústečtí Lvi v sobotu s Mladou Boleslaví ostudně prohráli 1:7 a celou sérii překvapivě 1:4 na zápasy.

Šokující tah s odstavením sedmi klíčových hráčů vzrušil hokejovou veřejnost. V pátek, pouhý den před posledním zápasem baráže, mužstvo opustili brankář Petr Přikryl, obránce Daniel Zápotočný a útočníci Václav Novák, Pavel Janků, Jiří Hašek, David Pazourek a Tomáš Káňa.

Hokejisté se k případu nevyjádřili, protože jim to klub zakázal. Fanoušci se tak dohadují i o tom, že za vyřazením stojí korupce. "Já vyvracím spekulace, že za to můžou zákulisní věci," řekl Votruba.

Kolik hráčů jste tedy vyřadili kvůli porušení životosprávy?
Jednoho dva určitě. Nechovali se, jak by měli. Nebyl jsem spokojený s tím, že k situaci přistoupili neprofesionálně. Baráž je přece něco výjimečného. Jsou za hokej placení a profesionál by měl profesionálně přistupovat i k běžnému zápasu.

Ponocovali někteří z nich po čtvrtém nebo jiném zápase? Nebo se dokonce opili?
Kdo, co a jak udělal, neřeknu.

Zbavit se sedmi hráčů naráz, to byl ale dost radikální krok.
Když jsme se dívali na video a statistiku, zaujali jsme stanovisko, že něco musíme udělat. Pokud ti hráči ve třech zápasech baráže ani jednou nevystřelí, přitom předtím měli nejvíc gólů, přihrávek i střel, není něco v pořádku. Zkusili jsme to. Bohužel šlo o tak velký zásah, navíc podpořený předchozí porážkou v prodloužení, že už to mužstvo v sobotu nezvládlo a vysoko prohrálo.

Lidé si ale vyřazení sedmičky opor vykládali i jinak.
Já jednoznačně vyvracím spekulace o nějakých zákulisních věcech! Mluvím jasně o výkonnosti. Skupina play-out i první zápas baráže dokázaly, že tým je výborně připravený. A mně jako trenérovi nebude někdo říkat, že hráč ztratí během 48 hodin formu. To nejde. Sám si dávám otázku, co se stalo. Je možný, že je v tom psychika, tlak. Možná bude trvat déle, než na to přijdu.

Všechny zarazilo, že jste baráž začali přesvědčivou výhrou 4:0 a dva dny poté jste jasně prohráli 0:3.
V prvním zápase jsme Boleslav přehrávali ve všech směrech. Co se mezi prvním a druhým utkáním událo, nevím. Každopádně ve druhém a třetím zápase byl soupeř jasně lepší, my byli neškodní. Samozřejmě můžete prohrát, ale po nějakém výkonu, po boji. Začali jsme si uvědomovat, že situace je velice vážná. Ke čtvrtému zápas mužstvo přistoupilo zodpovědněji. Udělali jsme korektury v sestavě a od druhé třetiny jsme soupeře přehrávali, otočili výsledek. Pak ale přišla vlastní branka v závěru utkání, potom gól v prodloužení. Venca Novák si myslel, že je faulovaný, Klobouček zlomil hůl a musel střídat, a Mladá Boleslav jela čtyři na dva. A rozhodla.

Potom se zrodil plán na řez v týmu?
Udělali jsme si rozbor, některé věci se nám nelíbily. Hokejisté, kteří byli jasně nejlepší ve skupině play-out, ať statisticky nebo vizuálně, byli v baráži jasně nejhorší na ledě i v bodování. Rozhodli jsme se, že ti, co nemají výkonnost, dostanou dovolenou. Vsadili jsme na hráče, kteří byli aktuálně nejlepší.

Viděl jste někdy tolik chlapů brečet jako po baráži u vás v kabině?
Nebyl to příjemný pohled, bylo ticho. My hráčům poděkovali za celou sezonu. Jak generální manažer, tak já i pan Evan. I za baráž. Podali jsme si všichni ruce a rozešli se.

I útočník Čaloun, na kterého klub sázel, prý měl ve skupině play-out týdenní dovolenou. Proč?
Málokdo ví, že kromě dlouhodobého zranění měl ještě natržený hýžďový sval. Chtěl hrát, ale my chtěli, aby se dal zdravotně i psychicky dohromady na baráž. Ale nehodlali jsme to ventilovat ven. Honza podal nejlepší výkon, jaký v danou chvíli mohl. Zvlášť po těžkém zranění ramena, které jiné hráče vyřadilo z kariéry. Udělal maximum. Je poslední, komu můžeme něco vyčítat.

Štve vás pád o to víc, že vás vyřadila Boleslav, odkud jste v sezoně přišel?
Ne. Štve mě sestup jako takový.

Vyslechl jste si od některého ze soupeřů narážky typu: Dobře ti tak?
Ne. Zachovali se korektně. Musím sportovně uznat jejich vítězství. Je zapotřebí se nad to povznést.

A nelitujete teď svého "přestupu"?
Nelituji a litovat nebudu. V danou chvíli jsem to zhodnotil tak, že můžu do extraligy. Je to stejné, jako když nabídku dostane hráč. Cítil jsem to jako správný krok.

Máte chuť pokračovat v Ústí?
Mám platnou smlouvu na další dva roky. Jsem plně připravený nést důsledky toho, že se vypadlo z extraligy. Ale jsem i ochotný oddílu pomoct k návratu. Záleží, jaké budou cíle nového vlastníka klubu. Uvidíme až po schůzce s ním.

Víc než hokejem se Ústí proslavilo aférami. Jak to vnímáte?
Určitě se děje, že se hráči vyhazují. Já se nepídil, proč někteří byli vyřazení před mým příchodem. V Liberci vyhodili Nováka, ve Spartě Nedvěda. Klub má nějaký cíl, hráč se nějak chová. A může dojít k neshodě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze