Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči se chtějí pomstít za minulá zklamání

6 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Potřetí za sebou narazí národní tým na vrcholné hokejové akci ve čtvrtfinále na Rusko. Rozhodli o tom Švédové vítězstvím nad Švýcarskem. "Nemáme z nich ale žádný mindrák," říká kouč Slavomír Lener. "Jejich vítěznou sérii s námi jsme už přerušili," říká kouč, který už měl pro "ruský případ" promyšlenou strategii. "Byli jsme na ně ze začátku sezony moc opatrní, to se nám vymstilo. Ze série porážek jsme se poučili." Útočník David Výborný burcuje: "Teď se nabízí odveta za minulá zklamání." Trenéři před čtvrtfinále proházeli útoky x Česko - Rusko: do třetice ve čtvrtfinále

Neobyčejně dramatické bylo čekání na čtvrtfinálového soupeře českého týmu na mistrovství světa. Ve čtvrt na osm jím bylo Rusko, o deset minut později Švýcarsko a po dalších pěti minutách Švédsko. Ještě 17 hodin před úvodním zápasem play-off neznal ani jeden z týmů soupeře pro čtvrtfinálové kolo.

To podle toho, jak se měnilo skóre posledního utkání osmifinále v Turku. Zápas mezi Švédy a Švýcary snad ještě nikdy v historii světových šampionátů nebyl tak důležitý pro tolik dalších týmů.

Přímo v hledišti Elysée Areny v Turku sledovali vývoj ruský trenér Pljuščev, lotyšský kouč Lindström i poradce českého týmu Jelínek. A do tiskového střediska Hartwall Areny v Helsinkách dorazili reprezentační trenéři Růžička s Lenerem, protože na hotelu zápas nemohli vidět.

"Uvidíme," říkal jenom Lener před třetí třetinou. Tehdy byl stav 2:2, který by národnímu týmu přisoudil Švýcarsko. Pak ale dali Švédové tři góly a bylo rozhodnuto. První ve skupině E skončila Kanada, druhé právě Švédsko, třetí Rusko a čtvrté Švýcarsko. Lotyšský tým jede domů, přitom pokud by Švýcaři uhráli remízu, končili by Rusové.

Český tým se tedy nyní chystá na variantu, která se hráčům zdála být nejpravděpodobnější. "Je potřeba hrát v tempu, rychle střídat, agresivně a účelně napadat," vyjmenoval Lener taktické prvky.

Ruský tým dosud prohrál na turnaji poslední tři zápasy, nestačil ani na Lotyšsko. Někteří odborníci kritizovali jeho mladé hvězdy za individualistický přístup. "Podle mých informací hrála ostatní mužstva na Rusy velice agresivně a z toho plyne, že tahají puk sami," říká Lener.

"Víme, jak zakládají útoky a když jim do toho vjedete, musí začít improvizovat. Není to o tom, že by chtěli vodit puk sami od sebe, ale o tom, že je k tomu musíme donutit."

I hráči jsou podle svých vyjádření na těžkého soupeře připraveni. "Není důvod mít z Rusů strach. Bude to těžká šichta, ale já mám rád utkání, kdy o něco jde," těší se brankář Tomáš Vokoun, na němž bude ležet obrovská tíha odpovědnosti.

Podobně hovoří i kapitán Reichel: "Nebojíme se. Prokázali jsme tu dostatečnou sílu a sebevědomí, abychom se mohli postavit komukoli.

Program čtvrtfinále:
15.00 v Turku: Kanada - Německo
16.00 v Helsinkách: Slovensko - Švýcarsko
19.00 v Turku: Česko - Rusko
20.00 v Helsinkách: Švédsko - Finsko.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze