Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči v NHL mají i švadlenu

15 2003
New York - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Hokejista vláčící na hřbetu patnáctikilovou kabelu s výstrojí. Prohnutý jako Šerpa v Himálaji. Zastaralá vize. Aspoň v současné NHL... "Moc se mi líbí, že nemusím tahat ten bágl do letadla jako v Rusku," pochvaluje si centr Jiří Hudler komfort v Detroitu.

V zámoří o mužstvo pečuje početná skupina lidí, zajišťující všechno od povolení k pobytu po chránič zápěstí. Najdete v ní švadlenu i bodyguarda. "V tom se extraliga a NHL vůbec nedá srovnávat," tvrdí brankář Roman Čechmánek z Los Angeles. "U nás se o mančaft stará pár lidí..."

Vysoký standard servisu je všude v NHL stejný. Hráči se trousí na stadion v módních oblecích, v ruce drží nejvýš příruční tašku. Kdyby jim při utkání venku v cestě od autobusu do kabiny překážel dav lidí, zajistí průchod týmový strážce.

"S námi začal létat před dvěma lety po teroristických útocích na Ameriku," tvrdí Brian Potter, mediální manažer Washington Capitals.

Jako rozmazlené děti

V kabině najde mužstvo připravenou veškerou výstroj. Profesionálové se sami starají jen o rozcvičku svého těla a úpravu hokejek. Na ty si žádný nedá sáhnout.

V šatně mají na dosah pití, ovoce, žvýkačky. Cokoliv potřebují... Po tréninku nebo zápase mohou shodit chrániče na zem jako rozmazlené děti a jít na masáž, do posilovny nebo sprchy. Napochodují kustodi a jednotlivé části výstroje rozvěsí, usuší. Dresy vyperou a složí.

Pokud část výstroje chybí nebo nepasuje, objedná se nová. "Dominiku, jak se řekne chránič?" zavolal Jiří Hudler v kabině Detroitu na brankáře Haška, když s kustodem probíral obrnění zápěstí.

Dominik Hašek si zase před zápasem s Los Angeles vyzkoušel pět nových lapaček, na pohled stejných. Natáhl si je a hned řekl: "Ne!" Celou sezonu odchytá s jedinou.

Co když Jágr změní číslo dresu?

Co se týče dresů, připadají v úvahu dvě zásadní operace. "Kdyby třeba Jaromír Jágr změnil číslo, zavoláme společnosti do Bostonu, kde to zařídí," řekl washingtonský mediální šéf Potter. "Ve Washingtonu pro nás dělá švadlena, která upraví velikost dresu."

Jehlu a nit s sebou po NHL vozil snad jen gólman Arturs Irbe. Udržoval pohromadě vetché betony, s nimiž se nechtěl rozloučit.

V informační knížce, kterou každý tým před sezonou vydává, najdete fotografii specialisty na rozbor videozáznamů, kondičního trenéra, maséra... A také „armádu“ lékařů, kteří s klubem spolupracují. Internista, ortoped, očař, zubař...

V arénách sedí navíc „úředníci“, kteří například Evropanům zajišťují doklady, dopravu na utkání, ubytování v hotelech...

Pokud se hvězda týmu nechce dlouho vybavovat s novináři, domluví se s mediálním manažerem a nechá se uprostřed interview náhle odvést v „naléhavé“ věci.
I takovou podobu má služba pro tým NHL.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze